artykuły

Test nośników SSD NVMe o pojemności 256 GB – 1 TB

SSD dla wymagających

50
17 stycznia 2017, 18:00 Tomasz Kurzak

Drogi SSD SATA czy tani NVMe – który będzie wydajniejszy i bardziej opłacalny?

Duża część naszych Czytelników na powyższe pytanie odpowie, że w przedziale do około 600 zł najrozsądniejszym wyborem będzie nośnik SATA. Jest tak, bo w świadomości wielu użytkowników komputera SSD NVMe istnieją jako te bardzo wydajne, ale też bardzo drogie. Poniżej zamieściliśmy kilka wykresów porównujących nośniki SATA (słupki niebieskie) i NVMe (oznaczone kolorem czerwonym) dostępne w zbliżonych przedziałach cen.


Powyższy wykres nie będzie dla nikogo zaskoczeniem. Nośniki NVMe okazały się wydajniejsze. Model Patriot Hellfire 240 GB jest niemal dwukrotnie szybszy od zwycięzcy naszego testu nośników SSD o pojemności 240–275 GB, modelu Samsung 850 Pro 256 GB. Sprawdźmy teraz, jak w przypadku tych samych modeli kształtuje się stosunek wydajności do ceny.  


Dwa pierwsze miejsca ponownie zajęły nośniki NVMe, co oznacza, że to właśnie one są najlepszym wyborem. Wszystko dzięki wysokiej wydajności i rozsądnej cenie. Czynniki te sprawiają, że w przedziale do około 600 zł model Samsung 850 Pro 256 okazuje się nieopłacalny, bo kosztujący dokładnie tyle samo Patriot Hellfire 240 GB jest zdecydowanie szybszy. Należy jednak pamiętać, że produkt południowokoreańskiego producenta jest objęty 10-letnią gwarancją. Jeśli szukasz najwydajniejszego nośnika o pojemności 240–256 GB i możesz na niego przeznaczyć około 600 zł, powinieneś zainteresować się SSD NVMe.


W przypadku bardziej pojemnych SSD sytuacja wygląda dokładnie tak samo. Nośniki NVMe okazują się wydajniejsze od swoich odpowiedników ze złączem SATA dostępnych w zbliżonej cenie. Model Samsung 960 Evo 512 GB deklasuje konkurencję w postaci 850 Pro 512 GB. 


Tę samą sytuację przynosi porównanie tych modeli pod względem stosunku wydajności do ceny. Ponownie to SSD NVMe są najbardziej opłacalnym wyborem, ale trzeba pamiętać o tym, że model 850 Pro 512 GB jest objęty 10-letnią gwarancją, a rywalizujące w tym zestawieniu nośniki NVMe – „tylko” 5-letnią lub jeszcze krótszą (960 Evo 500 GB – 3-letnią).

3