Monitory i projektory
Artykuł
Piotr Kwiatkowski, Piątek, 20 stycznia 2017, 12:01

Czas reakcji

Czas reakcji panelu LCD zastosowanego w monitorze gamingowym ma duże znaczenie, decyduje bowiem o tym, jak szybko piksele matrycy są zdolne zmieniać swój stan, a tym samym wyświetlać kolejne barwy/klatki obrazu. Monitor odświeżający obraz z częstotliwością 144 Hz powinien mieć czas reakcji mniejszy niż 7 ms (1/144), a wyświetlający 165 obrazów w czasie sekundy – mniejszy niż 6 ms (1/165). Producenci w specyfikacjach monitorów zwykle podają czas reakcji typu grey-to-grey (bardziej optymistyczny), my zaś stosujemy standardową procedurę pomiaru zgodną z wytycznymi ISO, czyli mierzymy czas przejścia piksela od wyświetlania barwy czarnej do białej i powrotu do wyświetlania barwy czarnej (0 – 255 – 0).

W pomiarach wykorzystaliśmy własny program sterujący wyświetlaniem obrazu, czułą i szybką fotodiodę oraz cyfrowy oscyloskop.

Na wykresie widać wyraźnie, że pod tym względem panele LCD TN wciąż górują nad panelami LCD IPS, choć najszybsze spośród tych drugich powoli doganiają słabsze ekrany typu LCD TN.  

 

Częstotliwość odświeżania obrazu

Typowy monitor komputerowy odświeża wyświetlany obraz 60 razy na sekundę. Okazuje się jednak, że w wypadku szybkich zmian obrazu, z którymi często mamy do czynienia w grach, wyraźną poprawę płynności ruchu można osiągnąć przez zwiększenie wartości tego parametru do 120, 144, a nawet 165 razy na sekundę. Dlatego standardem w obecnie oferowanych monitorach gamingowych stało się odświeżanie na poziomie 144 Hz i 165 Hz (ta druga wartość dotyczy głównie modeli obsługujących technikę Nvidia G-Sync). 

 

Opóźnienie sygnału (input lag)

Opóźnienie sygnału (input lag) mówi o tym, ile czasu monitor potrzebuje na wyświetlenie informacji przesłanej do niego przez kartę graficzną. Zasadniczo przyjmuje się za dobre urządzenia, w których wypadku czas ten wynosi do 20–30 ms, ale tym razem mamy do czynienia z monitorami dla graczy, zatem opóźnienie to powinno być możliwie małe. Aż 8 z 10 uczestników testu udało się utrzymać w zakresie 8–11 ms. Wyraźnie od reszty stawki odstaje urządzenie Philipsa, które wydłuża to opóźnienie do 27,5 ms. Parametr ten mierzyliśmy z użyciem własnej metody.  

 

Ocena artykułu:
Ocen: 17
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane