Monitory i projektory
Artykuł
Piotr Kwiatkowski, Piątek, 20 stycznia 2017, 12:01

Jasność maksymalna

W teorii im jest wyższa, tym lepiej. Duża jasność obrazu pozwoli komfortowo grać/pracować nawet w jasno oświetlonym pomieszczeniu. Na tym polu zastrzeżenia można mieć jedynie do modelu iiyama G-MASTER GB2888UHSU-B1, który osiągnął rezultat znacznie poniżej 300 cd/m2.  

 

Jasność minimalna

Tym razem im wynik niższy, tym lepszy. Oczywiście, w praktyce nawet nocą nie da się wygodnie pracować przy jasności 1,8 cd/m2 (najniższy wynik, uzyskany przez Eizo Foris FS2735). Dobrze jednak, by monitor pozwalał zmniejszyć jasność przynajmniej do 50–60 cd/m2 – będzie ona już komfortowa podczas nocnej pracy w bardzo słabym oświetleniu. 

 

Kontrast statyczny

Panele LCD nie są mistrzami w dziedzinie wyświetlania obrazu o wysokim kontraście. Spowodowane jest to samą konstrukcją matrycy, która żeby wyświetlić kolor czarny, musi wytłumić światło podświetlenia przenikające od spodu, a to nigdy nie udaje się całkowicie. Uznaje się, że w wypadku monitorów LCD kontrast na poziomie 1000 : 1 jest już bardzo dobry, choć oczywiście im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej. Na czele stawki uplasowały się: Asus i oba modele z logo AOC. Wyraźnie słabszy ponownie okazał się jeden z monitorów firmy iiyama, G-MASTER GB2783QSU-B1.

 

Temperatura bieli

Tym razem optymalnym wynikiem nie jest ani najniższy, ani najwyższy. Przyjmuje się bowiem, że neutralna temperatura bieli wyświetlanej przez monitor komputerowy wynosi w okolicach 6500 K (kelwinów). Odpowiada ona typowej temperaturze światła dziennego. Im wyższa temperatura barwowa, tym odcień bieli i kolorystyka obrazu uciekają w kierunku barwy zimnej (lekko błękitnej), a obniżanie temperatury powoduje ocieplanie kolorystyki obrazu i wyświetlanie bieli o lekko pożółkłej tonacji. W związku z tym, że każdy człowiek ma nieco inny gust i za stosunkowo neutralną może uznać temperaturę barwową bieli z zakresu od około 7500 K do nawet 5500 K, poszczególne pozycje na tym wykresie nie zostały uszeregowane według rezultatów pomiaru. Przedstawiona temperatura odnosi się do fabrycznego ustawienia monitora, w którym wyświetla on najbardziej neutralny, optymalny do codziennej pracy obraz.

 

Równomierność podświetlenia 

Jest to przede wszystkim cecha zastosowanego w monitorze systemu podświetlenia panelu LCD. Monitory uwzględnione w teście wykorzystują do tego celu diody LED umieszczone na krawędziach ekranu. Światło pochodzące z diod zostaje następnie rozproszone na całą powierzchnię matrycy. W idealnym wypadku jasność obrazu na całej powierzchni ekranu powinna być taka sama, ale w praktyce tak się nie dzieje. Sprawdziliśmy więc w 15 punktach ekranu, jak bardzo jasność wyświetlanego w nich obrazu różni się od wartości zmierzonej w centrum wyświetlacza. W celu ujednolicenia pomiarów wszystkie monitory zostały wcześniej ustawione na często stosowaną w czasie gry jasność 200 cd/m2

 

Ocena artykułu:
Ocen: 17
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane