artykuły

Test nośników SSD NVMe o pojemności 256 GB – 1 TB

SSD dla wymagających

50
17 stycznia 2017, 18:00 Tomasz Kurzak

Średnia opłacalność nośników SSD NVMe 256 GB – 1 TB

To zestawienie rozbiliśmy na dwa wykresy przedstawiające opłacalność zakupu nośników o różnej pojemności. Na pierwszym wykresie uwzględniliśmy modele o pojemności od 240 GB do 256 GB. Na punkt odniesienia w tym zestawieniu obraliśmy model Patriot Hellfire 240 GB, bo oprócz tego, że zapewnia dużą oficjalną prędkość odczytu i zapisu danych, jest bardzo rozsądnie wyceniony. Podobnie jak na wcześniejszych wykresach niebieskim kolorem oznaczyliśmy modele z kośćmi pamięci TLC, a czerwonym – MLC.


Najrozsądniejszym zakupem w tym przedziale pojemności okazuje się model Patriot Hellfire 240 GB. Nie tylko został dość rozsądnie wyceniony, ale też zapewnia bardziej niż zadowalającą wydajność, której jednak daleko do osiągów najwydajniejszych modeli w naszej dzisiejszej stawce. Wysoką pozycję zajęły także względnie tanie nośniki firmy Intel, jednak ci, którzy zdecydują się na ich zakup, muszą pamiętać o tym, że nie należą do tytanów wydajności, co doskonale widać na wykresie zamieszczonym na poprzedniej stronie.

W przypadku nośników o pojemności od 480 GB do 512 GB na punkt odniesienia wybraliśmy opłacalność modelu ADATA XPG SX8000 512 GB. Musimy też od razu usprawiedliwić niską pozycję nośnika Samsung Evo 950 1 TB. Wylądował on niemal na końcu stawki przez wysoką cenę, ale należy pamiętać, że zapewnia dwukrotnie więcej miejsca na dane niż rywale, a z naszego zestawienia wynika, że ma wydajność zbliżoną do osiągów zdecydowanie tańszego nośnika Samsung 960 Evo 500 GB.


W tej kategorii najlepszym z nośników o pojemności około 500 GB okazał się Samsung 960 Evo 500 GB. Mimo względnie wysokiej ceny zapewnia bardzo wysoką prędkość odczytu i zapisu danych, w czym ustępuje jedynie najwydajniejszemu SSD w naszym teście, modelowi Samsung 960 Pro 512 GB. I to właśnie dlatego udało mu się zwyciężyć. Podobnie jak po wcześniejszym starciu na wysokiej pozycji znalazł się Intel 600p 512 GB, jednak w prędkości odczytywania i zapisywania danych zdecydowanie odstaje od zwycięzcy w tej kategorii, jak też od większości rywali, a swoją wysoką pozycję zawdzięcza względnie niskiej cenie, która jest jego największym atutem.

28