Procesory
Artykuł
Mateusz Brzostek, Wtorek, 3 stycznia 2017, 18:03

Intel Core i7-7700K i Core i5-7600K – podkręcanie

Jedną z korzyści ulepszonego procesu produkcyjnego jest możliwość osiągnięcia szybszego taktowania niż w procesorach Skylake. W przypadku Core szóstej generacji najwyższe osiągalne w domowych warunkach częstotliwości to około 4,5–4,7 GHz. Taktowanie procesorów Kaby Lake w fabrycznej konfiguracji jest bliskie tych wartości, a po podkręceniu przekroczenie 5 GHz jest znacznie bardziej prawdopodobne niż z użyciem układów Skylake.

Podkręcanie procesorów Kaby Lake podlega tym samym regułom i ograniczeniom co w przypadku rodziny Skylake. Nie ma też zauważalnej różnicy między płytami głównymi Z270 a Z170. Wyniki zbliżone do przedstawionych poniżej mogliśmy osiągnąć na płycie Asus Z170 Deluxe.

Udało nam się sprawdzić trzy egzemplarze Core i7-7700K, jeden z 31. tygodnia minionego roku i dwa z 37. tygodnia. Żaden z nich nie osiągnął pełnej stabilności taktowany z częstotliwością 5 GHz, ale wszystkie bez większych problemów przekroczyły 4,9 GHz.

Według wewnętrznych danych Asusa ponad 80% egzemplarzy Core i7-7700K podkręca się do 5 GHz. Oczywiście, trzeba te dane traktować z dystansem: wiele zależy od przyjętego kryterium stabilności. My uznajemy za stabilne ustawienia, w których platforma kończy bez problemu wszystkie testy wydajności potrzebne do artykułu oraz kilkunastominutowy test stabilności obciążający wszystkie wątki.

Jedyny egzemplarz Core i5-7600K, jakim dysponowaliśmy, z łatwością dało się podkręcić do ponad 5 GHz. Testy wydajności wykonaliśmy po ustawieniu taktowania na 5010 MHz i napięcia VCORE na 1,312 V.

Nie wygląda na to, żeby zasadniczo zmieniła się obudowa procesora i specyfika działania wbudowanego czujnika temperatury. Jądro procesora wciąż jest małe i oddzielone od IHS-a (wbudowanego rozpraszacza ciepła – metalowej części obudowy) polimerową pastą termoprzewodzącą. Wydaje się, że po zastosowaniu wydajnego i solidnie zamontowanego układu chłodzenia czujnik temperatury raportował bardziej wiarygodne wartości, powoli wzrastające po poddaniu procesora obciążeniu – to jednak subiektywne odczucie, którego jeszcze nie zweryfikowaliśmy w powtarzalnym eksperymencie.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 27
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane