Myszki, klawiatury
Artykuł
Damian Lejnert, Piątek, 3 lutego 2017, 15:26

HyperX Alloy FPS – podświetlenie

Urządzenie jest wyposażone w czerwone podświetlenie LED, które można dostosować do upodobań z użyciem pięciu trybów jasności i sześciu z góry zaprogramowanych scenariuszy świecenia. 

HyperX Alloy FPS


Podświetlenie kontroluje się za pomocą klawisza FN i strzałek, przy czym górną i dolną zmieniamy jasność, a bocznymi – efekty. Spośród tych drugich możemy wyróżnić popularne „oddychanie”, falę rozchodzącą się od wciśniętego klawisza i tryb podświetlający klawisze służące do poruszania postacią i przełączania broni w grach FPS. Ze względu na brak jakiegokolwiek oprogramowania zmiany te trzeba wprowadzać na klawiaturze.

HyperX Alloy FPS 

HyperX Alloy FPS – funkcje przydatne w grach

Klawiatura dla graczy bez przeznaczonych dla nich funkcji? Taki duet prawdopodobnie nie miałby szans przyjąć się w gronie wyczynowców. HyperX jest wyposażona w najpopularniejsze rozwiązania: standardowy tryb gry, który po aktywowaniu wyklucza możliwość przypadkowego wciśnięcia klawisza „Windows”, i technikę anti-ghosting z pełną obsługą dla wszystkich klawiszy. W tym miejscu urządzenie należy pochwalić. Podczas rozgrywki wciśnięcia wszystkich klawiszy były rejestrowane błyskawicznie, bez względu na to, ile ich było. Pokazuje to poniższy obrazek.

Zabrakło obecnej w wielu klawiaturach funkcji nagrywania makr, choć można się zastanawiać, czy jest ona niezbędna w klawiaturze przeznaczonej do gier FPS. Wynika to również z braku dodatkowych klawiszy „M”, do których rejestrowaną sekwencję można by przypisać. Dodanie kilku takich klawiszy z pewnością negatywnie wpłynęłoby na gabaryty konstrukcji. Pomimo bardzo podstawowych funkcji urządzenie spisuje się znakomicie i z czystym sumieniem można powiedzieć, że do gier FPS więcej nie trzeba.

 

HyperX Alloy FPS – codzienne użytkowanie

Funkcjonalność w standardowych zastosowaniach jest zadowalająca. Brak osobnych klawiszy multimedialnych nie oznacza, że HyperX jest pozbawiona jakichkolwiek rozwiązań wspomagających codziennie użytkowanie. Pod klawiszami F6–F12 są dostępne alternatywne funkcje: wyciszenie dźwięku oraz zwiększenie i zmniejszenie głośności. Ze względu na zastosowanie niebieskich przełączników Cherry MX pisze się tak przyjemnie, jak to tylko możliwe. Wysoki profil klawiszy znacznie utrudnia przypadkowe wciśnięcie sąsiedniego klawisza, a wyraźnie słyszalne i wyczuwalne kliknięcie bezpośrednio przekłada się na wydajność. Osoby ceniące sobie czystość urządzenia również będą zadowolone. Dzięki otwartej konstrukcji i łatwości demontażu nasadek łatwo dostać się w każdy zakamarek, a co za tym idzie, usunąć wszelkie drobinki kurzu lub okruchy.

HyperX Alloy FPS 

HyperX Alloy FPS – użytkowanie w grach

W artykule o klawiaturze przeznaczonej do szybkich gier akcji grzechem byłoby pominąć testy z wykorzystaniem kilku przedstawicieli gatunku. Na podstawie pokaźnej liczby „rankedów” rozegranych w Counter-Strike: Global Offensive i kilku rund w Battlefield 1 omówimy wybrane cechy urządzenia.

Po rozłożeniu klawiatury na biurku zwarta konstrukcja wcale nie okazuje się tak idealna, jak zakłada producent. Trzeba to powiedzieć głośno i wyraźnie: ten model nie ma szans w rywalizacji z klawiaturami TKL. Wszystkie urządzenia pozbawione bloku klawiszy numerycznych nie tylko są znacznie mniejsze i łatwiejsze w transporcie, ale też zostawiają o wiele więcej miejsca na ruchy myszy. Nie oznacza to, oczywiście, że miejsca jest mało, po prostu mogłoby go być znacznie więcej. 

HyperX Alloy FPS


Punkt aktywacji przełączników jest bardzo dobrze wyczuwalny. Reagują one błyskawicznie, a wszelkie dynamiczne akcje związane z jednoczesnym zadziałaniem wielu klawiszy naraz wychodzą znakomicie. Również niski profil sprzyja dobremu wrażeniu. Wraz z niewielkimi ramkami zapewnia to komfortową zabawę przez długie godziny bez konieczności odrywania dłoni, by odpoczęły. Zastanawia tylko to, dlaczego produkt kierowany do graczy został wyposażony w niebieską wersję przełączników, o nieliniowej charakterystyce działania, która jest idealna do tworzenia dłuższych tekstów, za to niespecjalnie nadaje się do szybkich gier FPS. Z jednej strony producent najwyraźniej chciał zapewnić uniwersalność sprzętu i zachować pewną równowagę między zastosowaniami stricte gamingowymi a codziennym użytkowaniem. W tym przypadku jedynym słusznym rozwiązaniem byłoby zaoferowanie urządzenia w kilku wariantach i pozostawienie wyboru przełączników użytkownikom.

Jedną ze znaczących wad tego sprzętu są specjalne, wyróżniające się powierzchnią nasadki. Chociaż łatwo je wyczuć bez spoglądania na klawiaturę, w porównaniu ze standardowymi są zbyt śliskie. Długie, stresujące sesje i związana z nimi potliwość dłoni tylko potęgują to zjawisko.

Masa klawiatury pozytywnie wpływa na jej ogólną stabilność. Nie grozi jej „pływanie” po powierzchni czy niekontrolowane zmiany położenia. Nawet najbardziej energiczne zrywy nie zdołały poruszyć konstrukcji choćby o centymetr. 

Ocena artykułu:
Ocen: 2
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane