artykuły

Podsumowanie roku 2016 w branży nowych technologii

Pascal, Polaris, VR, Note 7 i inni

46 31 grudnia 2016, 23:59 Piotr Gontarczyk

Urządzenia przenośne

W naszym podsumowaniu nie mogło zabraknąć Galaxy Note 7 firmy Samsung. Phablet nowej generacji zyskał niemal wyłącznie bardzo pozytywne oceny testerów i pierwszych użytkowników. Wprowadzony na rynek 19 sierpnia, Galaxy Note 7 był chwalony za niemal wszystko: projekt obudowy, jakość wykonania, a nawet zmiany wprowadzone przez Samsunga w jego własnej nakładce TouchWiz. Note 7 był na prostej drodze do tego, by zostać jednym z najlepszych produktów 2016 roku, o ile nie najlepszym, w swojej kategorii. Pod koniec sierpnia jednak usłyszeliśmy pierwsze doniesienia o tym, że niektóre phablety zapalają się. Pierwsze, bardzo odosobnione, przypadki nie wzbudzały wiele ponad zwykłe zainteresowanie, gdyż tego typu sytuacje zdarzały się już innym urządzeniom.

Kolejne dni przynosiły następne przypadki, aż z początkiem września Samsung ogłosił wstrzymanie sprzedaży Galaxy Note 7 na całym świecie. Firma zapowiedziała też uruchomienie programu wymiany sprzedanych egzemplarzy. Mogło się wydawać, że to będzie koniec problemów Samsunga. Te jednak tylko przybrały na sile, gdy do sieci zaczęły trafiać doniesienia o tym, że wymienione egzemplarze mają te same wady. Ostatecznie Samsung poddał się i całkowicie wycofał Galaxy Note 7 z oferty. Rozpoczął przy tym nowy program wymiany tych urządzeń na inne modele lub zwrotu pieniędzy. Przyczyną całego zamieszania były akumulatory, które zgodnie z projektem były zbyt mocno ściśnięte w obudowie, co w pewnych okolicznościach doprowadzało do zwarcia, a to z kolei – do gwałtownego wzrostu temperatury.

Apple w 2016 roku zaprezentował kolejną generację swoich sztandarowych smartfonów: iPhone'a 7 i iPhone'a 7 Plus. Tym razem nie zobaczyliśmy dużych zmian w projekcie obu urządzeń. Zastosowano natomiast ulepszone aparaty cyfrowe oraz nowe i bardziej funkcjonalne przyciski domowe, a wszystko to zamknięto w obudowach odpornych na wodę. Nie obyło się bez kontrowersji: nowe iPhone'y zostały pozbawione słuchawkowych gniazd minijack. Wywołało to wiele dyskusji, które ciągnęły się tygodniami. Wielu użytkowników nie wyobraża sobie korzystania ze smartfona lub phabletu bez tego gniazda. Z reguły bywa jednak tak, że Apple tylko przeciera szlaki, którymi następnie kroczy konkurencja. W 2017 roku zobaczymy, czy i na tym polu będzie tak samo.

Inna kontrowersja mijającego roku, także wywołana przez Apple, to coś, co zniknęło z nowej generacji MacBooków Pro. Chodzi oczywiście o zastąpienie wszystkich do tej pory dostępnych interfejsów jednym: USB typu C. Nowe MacBooki Pro mają maksymalnie cztery porty tego typu i według Apple to w zupełności wystarcza. Dla osób, które nie mogą lub nie chcą rozstawać się z usuniętymi portami, Apple przygotowało wiele adapterów. Najnowsze MacBooki Pro straciły też klawisze funkcyjne, w których miejsce pojawił się dotykowy wyświetlacz Touch Bar. Apple zapewnia, że jest to o wiele lepsze rozwiązanie, zwłaszcza że udostępniane za pośrednictwem Touch Bara wirtualne przyciski mogą dosłownie dostosowywać się do każdego programu. Także Touch Bar ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników.

4