artykuły

MSI Z270 Gaming M7 - rzut oka

Płyta główna nie tylko dla miłośników podkręcania

27
11 stycznia 2017, 16:39 Redakcja we współpracy z MSI

Do naszego laboratorium testowego trafiła niedawno płyta główna, MSI Z270 Gaming M7. Okazała się ona na tyle ciekawa, że postanowiliśmy podzielić się z Wami pierwszymi wrażeniami z naszych testów. Przygotowaliśmy więc krótki materiał wideo, w którym przedstawiamy niektóre z ciekawszych funkcji MSI Z270 Gaming M7. Zapraszamy!

Za nami długo wyczekiwana premiera nowych procesorów Intela. W sklepach pojawiły się już najmocniejsze wersje siódmej generacji procesorów Intela o nazwie kodowej Kaby Lake, czyli Core i5-7600K oraz Core i7-7700K. Wprowadzając na rynek procesory w nowej architekturze, Intel prezentuje zwykle całą dedykowaną im platformę. Wiąże się to z koniecznością zakupu nowej płyty głównej, wyposażonej w nową podstawkę i chipset. Tym razem jest jednak nieco inaczej: Kaby Lake to tylko update do układów poprzedniej generacji, czyli Skylake, w związku z czym gniazdo procesora pozostaje niezmienione. Nowy jest tylko chipset – stosowany do tej pory układ Z170 zostaje zastąpiony przez Z270.

Wróćmy jednak do naszego dzisiejszego bohatera, czyli płyty MSI Z270 Gaming M7. Jedną z najważniejszych technologii obsługiwanych przez płytę jest Intel Optane, zwiększająca wydajność podsystemu przechowywania danych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu małych nośników SSD ze złączem M.2, wykorzystujących memrystorowe pamięci 3D XPoint. Płyta została wyposażona w dwa złącza Turbo M.2 zgodne ze standardem PCI-E x4 Gen3, pozwalające uzyskać szybkość transferu danych dochodzącą do 32 Gb/s.

Nowe procesory Intela natywnie działają z szybszymi pamięciami DDR4 2400 MHz. Żeby zapewnić im jak najbardziej komfortowe działanie, w modelu MSI Z270 GAMING M7 podsystem pamięci został całkowicie odizolowany od reszty obwodów na płycie głównej. Dzięki temu pamięci działają stabilniej i możemy je bardziej podkręcić. Dodatkowo sloty pamięci są osłonięte systemem “steel armor”, by zminimalizować wpływ zakłóceń elektromagnetycznych oraz wzmocnić gniazda pamięci. Z tego samego rozwiązania korzystają sloty PCI-E oraz złącza M.2.

Skoro jesteśmy przy podkręcaniu to musimy wspomnieć, że Z270 GAMING M7 dysponuje bardzo mocną sekcją zasilania procesora i bardzo intuicyjnym systemem podkręcania jednostki głównej. Możemy zrobić to metodą tradycyjną, czyli poprzez UEFI, w którym dostępne są wszystkie zaawansowane opcje overclockerskie. Możemy też wykorzystać bardzo wygodny system Game Boost, do którego dostęp mamy na dwa różne sposoby: albo poprzez 12-stopniowe pokrętło na płycie głównej, pozwalające na regulowanie taktowanie procesora, albo dzięki aplikacji Command Center.

Z270 Gaming M7 to jednak konstrukcja, z której zadowoleni będą nie tylko miłośnicy overclockingu. Mamy tu chociażby jeden z najbardziej zaawansowanych systemów audio jakie możemy znaleźć w płytach głównych. Mowa o Audio Boost 4 Pro z technologią Nahimic 2, która dzięki najwyższej jakości podzespołom i specjalnie zaprojektowanej płytce drukowanej, na której obwody audio zostały odizolowane od reszty komponentów może śmiało stawać w szranki nawet z zaawansowanymi systemami stacjonarnymi.

To jednak nie koniec. Dwa niezależne procesory audio z dedykowanymi wzmacniaczami pozwalają graczom odtwarzać muzykę lub słuchać dźwięku ze streamingu na żywo przez głośniki. W tym samym czasie dźwięk np. z gry może być odtwarzany na słuchawkach.

Na koniec zostawiliśmy autorski system sterowania całym podświetleniem LED o nazwie Mystic Light dzięki temu systemowi możemy ustawić swoją własną kolorystykę podświetlenia komputera. Do dyspozycji mamy 7 kolorów i 5 efektów świetlnych, pomiędzy którymi można łatwo i szybko się przełączać, za pomocą smartfona lub aplikacji MSI Gaming App. System Mystic Light Extension zapewnia z kolei intuicyjny sposób sterowania dodatkowymi taśmami świetlnymi RGB lub innymi świecącymi elementami RGB, które podłączone zostały są do komputera.

No dobra, ale jak właściwie ta płyta sprawdza się w praktyce? Odpowiedź jest prosta: doskonale! W Z270 Gaming M7 zamontowaliśmy procesor Core i7-7700K oraz kartę graficzną GTX 1080. Procesor udało nam się bez trudu zmusić do stabilnego działania nawet z częstotliwością 5 GHz. Możemy więc z czystym sumieniem mogę polecić płytę MSI Z270 GAMING M7 jako bardzo dobry wybór do dowolnego komputera dla gracza.

