Nośniki danych: SSD, HDD i inne
Artykuł
Tomasz Kurzak, Poniedziałek, 2 stycznia 2017, 09:36

Test SSD 240–275 GB – Crystal Disk Mark 5.2.0

Crystal Disk Mark to program testujący wydajność nośników SSD i nie tylko, równie popularny jak AS SSD. Wyniki w tym benchmarku uwzględniamy dopiero od niedawna, ale będą się pojawiać w naszych publikacjach coraz częściej.

Wszystko za sprawą wbudowanego w program mechanizmu wykorzystywanego do testów sekwencyjnego odczytu. Działa on w ten sposób, że wysyła do testowanej pamięci masowej 32 polecenia, następnie robi przerwę o długości kilkuset mikrosekund, a po niej wysyła kolejną paczkę 32 poleceń. Taka metodyka testów może niekorzystnie wpłynąć na zmierzoną prędkość sekwencyjnego odczytu, co najlepiej pokazują różnice pomiędzy osiągami zapowiadanymi przez producentów najszybszych nośników SSD NVMe a mierzonymi przez AS SSD. Dlatego wspieramy się benchmarkiem Crystal Disk Mark, który nie wykazuje takiego zachowania.

Podobnie jak w przypadku wyników w AS SSD, tak i w narzędziu Crystal Disk Mark najważniejszymi parametrami są prędkości losowego odczytu małych próbek danych. Także ten test potwierdza, że rodzaj zastosowanej w nośniku SSD techniki przechowywania danych nie jest tak kluczowy dla wydajności jak kiedyś.

Ocena artykułu:
Ocen: 15
Zaloguj się, by móc oceniać
Facebook
Ostatnio komentowane