artykuły

Test nośników SSD NVMe o pojemności 256 GB – 1 TB

SSD dla wymagających

50
17 stycznia 2017, 18:00 Tomasz Kurzak

Test nośników SSD NVMe 256 GB – 1 TB: operacje na plikach

W tych testach sprawdziliśmy, jak testowane SSD NVMe o pojemności 256 GB – 1 TB radzą sobie z podstawowymi operacjami na plikach. Do pomiarów prędkości kopiowania wykorzystaliśmy RAM-dysk, żeby w żaden sposób nie ograniczać nośników.

Na zamieszczonych niżej wykresach czerwonym kolorem oznaczone są nośniki oparte na kościach MLC, a niebieskim – TLC.

Podczas kopiowania plików najlepiej spisują się faworyci naszego testu, czyli modele firmy Samsung, co nie jest zaskoczeniem. Przeprowadzone przez nas próby potwierdzają wyniki syntetycznych testów w programie Crystal Disk Mark nośnika Patriot Hellfire 240 GB. Jego producent zapewnia, że jest on zdolny osiągnąć maksymalną prędkość 1000 MB/s podczas sekwencyjnego zapisu danych, jednak w naszych testach wartość ta przekroczyła 1300 MB/s, a narzędzie Crystal Disk Mark wskazało nawet ponad 1500 MB/s.

Niektórych może zaskoczyć także niska pozycja modelu Intel 750 400 GB w trakcie odczytu dużej liczby małych plików, jednak taką samą sytuację zauważyliśmy w pełnym teście tego nośnika, co tylko potwierdza, że w takich zastosowaniach nie spisuje się on najlepiej.

Stawkę w testach kopiowania plików zamykają najtańsze w ofercie firmy Intel produkty z serii 600p i Pro 6000p, ale ich cena nie sugerowała, że będą walczyć o najwyższe pozycje. Inną wartą uwagi kwestią dotyczącą tych modeli jest prędkość zapisywania informacji. Zwłaszcza w przypadku małych porcji danych wartość ta jest porównywalna z wynikami osiąganymi przez nośniki ze złączem SATA. Sugeruje to, że nośniki z serii 600p i Pro 6000p nie są najlepszym wyborem dla osób poszukujących najtańszego zamiennika najpopularniejszych w tej chwili SSD, który miałby służyć do zastosowań w dużym stopniu polegających na operacjach na małych plikach. 

21