artykuły

Monitory do gier – test 27-calowych monitorów dla graczy

Nie tylko do zabawy

95
20 stycznia 2017, 12:01 Piotr Kwiatkowski

Eizo Foris FS2735 – test

 

Eizo Foris FS2735 – dane techniczne
Model Eizo Foris FS2735
Ekran

27 cali (2560 × 1440 pikseli), LCD IPS, matowy, podświetlenie LED sterowane hybrydowo  

Częstotliwość 
odświeżania obrazu 
144 Hz, FreeSync 
Kąty widzenia: boki/góra/dół   60 stopni / 65 stopni / 65 stopni
Czas reakcji matrycy wg producenta / zmierzony / input lag 4 ms / 11,7 ms / 10,79 ms
Ghosting/tearing bardzo mały / bardzo mały
Maksymalna luminancja bieli / temperatura bieli / nierównomierność podświetlenia matrycy / kontrast obrazu 338 cd/m2 / 6678 K / 16,4% / 1022 : 1
Wierność odwzorowania kolorów – błąd delta E 2000: średni/maksymalny 1,18/3,06
Zakres wyświetlanych kolorów

sRGB – 97,6% / Adobe RGB – 71,4%

Wejścia-wyjścia DisplayPort, 2 HDMI, DVI-D, 2 USB 3.0, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe
Dodatkowe informacje moduł Bluetooth, aplikacja PC i mobilna do sterowania ustawieniami monitora, wbudowane głośniki
Cena

4400 zł

 

Eizo Foris FS2735 – konstrukcja, wyposażenie

Foris 2735 ma na obudowie może niezbyt „gamingowe”, za to cenione w monitorowym świecie logo firmy Eizo oraz najwyższą w tym zestawieniu cenę: 4300 zł. Co otrzymujemy w zamian?

Z jednej strony monitor jest bardzo powściągliwy wizualnie, przynajmniej jak na model dla graczy. Z drugiej jednak trudno coś poważniejszego zarzucić jakości jego konstrukcji. Jedynie niewielka podstawa mogłaby być odrobinę stabilniejsza, szczególnie w momencie, gdy trzeba skorzystać z wymagającej użycia sporej siły funkcji pivot. Urządzenie zapewnia pełne możliwości regulacji ustawienia ekranu (wysokość, nachylenie, obrót, pivot).

Producent nie dołączył w zestawie przewodowego pilota, który pozwalałby sterować funkcjami monitora, ale... poszedł o krok dalej. Obok narzędzia instalowanego w komputerze można do kontroli ustawień i trybów działania FS2735 użyć aplikacji mobilnej. Urządzenie wyposażono bowiem w moduł Bluetooth, który pozwala połączyć je ze smartfonem lub tabletem. Aplikacja mobilna Eizo G-Ignition nie tylko zapewnia możliwość bezprzewodowego sterowania, ale też wyświetli na ekranie monitora informacje o przychodzących na telefon powiadomieniach. Własne profile ustawień obrazu można przechowywać lokalnie w urządzeniu przenośnym lub w chmurze.

Zestaw złączy obejmuje: DisplayPort, dwa HDMI i DVI-D. Ponadto są dostępne dwa porty USB 3.0 (na boku obudowy), wejście liniowe audio (monitor ma wbudowane dwa głośniki, które jednak grają zbyt cicho) i wyjście liniowe audio.

 

Eizo Foris FS2735 – typ matrycy, jakość podświetlenia, kąty widzenia

Monitory Eizo słyną z jakości obrazu. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że w modelu Foris FS2735 zastosowano matrycę LCD IPS o rozdzielczości QHD (2560 × 1440 pikseli). Podświetlenie ekranu wykorzystuje diody LED i zapewnia dużą maksymalną luminancję bieli (338 cd/m2) oraz przyzwoitą równomierność podświetlenia: największe odchylenie wynosi 16,4 procent.

Zastosowano hybrydowe sterowanie podświetleniem matrycy, co zapewnia bardzo duży zakres regulacji jasności obrazu: minimalna luminancja bieli to 1,6 cd/m2. Żaden inny z testowanych monitorów nawet się nie zbliża do tej wartości. Eizo Foris FS2735 do jasności około 80 cd/m2 (ustawienie jasności 57 w trybie domyślnym) wykorzystuje podświetlenie typu flicker free, a poniżej tej wartości zaczyna stosować podświetlenie sterowane impulsowo (PWM), przy czym okres pojedynczego impulsu jest bardzo mały i wynosi 0,1 ms, a więc nie powinno być mowy o jakimkolwiek zauważalnym czy odczuwalnym migotaniu.

