Karty graficzne
Artykuł
Piotr Gołąb, Piątek, 2 grudnia 2016, 18:30

Watch Dogs 2 – wydajność procesorów

Wyniki procesorów (CPU test) – 1920 × 1080 Ultra

Pierwsza część gry Watch Dogs miała dość duże wymagania co do procesora. Rozsądnym minimum (zarazem zalecanym przez producenta) był czterordzeniowy procesor klasy Core 2 Quad Q8400 / Phenom X4. Watch Dogs 2 zawiesiła poprzeczkę jeszcze wyżej. Teraz za minimum uznano procesor Intel Core i5-2400S lub AMD FX-6120, a więc układy, odpowiednio, cztero- i sześciowątkowy. Czy to oznacza, że rozgrywka z użyciem popularnych w Polsce Core i3 i Phenomów II X4 nie będzie możliwa? Żeby rozwiać tę i inne wątpliwości, sprawdziliśmy w swoim miejscu testowym kilka popularnych jednostek. Przypomnijmy, że nasz test polegał na zjeździe z mostu Bay Bridge w stronę Haum Data Center. 

Najczęstsze spadki wydajności wynikające z ograniczeń procesora zauważyliśmy w scenach z intensywnym ruchem ulicznym. Szybka jazda autostradami lub mostami w wirtualnym San Francisco potrafi zatrzymać obraz na ułamek sekundy nawet wtedy, gdy procesor jest względnie mocny. Dzieje się tak najpewniej przez dość ograniczony zasięg rysowania w grze. Gdy tylko przemieszczamy się bardzo szybko po autostradzie i wyprzedzamy kolejne auta, w oddali doładowują się nowe pojazdy. Te zaś opisane są pewnymi regułami i algorytmami (m.in. dotyczącymi ich sposobu poruszania się), dlatego nagłe doczytywanie kolejnych obiektów przy szybkiej jeździe powoduje istotne chwilowe zwiększenie obciążenia słabszych procesorów. 

Problem ten w zauważalnym stopniu dotyczył każdego procesora Core i3, AMD FX (z wyjątkiem podkręconego do 5 GHz FX-9590) oraz Phenoma II. Dopiero gdy w płycie głównej znajdował się któryś z testowanych przez nas Core i5 lub Core i7, zacięcia te zdarzały się naprawdę rzadko. Płynność działania konfiguracji z procesorami: Core i3-6100, FX-9590, FX-8350 i FX-6350 w pozostałych miejscach (tj. tam, gdzie gracz nie wymija szybko dużej liczby samochodów) była naszym zdaniem do przyjęcia.

Watch Dogs 2 – jaki procesor potrzebny do zabawy? 

Naszym zdaniem, żeby w pełni cieszyć się rozgrywką w Watch Dogs 2, trzeba mieć procesor co najmniej klasy Core i5 (np. Core i5-6400 lub szybszy). Gra z użyciem słabszych jednostek (np. Intel Core i3-6100, FX-6350 czy FX-8350) jest możliwa, ale obarczona sporą liczbą zacięć, które w niektórych miejscach mogą irytować. Posiadacze dwumodułowych FX-4300 czy Phenomów II X4 raczej mogą zapomnieć o komfortowej zabawie. Te procesory ledwie sobie radzą: zacięć można się spodziewać nawet w mało wymagających miejscach. O grze w ogóle mogą zapomnieć posiadacze dwurdzeniowych układów klasy Pentium i jeszcze słabszych. Watch Dogs 2 w ogóle się nie uruchamia, jeśli procesor jest dwurdzeniowy, podobnie zresztą jak inne wymagające hity ostatnich miesięcy.

Wyniki procesorów (CPU test) – ile rdzeni potrzeba do Watch Dogs 2? 

Analizując powyższe wyniki, warto zwrócić uwagę na to, że na najwyższej pozycji znalazł się Intel Core i7-5960X. To 8-rdzeniowy i 16-wątkowy procesor, który zwykle w grach wypada znacznie gorzej niż nowszy i szybciej taktowany Core i7-6700K. Watch Dogs 2 jest dość dobrze zoptymalizowana pod kątem wykorzystania wielu rdzeni/wątków. Po włączeniu menedżera zadań nietrudno o taki oto widok (procesor to ośmiowątkowy Core i7-6700K):

Planowaliśmy przygotowanie wykresu przedstawiającego wydajność po wyłączeniu kolejnych wątków procesora Core i7-5960X (konfiguracje od 2C/2T aż do 8C/16T z włączoną i wyłączoną funkcją Hyper-threading). Nasze zapały powstrzymał limit aktywacji gry, który po kilkukrotnej zmianie procesora blokuje dostęp na kilkanaście godzin. Być może wrócimy do tego tematu w przyszłości. Z pewnością możecie się też spodziewać, że Watch Dogs 2 na stałe zagości w naszej nowej procedurze testowej procesorów. Gier, które dziś w tak znacznym stopniu wykorzystują potencjał wielu rdzeni/wątków, wciąż jest zbyt mało. 

Ocena artykułu:
Ocen: 12
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane