Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Mateusz Brzostek, Środa, 15 lutego 2017, 12:10

Płyty główne z chipsetem Z270 – podkręcanie

Możliwości podkręcania płyt głównych z chipsetem Z270 sprawdzaliśmy z użyciem Core i7-7700K, najlepszego egzemplarza spośród wykorzystanych w teście procesorów Kaby Lake. Na wszystkich sprawdzonych płytach bez trudu dało się osiągnąć taktowanie bardzo bliskie limitowi procesora: mniej więcej 4970 MHz przy napięciu około 1,30–1,33 V.

Podczas gdy 4970 MHz to granice możliwości naszego procesora, 4900 MHz jest bardzo łatwo osiągnąć; tak łatwo, że na wszystkich płytach udało się to zrobić z wykorzystaniem predefiniowanych profili podkręcania. Wyjątkiem były tylko płyty Gigabyte'a, które wymagały ręcznego ustawienia napięcia.

Specyfika budowy procesorów Kaby Lake powoduje, że drugą (po jakości procesora) przeszkodą w osiągnięciu szybszego taktowania zwykle jest odprowadzanie ciepła. Można ją ominąć przez zdjęcie IHS-a (rozpraszacza ciepła) i wymianę pasty termoprzewodzącej między jądrem procesora a IHS-em. Następną przeszkodą będzie sprawność układu chłodzenia. Płyta główna jest dość daleko na liście czynników, które wpływają na możliwości podkręcania Kaby Lake w domowych warunkach. 

Główne różnice w podkręcaniu między płytami polegają na łatwości, z jaką da się osiągnąć taktowanie bliskie limitowi procesora i układu chłodzenia. O łatwości podkręcania i wykorzystaniu profili OC mówiliśmy w opisach poszczególnych płyt.

Ocena artykułu:
Ocen: 12
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane