Technologie i wydarzenia
Artykuł
Piotr Gontarczyk, Sobota, 31 grudnia 2016, 23:59

Usługi w Polsce

Na naszym lokalnym podwórku rok rozpoczął Netflix, który wreszcie wszedł na polski rynek. Przez lata Polacy dostęp do Netfliksa uzyskiwali za pośrednictwem VPN-ów, które pozwalają omijać regionalne blokady. Netflix, rozszerzając zasięg swoich usług, coraz mocniej z tym walczył. Wchodząc na polski rynek, rozwiązał ten problem. Dla polskich użytkowników, podobnie jak w wielu innych krajach, przygotowano trzy warianty abonamentu, w cenie około 35–52 zł (wg kursu euro ze stycznia 2016 roku). Netflix trochę pobudził skostniały od lat rynek usług VOD i zmusił lokalną konkurencję do pracy nad ofertami, choć warto wspomnieć o tym, że oferta Netfliksa w Polsce wciąż jest uboższa niż w innych, przede wszystkim zachodnich, krajach.

Na sam koniec roku Amazon uruchomił w Polsce dostęp do usługi Prime Video. Amazon, chcąc zachęcić potencjalnych klientów, rozpoczął w bardzo niskiej cenie. Przez pół roku korzystanie z Amazon Prime Video wiąże się z wydatkiem zaledwie około 13–14 zł (2,99 euro) na miesiąc. Po półrocznym okresie promocyjnym cena abonamentu wzrasta dwukrotnie, ale wciąż jest dość niewygórowana.

W listopadzie Polska stała się drugim po Wielkiej Brytanii krajem w Europie, do którego zawitała usługa Android Pay. To „wyróżnienie” wiąże się z tym, że po pierwsze w naszym kraju płatności bezgotówkowe cieszą się bardzo dużą popularnością, a po drugie mamy bardzo dużo terminali obsługujących transakcje zbliżeniowe. Na starcie obsługę Android Pay zapewniło ponad 400 tysięcy terminali w Polsce, a liczba ta zapewne będzie rosła. Początkowo usługa została udostępniona klientom BZ WBK, Alior Banku i T-Mobile, ale łatwo sobie wyobrazić, że szybko dołączą do nich następne organizacje. Sam Android cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością i choć do obsługi Android Pay trzeba mieć przede wszystkim urządzenie z modułem NFC, to jednak sam Google stwierdził, że w naszym kraju usługa tego typu może odnieść sukces.

Ocena artykułu:
Ocen: 9
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane