Monitory i projektory
Artykuł
Piotr Kwiatkowski, Piątek, 20 stycznia 2017, 12:01

Philips 272G5DJEB – test

 

Philips 272G5DJEB – dane techniczne
Model Philips 272G5DJEB
Ekran

27 cali (1920 × 1080 pikseli), LCD TN, matowy, podświetlenie LED 

Częstotliwość 
odświeżania obrazu 
144 Hz 
Kąty widzenia: boki/góra/dół   55 stopni / 45 stopni / 35 stopni
Czas reakcji matrycy: dane producenta / zmierzony / input lag 1 ms / 7,6 ms / 27,5 ms
Ghosting/tearing duży/średni
Maksymalna luminancja bieli / temperatura bieli / nierównomierność podświetlenia matrycy / kontrast obrazu 299 cd/m2 / 7084 K / 15,87% / 944 : 1
Wierność odzwierciedlania kolorów – błąd delta E 2000: średni/maksymalny 3,54/8,43
Zakres wyświetlanych kolorów

sRGB – 94,9%, Adobe RGB – 70,5%

Wejścia-wyjścia DisplayPort, 2 HDMI (1 z MHL), DVI-D, VGA, 4 USB 3.0, wyjście słuchawkowe
Dodatkowe informacje przewodowy pilot, aplikacja sterująca na PC
Cena

1700 zł

 

Philips 272G5DJEB – konstrukcja, wyposażenie

W cenie 1650 zł 27-calowy Philips 272G5DJEB nie wydaje się zbyt drogą propozycją dla gracza. Warto jednak pamiętać, że Philips już dawno temu wycofał się z rynku monitorów i że urządzenia pod tą nazwą serwuje nam już oficjalnie firma TPV Technology, która jest również właścicielem marki AOC.

Czerwone, gamingowe akcenty, przewodowy pilot sterujący działaniem monitora i pełna gama ustawień ekranu (włącznie z funkcją pivot) to cechy, które mogą przyciągnąć uwagę potencjalnych użytkowników. Jakość wykonania obudowy jest już tylko dobra, a użyty plastik lubi zbierać tłuste ślady po palcach.

Na tylnym panelu znalazł się pełen zestaw złączy: DisplayPort, 2 HDMI (jedno z obsługą MHL), DVI-D i tradycyjne VGA. Obok portów HDMI zamontowano analogowe wyjście audio (Philips 272G5DJEB nie ma wbudowanych głośników). Z boku monitora jest dostępny czteroportowy koncentrator USB 3.0.

 

Philips 272G5DJEB – typ matrycy, jakość podświetlenia, kąty widzenia

Philips 272G5DJEB wykorzystuje panel LCD TN o rozdzielczości Full HD (1920 × 1080 pikseli), który podświetlany jest za pomocą diod LED. Nierównomierność podświetlenia utrzymuje się na średnim (w testowej stawce) poziomie: 15,87 procent.

Diody LED podświetlające ekran są sterowane impulsowo (PWM). Nie jest to więc monitor z podświetleniem typu flicker free. Gdy obraz jest odświeżany 144 razy na sekundę, podświetlenie pracuje z częstotliwością 575 Hz, ale po przejściu na odświeżanie 60 razy na sekundę spada ona do około 240 Hz. 

Zastosowany w Philipsie panel LCD TN nie zapewnia zbyt szerokich kątów widzenia. W poziomie są zadowalające (55 stopni), ale w pionie okazują się wyraźnie słabsze, bo wynoszą: 45 stopni, gdy patrzy się od góry, i 35 stopni, gdy patrzy się od dołu. 

 

Philips 272G5DJEB – czas reakcji matrycy, input lag, ghosting, tearing 

Nominalny czas reakcji matrycy w modelu Philips 272G5DJEB to 1 ms (grey-to-grey). Wynik pomiaru w redakcyjnym laboratorium okazał się nieco gorszy: 7,6 ms (czarny-biały – 6,2 ms, biały-czarny – 1,4 ms). 

Philips 272G5DJEB nie obsługuje żadnej z technik synchronizacji obrazu proponowanych przez producentów kart graficznych (G-Sync, FreeSync), ale umie wyświetlać obraz 144 razy na sekundę.

Gorsze wrażenie robi wynik pomiaru opóźnienia sygnału (input lag), który wynosi 27,5 ms i plasuje tego Philipsa daleko za innymi uczestnikami testu.

Trudno też pochwalić urządzenie za ograniczenie zjawiska powidoków (ghosting) i rozrywania obrazu (tearing). Te pierwsze są wyraźnie widoczne, a to drugie jest średnio intensywne, nie jest zatem najlepiej.

Spore zastrzeżenia mieliśmy po przełączeniu monitora w jeden z predefiniowanych trybów przeznaczonych do gier (FPS, RTS, Wyścigi). Szczegóły na obrazie dziwnie się rozjeżdżały i po ich obu stronach pojawiały się dziwne odbicia. Sprzęt nie wyglądał na uszkodzony, ale nie mogliśmy tego sprawdzić, bo producent nie dysponował drugim testowym egzemplarzem. Warto zatem zwrócić na to uwagę podczas zakupu.  

 

Philips 272G5DJEB – jakość obrazu, wierność odwzorowania kolorów 

Matryca LCD TN o rozdzielczości Full HD nie zachwyca obrazem, ale w ustawieniach domyślnych trudno mówić o jego złej jakości. Monitor jest bowiem dobrze skalibrowany i w całym zakresie jasności utrzymuje przyjemną dla oczu kolorystykę i stałą temperaturę bieli (w okolicach 6800 K). Wierność odwzorowania kolorów może nie jest idealna, jednak średni błąd delta E 2000 na poziomie 3,54 należy uznać za przyzwoity, szczególnie w wypadku monitora TN.

Panel 272G5DJEB umie wyświetlić kolory obejmujące 94,9 procent przestrzeni barw sRGB i 70,5 procent Adobe RGB.

 

Philips 272G5DJEB
Zalety
 • odświeżanie obrazu z częstotliwością 144 Hz
 • krótki czas reakcji
 • pilot przewodowy
 • port HDMI z obsługą MHL
 • aplikacja sterująca ustawieniami dla PC
 • niezła fabryczna kalibracja obrazu
Wady
 • panel LCD TN
 • niezbyt dobre kąty widzenia
 • podświetlenie ekranu sterowane impulsowo
 • duże, jak na monitor do gier, opóźnienie sygnału (input lag)
 • duże powidoki (ghosting)
 • średnio intensywne rozrywanie obrazu (tearing)
 • brak obsługi techniki G-Sync lub FreeSync
 • rozdzielczość jedynie Full HD
 • brak wbudowanych głośników
Do testów dostarczył:Philips
Cena w dniu publikacji (z VAT):1700 zł
Ocena artykułu:
Ocen: 17
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane