artykuły

MSI GE72 7RE Apache Pro – test laptopa z GTX-em 1050 Ti i 120-hercową matrycą

GeForce GTX 1050 Ti i 120 Hz w laptopie

62
24 stycznia 2017, 14:54 Mateusz Skrycki

MSI GE72 7RE Apache Pro – temperatura

Temperaturę podzespołów i obudowy MSI GE72 7RE Apache Pro zmierzyliśmy w dwóch najbardziej wymagających scenariuszach: podczas obciążenia samego CPU i jednoczesnego obciążenia CPU i GPU. Wyniki w każdym ze scenariuszy udokumentowaliśmy dwoma zrzutami ekranu: po rozpoczęciu testu i po godzinie, żeby móc porównać taktowanie i temperaturę.

W pierwszym scenariuszu taktowanie procesora ustabilizowało się na 3214 MHz, a średnia temperatura – na 87 stopniach Celsjusza. W drugim taktowanie karty graficznej ustabilizowało się na 1670 MHz, a temperatura nie przekraczała 73 stopni, ale jednocześnie wzrosła średnia temperatura procesora, do około 92 stopni.

Spadki częstotliwości taktowania są w zasadzie niezauważalne, więc stwierdzamy, że laptop jest wolny od zjawiska throttlingu. Widać jednak, że po jednoczesnym obciążeniu CPU i GPU ten pierwszy pracuje na granicy przegrzania (i jest bliski załączenia mechanizmów spowalniających taktowanie), więc w upalne letnie dni może być to problemem.


Taktowanie CPU po kilku sekundach obciążenia – 3392 MHz

 


Taktowanie CPU po godzinie obciążenia – 3214 MHz

 


Taktowanie CPU i GPU po kilku sekundach obciążenia – 3192 MHz i 1695 MHz

 


Taktowanie CPU i GPU po godzinie obciążenia – 3063 MHz i 1670 MHz

 

Za pomocą kamery termowizyjnej sprawdziliśmy, jak nagrzewa się obudowa MSI GE72 7RE Apache Pro podczas jednoczesnego maksymalnego obciążenia CPU i GPU. Temperatura górnej części obudowy sięgała 45 stopni Celsjusza i niestety nagrzewała się większość powierzchni klawiatury (włącznie z okolicą klawiszy: W, A, S, D). Podczas rozgrywki może to powodować dyskomfort. Dolna część obudowy osiągnęła temperaturę o stopień wyższą.

 

MSI GE72 7RE Apache Pro – głośność

Kultura pracy nie jest najmocniejszą stroną MSI GE72 7RE Apache Pro. W spoczynku laptop generuje 30,3 dBa, a pod obciążeniem – 41 dBa. Widać, że stosunkowo mała grubość nie pozwoliła zmieścić rozbudowanego układu chłodzenia, co oczywiście wymusiło agresywny tryb pracy wentylatorów.

 

MSI GE72 7RE Apache Pro – czas działania

MSI GE72 7RE Apache Pro został wyposażony w bardzo skromny akumulator – jego pojemność to zaledwie 46 Wh. Oczywiście, podobnie jak w przypadku układu chłodzenia może być to podyktowane wymiarami urządzenia. To przełożyło się na bardzo krótki czas działania: 35 minut gry, 3 godziny typowego użytkowania i 2,7 godziny odtwarzania filmu HD.

6