artykuły

AMD Ryzen 7 1700X – test

1700X + OC > 1800X

145
13 marca 2017, 12:53 Mateusz Brzostek

Płyta główna Asus Crosshair VI Hero

Testy wydajności i podkręcania przeprowadziliśmy na płycie głównej Asus Crosshair VI Hero. To najbardziej zaawansowany i najdroższy model Asusa z podstawką AM4.

Asus Crosshair VI Hero

Wyglądem i zestawem funkcji model ten nie odbiega zbytnio od innych konstrukcji z serii Republic of Gamers. Elementy płyty utrzymano w czarno-szarej kolorystyce. Wielkość plastikowej osłony portów wejścia-wyjścia została na szczęście ograniczona do minimum.

Crosshair VI Hero wyróżnia się – nie tylko na tle innych płyt AM4, ale nawet w rodzinie ROG – bardzo dużą liczbą portów USB na tylnym panelu. Do dyspozycji jest 14 portów, z tego 8 o prędkości USB 3.1 Gen 1, 2 USB 3.1 Gen 2 (typu A i typu C) i 4 USB 2.0. Co ciekawe, dwa porty Gen 2 z tyłu są podłączone do osobnego kontrolera ASMedia 1143 zamiast do mostka południowego X370. Z dwóch portów USB 3.1 gen 2 dostępnych w X370 tylko jeden jest wykorzystywany – jako header do podłączenia portu USB 3.1 Gen 2 z przodu obudowy.

Asus Crosshair VI Hero

Asus Crosshair VI Hero

Asus Crosshair VI Hero

Crosshair VI Hero nie ma wyjść obrazu – najwyraźniej Asus chce przygotować dla przyszłych użytkowników APU do podstawki AM4 atrakcyjniejsze (przede wszystkim cenowo) propozycje.

GALERIA UEFI

UEFI w płycie Crosshair VI Hero jest pełne opcji, szczególnie dotyczących ustawień procesora i kontrolera pamięci. Więcej niż połowa z nich nie działa – to pozostałości po procesie projektowania, kiedy inżynierowie Asusa używali inżynieryjnych wersji procesorów Zen. Nawet po odjęciu tych reliktów Crosshair VI ma bardzo bogate możliwości związane z podkręcaniem, między innymi pozwala ustawić napięcie zasilające procesor w trybie offset (czego jeszcze brakuje na wielu płytach AM4).

Więcej o płytach AM4, nie tylko Asusa, napiszemy już niebawem w teście płyt głównych AM4.

 

Asus Crosshair VI Hero

Asus Crosshair VI Hero

Strona:
3