*Konto usunięte*2017.01.11, 17:40
18#1
Kiedyś dostawaliśmy reckę składającą się z 15płyt...
Nowy porządek tylko rzut oka :(

Pomijam to, że nie mam adblocka dla laba żadnego z chęcią bym płacił abonament gdyby arty były coraz lepsze...
... nie ma natomiast info przed wejściem, że art jest sponsorowany.
VSS2017.01.11, 17:51
najmocniejsze wersje siódmej generacji procesorów Intela o nazwie kodowej Kaby Lake, czyli Core i5-6700K oraz Core i7-7700K

;)


dziś się ma jedna płytę i trzeba recke rozbudować do poziomu artykułu by nie podpadało jako Marketing
.:Proxy:.Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
.:Proxy:.2017.01.11, 18:43
15#3
Chryste Panie!
Plastikowe radiatory z wmontowanymi diodami - bo tak to na pierwszy rzut oka wygląda. Zmienianie kolorów za pomocą telefonu... :o

Totalny kicz, tandeta, ohyda, marnowanie zasobów i nieuzasadnione windowanie ceny produktu... To ciśnie mi się na usta.

Jako gracz, chcący wybrać jak najlepszy produkt - nie mógłbym wybrać czegoś takiego i nie wydałbym złamanego grosza, aby dopłacić za którykolwiek z tych dodatków!

Radiatory powinny być zaprojektowane tak, aby przy jak najmniejszych ilościach zużytego na nie materiału i zajętego miejsca, oferowały najlepsze parametry rozpraszania ciepła.
Na pewno nie będą to solidne bloki nacięte w paru miejscach tylko dla lepszego wyglądu. Gdzie jest agresywne ożebrowanie i wyliczenia co do potrzebnych rozmiarów - nie ma, bo migające diody się nie zmieszczą! Japie***nicze!

Zamiast gniazd do podłączenia kolejnych o zgrozo migających taśm LED, wolałbym dostać komplet gniazd do których mógłbym wpinać czujniki temperatur (dostępne w komplecie lub osobno), które pozwoliłby mi monitorować każdy komponent, lub każde przeze mnie wybrane miejsce w obudowie.

Wolałbym specjalne gniazda do których mógłbym wpinać czujniki przepływu prądu na wybrane przeze mnie przewody, aby lepiej monitorować pobór prądu.

Gniazda wykonawcze podające wcześniej ustalone napięcie, z których mógłbym zasilać przekaźniki załączające dowolne akcesoria, a wszystko sterowane przez bios płyty automatycznie, lub manualnie dzięki dołączonemu oprogramowaniu.

Zamiast tego producent proponuje mi plastikowe osłonki i sterowanie diodkami przez telefon... Nosz ku***
Dla dzieci ten sprzęt robią, czy dla kogo??

8 rdzeniowe monstra z 4GB RAMu klepią po to, aby można było zainstalować aplikację do sterowania kolorków w płycie głównej komputera schowanego pod biurkiem, albo zdalnie włączyć światło w pokoju :lol2:

Brak mi słów...
bartoszkk1Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bartoszkk12017.01.11, 19:39
Mam Z97 Gaming 7 nie narzekam, do tego i5-4690k @5,0. pomiędzy nową platformą a moją są minimalne różnice a cena na dzien dzisiejszy to pewnie z 1,5 k bez sensu
Racuch ZawodowiecZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Racuch Zawodowiec2017.01.11, 19:48
Ciekawi mnie, czy gdy zmienię płytę główną na powiedzmy z wyżej wymienionym układem dźwiękowym to odczuję różnicę w stosunku do integry alc892 na słuchawkach superlux 681? I czy technologia Nahimic wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania oprócz zwykłych sterowników? I czy jest faktycznie jakaś przełomowa?
MariuszgsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Mariuszgs2017.01.11, 20:33
I pomyśleć, że za rok jeżeli ktoś chciałby być na topie ta płyta będzie do wyrzucenia, bo nic lepszego od i7-7700K się nie włoży...
speedy9Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
speedy92017.01.11, 23:07
'Jedną z najważniejszych technologii obsługiwanych przez płytę jest Intel Optane, zwiększająca wydajność podsystemu przechowywania danych'
Wszystko pięknie tylko dyski oparte o pamięci 3D Xpoint są jak Yeti. Wszyscy o nich słyszeli, ale nikt ich nie widział.
SkullekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Skullek2017.01.12, 09:16
Teraz Gamerem nazywa się osobę której obudowa świeci się jak psu jajca,a płyta.. no cóż musi być taka jak w artykule, a nie osobę która uwielbia zatapiać się w historię gry, odkrywać ją po kawałku, niekoniecznie dowiadując się o jej istnieniu u kolejnego żałosnego 'Gamerowego Youtubera'
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2017.01.12, 09:20
12#9
'Redakcja we współpracy z MSI'

Brakuje jednej istotnej rzeczy na górze - ARTYKUŁ SPONSOROWANY.
Yansi17Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Yansi172017.01.12, 09:49
-6#10
bartoszkk1 @ 2017.01.11 19:39  Post: 1032279
Mam Z97 Gaming 7 nie narzekam, do tego i5-4690k @5,0. pomiędzy nową platformą a moją są minimalne różnice a cena na dzien dzisiejszy to pewnie z 1,5 k bez sensu


Aha, już widzę te Twoje @5GHz na i5 4690k... Pewnie non stop na LN2 je trzymasz? xD
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1