artykuły

Monitory do gier – test 27-calowych monitorów dla graczy

Nie tylko do zabawy

95
20 stycznia 2017, 12:01 Piotr Kwiatkowski

Acer Predator XB271HK bmiprz – test

 

Acer Predator XB271HK bmiprz – dane techniczne
Model Acer Predator XB271HK bmiprz
Ekran

27 cali (3840 × 2160 pikseli), LCD IPS, matowy, podświetlenie LED flicker free 

Częstotliwość
odświeżania obrazu
60 Hz, G-Sync
Kąty widzenia: boki/góra/dół 65 stopni / 70 stopni / 65 stopni
Czas reakcji matrycy wg producenta / zmierzony / input lag 4 ms / 10,7 ms / 9,13 ms
Ghosting, tearing chaotyczne, patrz opis monitora poniżej
Maksymalna luminancja bieli / temperatura bieli / nierównomierność podświetlenia matrycy / kontrast obrazu 292 cd/m2 / 6851 K / 18,59% / 988 : 1
Wierność odwzorowania kolorów – błąd delta E 2000: średni/maksymalny 2,84/4,49
Zakres wyświetlanych kolorów

sRGB – 98,5%, Adobe RGB – 72,7%

Wejścia-wyjścia DisplayPort, HDMI, 4 USB 3.0, gniazdo słuchawkowe
Dodatkowe funkcje wbudowane głośniki
Cena

3400 zł

 

Acer Predator XB271HK bmiprz – konstrukcja, wyposażenie

Pierwsze, co rzuca się w oczy w obudowie Predatora, to brak widocznych ramek wokół górnej i bocznych krawędzi ekranu. Okazuje się to wyłącznie złudzeniem optycznym, wynikającym z pomysłowego zabiegu wizualnego, ale bez dwóch zdań pomysł jest rewelacyjny. Po włączeniu urządzenia pod jednolitą powierzchnią ekranu ujrzymy standardowe ramki: u góry – 8-milimetrową, po bokach – 9-milimetrową.

Solidna, stabilna stopa monitora zapewnia pełen zakres regulacji położenia ekranu (góra – dół, nachylenie w pionie, obrót w poziomie), również z opcją pionowego ustawienia ekranu (pivot).

Nieco rozczarowuje tylko tył obudowy, który wyraźnie odstaje klasą od frontu, na szczęście większość użytkowników rzadko będzie na niego spoglądać.  

Podobnie jak inne drogie monitory gamingowe z tego zestawienia Acer Predator nie stara się zaskoczyć liczbą dostępnych złączy wideo. Mamy tu jednak wszystkie niezbędne nowoczesne odmiany, czyli DisplayPort i HDMI. Acer zapewnia dodatkowo wbudowane głośniki, które niestety grają cicho i płasko, gniazdo słuchawkowe i czteroportowy koncentrator USB 3.0 (dwa porty znajdują się na tylnym panelu złączy, a dwa dalsze – na bocznym).

 

Acer Predator XB271HK bmiprz – matryca, równomierność podświetlenia, kąty widzenia

Acer Predator XB271HK bmiprz jest oparty na panelu LCD IPS o rozdzielczości Ultra HD (3840 × 2160 pikseli), podświetlanym diodami LED (podświetlenie typu flicker free). Maksymalna luminancja bieli (292 cd/m2) jest wystarczająco wysoka, ale zarazem niezbyt imponująca na tle osiągów całej stawki. Do tego dochodzi największa w teście nierównomierność podświetlenia: 18,59 procent. 

Zastosowanie matrycy LCD IPS zaowocowało szerokimi kątami widzenia. Wynoszą one 65 stopni w poziomie i w pionie, gdy patrzy się od dołu, oraz 70 stopni w pionie, gdy patrzy się od góry. 

 

Acer Predator XB271HK bmiprz – czas reakcji matrycy, input lag, ghosting, tearing 

Nominalny czas reakcji panelu IPS w modelu Acer Predator XB271HK bmiprz został określony przez producenta na 4 ms (grey-to-grey). Podczas pomiaru w standardowych warunkach (czarny – biały – czarny) okazał się jednak nieco większy: 10,7 ms (czarny-biały – 5,8 ms, biały-czarny – 4,9 ms).

Zmierzone opóźnienie sygnału (input lag) jest za to bardzo krótkie i wynosi 9,13 ms.

Acer Predator XB271HK bmiprz, podobnie jak inne monitory z ekranem o rozdzielczości Ultra HD/4K, nie jest zdolny odświeżać obrazu z typową w gamingowym świecie częstotliwością 144 Hz lub 165 Hz. Będzie musiało wystarczyć jedynie standardowe odświeżanie z częstotliwością 60 Hz, choć wspomagane przez technikę Nvidia G-Sync.

Testy mające na celu wychwycenie takich zakłóceń, jak zrywanie obrazu (tearing) i powidoki (ghosting), postawiły monitor firmy Acer w dość nietypowej pozycji, bo zachowywał się on zaskakująco niestabilnie. Momentami natężenie tych zjawisk było niewielkie, a chwilę później stawały się wyraźnie dostrzegalne... i tak w kółko. 

 

Acer Predator XB271HK bmiprz – jakość obrazu, wierność odwzorowania kolorów 

Acer pozytywnie zaskakuje pod względem jakości obrazu. W trybie standardowym okazał się dobrze skalibrowany w fabrycznej konfiguracji (średni błąd delta E 2000 wynosi 2,84) i utrzymywał temperaturę bieli – stabilną we właściwie całym zakresie jasności obrazu – na poziomie 6500 K. Teraz wystarczy dodać dokładność Ultra HD i duży zakres wyświetlanych kolorów, który obejmuje 98,5 procent przestrzeni barwowej sRGB i 72,7 procent przestrzeni Adobe RGB, by Predator XB271HK bmiprz zaczął nawet bardziej pasować do opisu przyzwoitej klasy monitora do pracy z grafiką i fotografią niż do roli typowego urządzenia dla graczy. 

 

Acer Predator XB271HK bmiprz
Zalety
 • panel LCD IPS o rozdzielczości Ultra HD
 • podświetlenie flicker free
 • szerokie kąty widzenia
 • obsługa G-Sync
 • małe opóźnienie sygnału (input lag)
 • bardzo dobra fabryczna kalibracja obrazu
 • atrakcyjny wygląd
 • szeroki zakres regulacji ustawienia ekranu (pivot, obrót, wysokość, nachylenie) 
 • wbudowane głośniki 
Wady
 • odświeżanie obrazu z częstotliwością 60 Hz
 • widoczne powidoki (ghosting) i rozrywanie obrazu (tearing)
 • wysoka cena
 • Testowy egzemplarz pobierał 18 W podczas czuwania
Do testów dostarczył:Acer
Cena w dniu publikacji (z VAT):3400 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
14999 zł
Electro.pl
14999 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
3