Procesory
Artykuł
Mateusz Brzostek, Czwartek, 2 marca 2017, 15:06

AMD Ryzen 7 1800X – pobór energii

Test odtwarzania wideo jest wykonywany z użyciem wbudowanego odtwarzacza systemu Windows 10 i wykorzystuje – o ile są dostępne – sprzętowe dekodery wideo. Test pełnego obciążenia procesora odzwierciedla maksymalny pobór energii w programach wykorzystujących wszystkie wątki procesora, ale bez użycia instrukcji AVX. W razie użycia AVX procesory pobierałyby więcej prądu, ale ponieważ jeszcze nie ma programów użytkowych wykorzystujących te instrukcje, na razie rezygnujemy z takiego testu.

Płyta główna, na której testowaliśmy procesory Ryzen, ma bardzo podobne dodatkowe wyposażenie jak użyte płyty LGA1151 i LGA2011-3. Różnice w poborze energii powinny być głównie efektem specyfiki platformy, a nie wykorzystanej płyty głównej.

Ryzen 7 1800X jest dość oszczędny w spoczynku: komputer z tym procesorem pobiera zaledwie kilka watów więcej od komputerów z układami LGA1151 Intela i znacznie mniej od platformy LGA2011-3 z procesorami Broadwell-E/Haswell-E.

Podobnie podczas gry Ryzen 7 1800X nie odstaje od innych nowoczesnych procesorów. Większość energii przejada w tym scenariuszu testowym karta graficzna.

Podczas maksymalnego obciążenia samego procesora 1800X pobiera nieco więcej prądu niż sześciordzeniowe Core i7 z rodziny Broadwell-E, ale znacznie mniej niż ośmiordzeniowy Haswell-E. Prądożerność FX-9590 jest już na szczęście wspomnieniem.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 37
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane