artykuły

Test nośników SSD NVMe o pojemności 256 GB – 1 TB

SSD dla wymagających

50
17 stycznia 2017, 18:00 Tomasz Kurzak

Test SSD NVMe 256 GB – 1 TB: wydajność w programach użytkowych

Ten zestaw testów ma symulować pracę w programach użytkowych i systemie operacyjnym. Uwzględnia on czas potrzebny do uruchomienia Windows 10 i programu Adobe Premiere Pro, instalacji narzędzia Android Studio, a także rozpakowania archiwum ZIP składającego się z dużej liczby małych plików.

Na zamieszczonych niżej wykresach czerwonym kolorem oznaczone są nośniki oparte na kościach MLC, a niebieskim – TLC.

W niemal wszystkich próbach osiągi testowanych nośników są zbliżone, co oznacza, że w uwzględnionych zastosowaniach sprawdzą się one tak samo dobrze. Wyjątkiem jest Intel 750 400 GB, który potrzebuje prawie 2 sekund więcej na uruchomienie systemu Windows 10.

Różnice w wydajności widać dopiero w teście polegającym na rozpakowaniu archiwum ZIP. W tym scenariuszu najlepiej wypadły nośniki Firmy Samsung, czym potwierdziły swoje aspiracje do miana najwydajniejszych SSD w naszym teście. Stawkę zamykają najtańsze i najwolniejsze na papierze modele z serii 600p i Pro 6000p, które osiągnęły rezultaty zbliżone do wyników czołówki naszego zestawienia SSD o pojemności 480–525 GB. Niewiele lepszym wynikiem może się pochwalić model ADATA XPG SX8000 512 GB, w którym upatrywaliśmy kandydata do tytułu najbardziej opłacalnego nośnika SSD NVMe, ale po tym teście musieliśmy wstrzymać się z takimi osądami.

20