Panel LCD IPS zapewnia znacznie lepsze kąty widzenia niż matryce typu TN. W wypadku FS2735 są one bardzo szerokie: 60 stopni w poziomie i 65 stopni w pionie (niezależnie od tego, czy patrzy się na ekran od góry czy od dołu). 

 

Eizo Foris FS2735 – czas reakcji matrycy, input lag, ghosting, tearing 

Matryca LCD IPS charakteryzuje się nieco słabszym czasem reakcji niż panele LCD TN. Producent FS2735 informuje, że wynosi on 4 ms (pomiar typu grey-to-grey), ale standardowy pomiar, oceniający czas reakcji piksela przełączającego się z koloru czarnego do białego i z powrotem, ujawnia, że jest to 11,68 ms (czarny-biały – 6 ms, biały-czarny – 5,68 ms). 

Eizo Foris FS2735 to 144-hercowy monitor zgodny z techniką AMD FreeSync. Zakres poprawnego działania FreeSync wynosi tu 35–90 Hz (low) lub 56–144 Hz (high).

Monitor Eizo zapewnia też względnie małe opóźnienie sygnału (input lag): 10,79 ms.

Bardzo dobrze sprzęt zaprezentował się podczas oceny takich zakłóceń, jak rozrywanie obrazu (tearing) i powidoki (ghosting). Oba te zjawiska występowały w bardzo małym natężeniu, zasadniczo pomijalnym w czasie gry.

 

Eizo Foris FS2735 – jakość obrazu, wierność odwzorowania kolorów 

Eizo Foris FS2735 okazał się nie tylko bardzo dobrym monitorem dla gracza, ale też świetną propozycją dla tych, którzy poza graniem chcieliby się czasem zająć edycją grafiki, obejrzeć film lub choćby poprzeglądać internet. We wszystkich predefiniowanych trybach wyświetla on ostry obraz o przyjemnych dla oka i dobrze odwzorowanych barwach. Po uruchomieniu monitora w trybie web/sRGB wyświetlane kolory są bardzo naturalne (temperatura bieli utrzymuje się w całym zakresie jasności w okolicach 6700 K), przyjemne dla oka i wierne (monitor został bardzo dobrze skalibrowany w fabrycznej konfiguracji: średni błąd delta E 2000 jest symboliczny, bo wynosi 1,18).

Eizo Foris FS2735 jest zdolny wyświetlić 97,6 procent kolorów z przestrzeni barwowej sRGB i 71,4 procent z Adobe RGB.

Ciekawym trybem jest ustawienie Paper, stworzone z myślą o osobach czytających wiele dokumentów tekstowych/książek na ekranie komputera. Eizo Foris FS2735 wyświetla w nim biel o bardzo ciepłej temperaturze (około 4700 K), ustawia mniejszą jasność obrazu i tak optymalizuje wyświetlane kolory, by uniknąć zbytniej ilości widma błękitnego. Oczywiście, tryb ten nie zapewnia już dużej wierności odwzorowania barw.

 

Eizo Foris FS2735
Zalety
 • panel LCD IPS o rozdzielczości QHD
 • szerokie kąty widzenia
 • odświeżanie obrazu z częstotliwością do 144 Hz, obsługa techniki FreeSync
 • podświetlenie matrycy sterowane hybrydowo 
 • solidna konstrukcja
 • małe opóźnienie sygnału (input lag)
 • bardzo nieznaczne powidoki (ghosting)
 • bardzo nieznaczne rozrywanie obrazu (tearing)
 • bardzo dobra fabryczna kalibracja obrazu
 • szeroki zakres regulacji ustawienia ekranu (pivot, obrót, wysokość, nachylenie) 
 • moduł Bluetooth
 • możliwość przechowywania ustawień monitora w chmurze i pamięci urządzenia przenośnego
 • aplikacja sterująca ustawieniami dla PC i urządzeń przenośnych
 • wbudowane głośniki
Wady
 • bardzo wysoka cena
 • Podstawa mogłaby być nieco stabilniejsza
Do testów dostarczył:EIZO
Cena w dniu publikacji (z VAT):4400 zł
9