Procesory
Artykuł
Mateusz Brzostek, Wtorek, 3 stycznia 2017, 18:03

Płyta główna Asus Strix Z270F Gaming

Procesory Kaby Lake i Skylake testowaliśmy na jednej z nowych płyt głównych z chipsetem Z270: Asus Strix Z270F Gaming. To nie znaczy, że do Kaby Lake konieczna jest taka płyta: większość starszych konstrukcji z podstawką LGA1151 otrzymała już lub wkrótce otrzyma aktualizację UEFI pozwalającą na obsługę nowych procesorów.

Strix to seria płyt głównych kierowanych do graczy, o funkcjonalności pośredniej między płytami serii ROG a „domowymi”. UEFI kojarzy się wizualnie z serią ROG i ma większość dostępnych w niej funkcji. Na płycie Strix Z270F nie ma dodatków zwykle kojarzonych z podkręcaniem: wyświetlacza kodów diagnostycznych oraz przycisków zasilania i resetowania. Zachowano cechy, bez których nie może się dziś obyć sprzęt z dopiskiem gaming w nazwie: wielokolorowe, programowalne podświetlenie, kartę sieciową z kontrolerem Intel I219-V, ulepszony względem poprzedniej generacji układ dźwiękowy SupremeFX.

Na Strix Z270F umieszczono dwa gniazda M.2, oba udostępniające sygnałowanie PCI-E i SATA – oba są połączone wyłącznie z mostkiem południowym i nie można ich skonfigurować na bezpośrednie połączenie z procesorem.

Na tylnym panelu zamontowano między innymi dwa złącza USB 3.1, jedno typu A, drugie typu C, oba podłączone do kontrolera ASMedia ASM2142, który z kolei komunikuje się z mostkiem południowym przez dwa pasy PCI-E. Podobne rozwiązanie zobaczymy na bardzo wielu płytach Z270, bo chipset Intela nie ma wbudowanego kontrolera USB 3.1. 

Złącze HDMI na tylnym panelu jest zgodne ze specyfikacją HDMI 1.4, a zatem nie pozwala wyświetlać obrazu 4K 60 razy na sekundę – to również cecha wszystkich płyt głównych Z270, z którymi dotąd mieliśmy do czynienia.

Strix Z270F Gaming dobrze nam służyła w trakcie testów wydajności i podkręcania, ale dokładne testy tej i innych płyt Z270 to materiał na osobny artykuł, który opublikujemy już wkrótce.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 27
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook