Procesory
Artykuł
Mateusz Brzostek, Wtorek, 3 stycznia 2017, 18:03

Intel Kaby Lake i Z270 – zmiany w platformie i możliwościach multimedialnych

Są dwie główne różnice funkcjonalne między platformą Z270 z procesorem Kaby Lake a Z170 ze Skylakiem: nowe możliwości multimedialne oraz technika przyspieszania systemu dyskowego z zastosowaniem pamięci Optane.

Układ graficzny 9,5 generacji

Tym niepoprawnym kryptonimem inżynierowie Intela określają układ graficzny wbudowany w procesory Kaby Lake. W stosunku do GPU z procesorów Skylake nie zmieniły się możliwości generowania grafiki 3D: Kaby Lake mają taką samą liczbę procesorów strumieniowych, obsługują te same interfejsy programowania i mają identyczne funkcje sprzętowe w tej dziedzinie. Unowocześniono za to część GPU zapewniającą możliwości multimedialne: dekodowanie (odtwarzanie) wideo, kodowanie wideo i poprawę jakości obrazu.

Kaby Lake umie sprzętowo kodować i dekodować formaty VP9 i H.265 (HEVC) z 10-bitową głębią kolorów w rozdzielczości 4K i z prędkością 24 kl./sek. lub mniejszą. VP9 to kodek stosowany m.in. przez YouTube, a z użyciem H.265 są kodowane filmy na płytach Blu-ray UHD. Obie te możliwości są mile widziane i na polu multimediów stawiają Kaby Lake w jednym rzędzie z najnowocześniejszymi kartami graficznymi – niestety, z różnych względów nie da się z nich dzisiaj skorzystać. Największym niedostatkiem jest brak obsługi HDMI 2.0 na większości płyt głównych. O ile nam wiadomo, jest to ograniczenie procesorów desktopowych – żeby wyświetlać obraz 4K 60 razy na sekundę, trzeba użyć złącza DisplayPort, którego nie ma w typowych telewizorach. Z kolei funkcja odtwarzania filmów HDR nie działa (jeszcze) w żadnym publicznie dostępnym narzędziu windowsowym, co jest z kolei spowodowane ograniczeniami systemu wyświetlania w Windows. Również znalezienie napędu optycznego obsługującego płyty Blu-ray UHD sprawi trudności.

Układ graficzny wbudowany w procesor nazwano teraz Iris Plus. Nie należy tej nazwy mylić z Iris Pro, jak w poprzedniej generacji nazywały się GPU z umieszczoną w obudowie procesora pamięcią eDRAM. Jak twierdzi Intel, nie są planowane żadne procesory Kaby Lake z podstawką LGA1151 i pamięcią eDRAM: to rozwiązanie pojawi się tylko w układach laptopowych lub przylutowanych do płyty głównej w komputerach all-in-one.

Intel Optane

Druga nowość to obsługa techniki przyspieszającej podsystem przechowywania danych dzięki zastosowaniu pamięci Intel Optane (3D XPoint, pamięć memrystorowa). Zapowiedziana prawie półtora roku temu pamięć o właściwościach pośrednich między RAM a SSD ma wreszcie trafić do sprzedaży. Według opisu Intela Optane będzie dostępna w postaci urządzeń o stosunkowo niewielkiej pojemności podłączanych do portu M.2 i wykorzystywana jako pewnego rodzaju bufor między pamięcią operacyjną (RAM) a nośnikami danych. Nie opisano, jak dokładnie będzie działać ta technika, ile będzie kosztować ani kiedy będzie dostępna. Na razie musi nam wystarczyć wiadomość, że chipsety z serii 200 są na nią gotowe. Nie wiemy też, czy z tej samej techniki będą mogli skorzystać posiadacze płyt głównych opartych na starszych chipsetach, a jeśli nie, to jakie ograniczenia to powodują.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 27
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook