artykuły

Test nośników SSD o pojemności 480–525 GB

Więcej, szybciej, drożej

56
10 stycznia 2017, 13:10 Tomasz Kurzak

Pojemniejszy SSD = szybszy SSD

Argumentów za zakupem pojemniejszego SSD może być wiele. Po pierwsze, wiadomo, zapewnia on zdecydowanie więcej miejsca na dane. Po drugie, według twierdzeń niektórych producentów jest wydajniejszy. Właśnie w tym miejscu postanowiliśmy powiedzieć: „sprawdzam!”. Oto jak kształtuje się wydajność wybranych nośników w różnych wersjach pojemnościowych. Jako przykłady posłużyły modele: GoodRAM Iridium Pro (o pojemności 240 GB i 480 GB), Crucial MX300 (275 GB i 525 GB), WD Blue (250 GB i 500 GB), a także Samsung 850 Pro (256 GB i 512 GB).


Na zakupie nośnika o większej pojemności najbardziej skorzystają ci, którzy zastanawiają się nad różnymi wersjami modelu GoodRAM Iridium Pro. Różnica w tym przypadku sięga niemal 10%. Jeśli jesteś zdecydowany na zakup polskiego SSD, a najważniejszym parametrem jest dla Ciebie wydajność, to powinieneś wybrać model Iridium Pro 480 GB.


W innych sprawdzanych przez nas przypadkach sytuacja jest podobna: pojemniejsze warianty okazują się wydajniejsze. Jednak w większości różnica nie jest już tak duża i zamyka się w przedziale od 3% do 6%. Taki wynik nie przesądza na korzyść żadnego z rozwiązań, bo różnica jest zbyt mała, żeby mogła być zauważalna w czasie normalnego użytkowania komputera.


Samsung 850 Pro jest za to przykładem na to, że zakup pojemniejszej wersji nie zawsze przełoży się na sensowny wzrost wydajności. Zaledwie 1,36% różnicy na korzyść pojemniejszego wariantu to zbyt mało, żeby w ogóle zastanawiać się nad jego zakupem, jeśli nie potrzeba aż tak dużej ilości miejsca na dane, ale istotna jest jak największa wydajność.

Wszystkie zamieszczone na tej stronie wykresy potwierdzają to, że pojemniejsze wersje tego samego modelu SSD są wydajniejsze, jednak w zdecydowanej większości przypadków różnica nie jest na tyle duża, żeby wzrost prędkości zapisywania i odczytywania danych uzasadniał większy wydatek.

2