Inne
Artykuł
Mateusz Brzostek, Wtorek, 22 listopada 2016, 13:50

AMD udostępniło nam wypowiedź jednego z szefów firmy, Marka Papermastera, dotyczącą architektury Zen oraz nadchodzących procesorów AMD. Pan Papermaster wypowiada się między innymi o założeniach projektowych i celach rynkowych Zen.

AMD opowiada o architekturze Zen

Spokojnie – nie ujawniono zbyt wiele szczegółów technicznych. Ogólny wgląd w architekturę Zen otrzymaliśmy parę miesięcy temu na konferencji Hot Chips – możecie o tym przeczytać w artykule „AMD Zen – rzut oka na architekturę”. W przesłanej nam informacji zamieszczono tylko jeden szczegół, którego dotąd nie słyszeliśmy oficjalnie od AMD: potwierdzenie, że pierwsze procesory Zen będą produkowane w procesie technologicznym 14 nm FinFET (z tranzystorami z trójstronną bramką).

Skoro nie ma dużo nowego, to po co to zamieszczamy? Po pierwsze, więcej informacji zawsze jest lepsze, niż mniej; szczególnie, jeśli pochodzą z samego źródła. Po drugie, żeby było jasne, o czym mówi AMD, a co jest wymysłem lub nadziejami czytelników albo nierzetelnych dziennikarzy.

Mark Papermaster ma w AMD stanowisko CTO – Chief Technology Officer, szefa rozwoju nowych technik. Jako jeden z szefów odpowiada bezpośrednio przed zarządem i nadzoruje bezpośrednio m. in. dział zajmujący się projektowaniem nowych procesorów. Pracuje w AMD od 2011 roku; wcześniej pracował przez trzy lata na podobnym stanowisku w Apple. Jeszcze wcześniej spędził ponad 25 lat w IBM, gdzie zajmował się między innymi projektowaniem procesorów o architekturze PowerPC.

Na kolejnej stronie zamieszczamy niezmienioną treść wypowiedzi Marka Papermastera. Tłumaczenie na j. polski dostarczyło AMD.

Ocena artykułu:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
barwniak (2016.11.22, 13:59)
Ocena: 23

0%
Pewnie dla tego, że będzie modułowiec Naples, Intel zdecydował się dać, aż 32 rdzenie w Xeon E5 Skylake.
Szwarcu (2016.11.22, 14:09)
Ocena: 30

0%
Papermaster, to i w marketingu się znalazł. Swoje robi na pewno ;)
Najlepszą reklamą dla AMD będzie wydanie DOBREGO układu (czy CPU czy GPU) nic innego im IMHO nie pomoże.
Stefan999 (2016.11.22, 14:16)
Ocena: 11

0%
Będzie jakaś korekta? Opublikujecie to w oryginale? Trochę ciężko się to czyta.
Labovsky (2016.11.22, 14:19)
Ocena: 7

0%
AMD
Prefetcher, czyli kluczowa część Zen pozwalająca mu uzyskać wysoką przepustowość, to w dużej mierze nasz autorski projekt i jeden z najbardziej złożonych mechanizmów w dziedzinie budowy procesora.


To by było na tyle, jeśli chodzi o podejrzenia niektórych, jakoby główną zmianą w Zenie było przejście z CMT na SMT będące wyrazem 'naśladowania Intela'.

Szwarcu @ 2016.11.22 14:09  Post: 1020450
Papermaster, to i w marketingu się znalazł. Swoje robi na pewno ;)
Najlepszą reklamą dla AMD będzie wydanie DOBREGO układu (czy CPU czy GPU) nic innego im IMHO nie pomoże.


A czytałeś pierwszą stronę artykułu? Mark Papermaster obejmuje stanowisko CTO, czyli dyrektora ds. technologii i inżynierii. Nie ma nic wspólnego z marketingiem.
Putout (2016.11.22, 14:24)
Ocena: 6

0%
Papermaster to Pan od slajdów, czy od tego mają Slidemadtera?
bi3dron4 (2016.11.22, 14:28)
Ocena: 20

0%
Strasznie dużo 'gadają' przed tą premierą, a mam złe doświadczenia z 'gadaniem' - im go więcej tym mniej mają potem do POKAZANIA...
Obym się mylił, bo bardzo im kbicuję z tymi zenkami
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane