artykuły

MSI GE72 7RE Apache Pro – test laptopa z GTX-em 1050 Ti i 120-hercową matrycą

GeForce GTX 1050 Ti i 120 Hz w laptopie

62
24 stycznia 2017, 14:54 Mateusz Skrycki

MSI GE72 7RE Apache Pro – klawiatura i płytka dotykowa

Laptopy MSI od dłuższego czasu korzystają z tej samej klawiatury. MSI GE72 7RE Apache Pro nie jest tu wyjątkiem. Klawiatura została zaprojektowana we współpracy ze SteelSeries i dołączono do niej stosowne oprogramowanie, pozwalające m.in. zmieniać kolor podświetlenia.

Skoro nadal mamy do czynienia z tą samą konstrukcją, to siłą rzeczy nie mogły zmienić się nasze odczucia podczas użytkowania. Nie mamy zastrzeżeń co do jej działania, tj. długości skoku, sprężystości czy informacji zwrotnej, ale MSI, swoim zwyczajem, dalej umieszcza pomiędzy spacją a prawym klawiszem Alt dodatkowy znak \ (odwrócony ukośnik). Jest to irytujące, bo podświadomie spodziewamy się w tym miejscu właśnie Alt.

MSI GE72 7RE Apache Pro

Istnieje sposób na obejście tego problemu: narzędzie producenta, które umożliwia dowolne zaprogramowanie każdego z klawiszy. Najbardziej zdeterminowani użytkownicy mogą zatem do wspomnianego klawisza \ przypisać funkcjonalność Alt. Jest to jednak tylko częściowe rozwiązanie.

Płytka dotykowa jest bardzo podobna do tej w MSI GT73VR 6RE Titan. Ma zbliżone wymiary i nadal mamy zastrzeżenia co do jej umiejscowienia. Po ułożeniu palców na klawiszach: W, A, S, D nadgarstek będzie spoczywać właśnie na niej, więc należy pamiętać o jej wyłączeniu (jest przeznaczony do tego skrót klawiszowy). Czułość płytki jest mała, a jej powierzchnię wyszczotkowano na wzór otaczającego ją aluminium, co nie było najtrafniejszą decyzją. Płytka stała się przez to nieprzyjemna w dotyku i pojawił się zbędny opór dla palca.

 

MSI GE72 7RE Apache Pro – wyświetlacz

Ekran w MSI GE72 7RE Apache Pro jest oparty na matrycy TN, zdolnej do odświeżania obrazu 120 razy na sekundę. Parametrami jest bardzo zbliżony do ekranu zastosowanego we wspomnianym komputerze MSI GT73VR 6RE Titan, a ponieważ 120-hercowych LCD w innych laptopach nie znajdziemy, oba panele prawdopodobnie wyszły z jednej fabryki. Tak wysoka częstotliwość odświeżania znacząco zwiększa komfort rozgrywki. Kto choć raz zobaczył na własne oczy 120-hercowy (albo szybszy) ekran, ten już nie chce wracać do tradycyjnych 60 Hz, bo efekt jest mniej więcej taki jak po przesiadce z SSD na HDD.

Mimo że mamy do czynienia z matrycą TN, ekran cechuje się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów (pokrycie palet sRGB i Adobe RGB wynosi, odpowiednio, 99,6% i 83,6%). Przy czerni na poziomie 0,14 cd/m2 zapewnia kontrast statyczny sięgający 1280 : 1, więc rezultaty mogłyby zawstydzić niejeden panel IPS. Oczywiście, kąty widzenia nadal są słabe, ale taki już urok matryc TN.
 

Matryca LCD (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 17,3"/TN + 120 Hz/ matowa
Rozdzielczość 1920 × 1080
Maksymalna jasność 322,96 cd/m2
Pokrycie palety barwnej:
sRGB
Adobe RGB
99,6%
82,4%
Punkt czerni [przy 180 cd/m2, mniej=lepiej] 0,14 cd/m2
Kontrast rzeczywisty (statyczny) [więcej=lepiej] 1280 : 1
Temperatura barwowa bieli [idealnie: 6500 K] 6987 K
Delta E [mniej=lepiej]:
średnia
maksymalna

0,38
1,79
Współczynnik gamma barw podstawowych [idealnie: 2,20]:
czerwony
zielony
niebieski


2,24
2,24
2,24
Maksymalne odchylenie współczynnika gamma od wartości wzorcowej [mniej=lepiej]:
czerwony
zielony
niebieski


0,90%
0,90%
0,90%


Czas reakcji matrycy też jest bardzo dobry: wynosi 12,8 ms podczas przełączania się między kolorami czarny-biały-czarny. Wysoka częstotliwość odświeżania robi swoje, choć GT73VR wypadł na tym polu jeszcze lepiej.


Zamieszczony poniżej oscylogram przedstawia odpowiedź matrycy MSI GE72 7RE Apache Pro na wymuszoną programowo zmianę wyświetlanego obrazu. Ekran LCD przełącza się pomiędzy czarnym, białym i znów czarnym, przy czym przebieg pokazuje zmianę jasności ekranu w czasie. Okazuje się więc, że zmiana wyświetlanego koloru z czarnego do białego (czas włączenia matrycy) zajmuje 8,8 ms, ale wyłączenie matrycy (przejście z koloru białego do czarnego) trwa znacznie krócej – 4 ms. (Jedna działka pozioma na wykresie odpowiada 5 ms).MSI GE72 7RE Apache Pro – dźwięk

Laptop gra zadziwiająco dobrze. Został wyposażony w dwa przetworniki umieszczone na przedniej krawędzi (w narożnikach) oraz głośnik niskotonowy zamontowany od spodu. Jakość dźwięku jest zadowalająca: żaden z podzakresów słyszalnego pasma nie dominuje ani nie jest wybrakowany. Maksymalna głośność jest wystarczająca.

2