artykuły

Asus ZenBook 3 UX390UA – test 900-gramowego ultrabooka

Król wagi lekkiej i... throttlingu

52 13 lutego 2017, 11:43 Mateusz Skrycki

Asus ZenBook 3 UX390UA – temperatura

Temperaturę podzespołów i obudowy modelu Asus ZenBook 3 UX390UA zmierzyliśmy w dwóch najbardziej wymagających scenariuszach: podczas obciążenia samego CPU i jednoczesnego obciążenia CPU i GPU. Wyniki w każdym ze scenariuszy udokumentowaliśmy dwoma lub trzema zrzutami ekranu: po rozpoczęciu testu i po godzinie, żeby móc porównać taktowanie i temperaturę.

W pierwszym scenariuszu taktowanie procesora ustabilizowało się na 2301 MHz, choć początkowo wynosiło (pod obciążeniem) 2693 MHz. Średnia temperatura procesora to 68 stopni Celsjusza. Throttling już się pojawił.

W drugim scenariuszu taktowanie CPU ustabilizowało się na 973 MHz (!), choć początkowo wynosiło (pod obciążeniem) 1397 MHz. Taktowanie GPU również spowolniło: z początkowych 850 MHz do 600 MHz. Widać, że tutaj throttling CPU i GPU jest bardzo agresywny. Warto także zwrócić uwagę na to, że już po 6 minutach częstotliwość taktowania znacznie spadła.

Pomimo że throttling jest znaczny, musimy stanąć w obronie Zenbooka. Przytoczone scenariusze (a szczególnie drugi) to skrajne przypadki i szczerze wątpimy, czy w praktyce ktokolwiek zdoła tak mocno obciążyć sprzęt (tym bardziej ten – ultramobilny). Laptop bardzo dobrze radzi sobie z najważniejszym zadaniem, tj. zapewnieniem wysokiej wydajności przy „normalnym” obciążeniu, o czym pisaliśmy na poświęconej temu stronie.

Dlatego uważamy, że nie należy skreślać Zenbooka, choć warto być przed zakupem świadomym możliwych problemów z throttlingiem.


Taktowanie CPU po kilku sekundach obciążenia – 2693 MHz

 


Taktowanie CPU po godzinie obciążenia – 2301 MHz

 


Taktowanie CPU i GPU po kilku sekundach obciążenia – 1397 MHz i 850 MHz

 


Taktowanie CPU i GPU po 6 minutach obciążenia – 897 MHz (!) i 550 MHz

 


Taktowanie CPU i GPU po godzinie obciążenia – 973 MHz i 600 MHz

 

Za pomocą kamery termowizyjnej sprawdziliśmy, jak nagrzewa się obudowa modelu Asus ZenBook 3 UX390UA podczas jednoczesnego maksymalnego obciążenia CPU i GPU. Temperatura górnej części obudowy sięgała 37 stopni Celsjusza, a na spodzie była o 2 stopnie niższa. Uważamy, że to dobre rezultaty w przypadku tak cienkiego laptopa, i to jeszcze uzyskane w skrajnie wymagającym scenariuszu, który nie jest typowy dla tego segmentu urządzeń.

 

Asus ZenBook 3 UX390UA – głośność

Testowany laptop cechuje się wysoką kulturą pracy. W spoczynku jest niesłyszalny, a pod obciążeniem generuje 29,8 dBa. Rezultat jest tym lepszy, że w komputerze został zamontowany bardzo wydajny procesor.

 

Asus ZenBook 3 UX390UA – czas działania

Asus ZenBook 3 UX390UA został wyposażony w bardzo skromny akumulator, ale jego pojemność, 40 Wh, przekłada się, o dziwo, na świetny czas działania. W teście typowego użytkowania energii wystarczyło na 8,8 godziny, a podczas odtwarzania filmu HD – na minimalnie mniej, 8,5 godziny. Rezultaty robią wrażenie na tle osiągów „normalnych” laptopów, a przecież Zenbook waży tylko 900 g!

6