artykuły

Test nośników SSD o pojemności 480–525 GB

Więcej, szybciej, drożej

56
10 stycznia 2017, 13:10 Tomasz Kurzak

Test SSD 480–525 GB – wydajność w programach użytkowych

Ten zestaw testów ma symulować operacje najczęściej wykonywane na komputerach osobistych. Sprawdza, jak dobrze nośniki danych spiszą się w czasie uruchamiania Windows 10 i programu Adobe Premiere Pro, instalacji Android Studio i rozpakowywania archiwum ZIP przez narzędzie 7-Zip.

Czerwony i niebieski kolor na poniższych wykresach oznacza, odpowiednio, nośniki oparte na kościach MLC i TLC.

Czas uruchamiania Windows 10

Powyższy wykres przedstawia czas potrzebny do uruchomienia Windows 10. Między pierwszym a przedostatnim nośnikiem jest zaledwie 1,5-sekundowa różnica. Może się ona wydawać spora, jednak tak krótki czas z pewnością nie pozwoli zaparzyć herbaty ani zrobić kanapki. Ogromnym zaskoczeniem jest jednak słaby wynik modelu Crucial MX300 525 GB. Odstaje on zdecydowanie od reszty stawki i jest znacznie gorszy od wariantu o mniejszej pojemności, który w naszym poprzednim teście także znalazł się na końcu stawki, jednak potrzebował na ukończenie tej próby 6,34 s. 

Instalacja Android Studio

Tak jak w naszym wcześniejszym teście SSD o mniejszej pojemności, tak i teraz wyniki każą stwierdzić, że żadna z obecnie wykorzystywanych technik przechowywania danych nie ma wyraźnej przewagi w wydajności nad innymi. Świadczy o tym przemieszanie na wykresach modeli z kośćmi TLC i MLC. Na uwagę zasługują dobre wyniki jednego z najtańszych nośników w naszym zestawieniu, Crucial MX300 525 GB, oraz modeli ADATA SU800 512 GB i WD Blue SSD 500 GB. 

Uruchamianie Adobe Premiere Pro CC

Rozpakowanie archiwum 7-Zip

20