Inne
Artykuł
Piotr Gołąb, Poniedziałek, 6 lutego 2017, 10:30

Dodatkowe oprogramowanie dostarczone przez producentów kart GeForce GTX 1050

Do wszystkich kart graficznych producenci dołączają oprogramowanie, którego zadaniem jest ułatwić podkręcanie karty graficznej oraz monitorowanie jej temperatury i innych parametrów. Postanowiliśmy sprawdzić możliwości tych narzędzi i wskazać najciekawsze.

Jednak ich możliwości nie kończą się na podkręcaniu. Prawie wszystkie pozwalają także ręcznie sterować prędkością obrotową wentylatorów w układzie chłodzenia, można też zmieniać podświetlenie i efekty świetlne (w kartach z diodami LED).

Z przetestowanych programów musimy wyróżnić ten dodawany do kart Asusa. Ma bardzo przejrzysty i łatwy w obsłudze interfejs, który sprawia wrażenie najbardziej przemyślanego. Wszystkie opcje są szybko dostępne, nie trzeba przeglądać menu w poszukiwaniu wybranej opcji. Asus do swojego oprogramowania dołącza dodatkowe narzędzie XSplit Gamecaster, które służy do nagrywania swojej rozgrywki i przesyłania jej na najpopularniejsze serwisy wideo (YouTube, Twitch). Podobne narzędzie, Dragon Eye, dodaje do swoich kart MSI. Warto zaznaczyć, że MSI do swoich kart graficznych dołącza najpopularniejszy i najbardziej rozbudowany program do podkręcania tych urządzeń, MSI Afterburner, używany jednak również przez posiadaczy kart innych marek. Afterburner zresztą nie tylko współpracuje z kartami innych producentów, ale też nie wymaga rejestracji. Pod tym względem niechlubnym wyjątkiem jest PrecisionX OC firmy EVGA, który już na samym początku każe nam się zarejestrować, żeby użytkownik karty mógł pobrać oprogramowanie. Potem w trakcie pierwszego uruchomienia jeszcze raz trzeba podać dane samej karty. Mimo wszystko PrecisionX OC to przemyślane i funkcjonalne narzędzie. Wyróżnia je między innymi kreator skórek, dzięki któremu można zaprojektować swój własny interfejs.

Ze wszystkich narzędzi, które dostarczają producenci kart graficznych, łatwo możemy wskazać te poprawne, które nie mają błędów, ale też nie mają jakiejś cechy wyróżniającej: Xtreme Gaming Engine Gigabyte'a, Firestorm Zotaca, PrecisionX OC EVGA i Thunder Master Palita. Dwa pozostałe, Asus GPU Tweak II i MSI Gaming APP, zapewniają większe możliwości (przesyłanie, nagrywanie rozgrywki) i dlatego zasługują na wyróżnienie.

Poniżej zamieściliśmy tabelę porównawczą przedstawiającą funkcjonalność poszczególnych narzędzi.

 

 

Gigabyte

Xtreme Gaming Engine

EVGA

PrecisionX OC

Palit

Thunder Master

MSI

Gaming APP z Afterburner

Zotac

Firestorm

Asus GPU Tweak II z XSplit Gamecaster

Monitoring temperatur

jest

jest

jest

jest

jest

jest

Zmiana częstotliwości taktowania GPU

jest

jest

jest

jest

jest

jest

Zmiana napięcia rdzenia GPU

jest

jest

jest

jest

jest

jest

Power limit

jest

jest

jest

jest

jest

jest

Zmiana częstotliwości taktowania pamięci

jest

jest

jest

jest

jest

jest

Limit temperaturowy

jest

jest

jest

jest

jest

jest

Własne profile wentylatora

jest

jest

jest

jest

jest

jest

Sterowanie LED

jest

jest

brak

jest

jest

jest

Aktualizacja BIOS-u

jest

jest

jest

jest

jest

jest

Strumieniowanie i nagrywanie rozgrywki

brak

brak

brak

jest

brak

jest

 

Asus GPU Tweak II z XSplit Gamecaster

 

 


EVGA PrecisionX OC

 

 

Gigabyte Xtreme Gaming Engine

 

 

Palit Thunder Master

 

 

MSI Gaming APP z MSI Afterburner

 


Zotac Firestorm

 

 

Ocena artykułu:
Ocen: 48
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane