artykuły

Platforma do przechwytywania obrazu 4K w PCLab.pl

Framer 2.0

47
23 listopada 2016, 14:00 Mateusz Brzostek

AverMedia CE511-HN

Sercem naszej nowej platformy do przechwytywania obrazu jest karta AverMedia CE511-HN, wyposażona w wejście HDMI 2.0 i przystosowana do przechwytywania obrazu 4K z prędkością 60 kl./sek.:

AverMedia CE511-HN

To urządzenie zaprojektowane i wykonane przez część firmy AverMedia zajmującą się urządzeniami profesjonalnymi, głównie dla medycyny i branży telewizyjnej. Skojarzenia ze sprzętem Aver dla graczy będą zupełnie nietrafione: karta CE511-HN to produkt zupełnie innej klasy (i w zupełnie innej cenie). Jest dostarczana w zwykłym szarym pudełku, bez żadnych akcesoriów, jedynie z cienką książeczką – instrukcją montażu. Karta wymaga dodatkowego zasilania (niestety, z przestarzałego czteropinowego złącza molex) i komunikuje się z procesorem i podsystemem dyskowym przez złącze PCI Express 2.0 ×4. Do nagrywania obrazu można wykorzystać własne oprogramowanie firmy Aver (o niebo lepsze od tego, które tworzy do swoich urządzeń przeznaczonych dla graczy) albo dowolny program zgodny z DirectShow – na przykład VirtualDub, OBS lub XSplit. CE511-HN jest też wygodniejsza w użyciu od VisionDVI-DL. Nasza poprzednia karta do przechwytywania obrazu wymagała ręcznego ustawienia parametrów wyświetlania: rozdzielczości, odświeżania, interwałów między kolejnymi klatkami. Karta Aver sama się przestawia w tryb dopasowany do sygnału, który otrzymuje.

Plextor M8Pe

Co ważne, nagrywamy nieskompresowany obraz: nie ma mowy o żadnym kodowaniu w locie. Tylko tak możemy ocenić jakość obrazu i uniknąć artefaktów kompresji. Ma to pewien skutek uboczny: sekunda nieskompresowanego wideo 4K w 60 Hz ma objętość... prawie 1 GB. Maszyna do przechwytywania obrazu zapisuje gigabajt danych na sekundę, a to już przerasta możliwości przeciętnego podsystemu dyskowego, a nawet macierzy RAID0 z dwóch typowych nośników SSD. Wykorzystaliśmy zatem nośnik Plextor M8Pe: szybki SSD korzystający ze złącza PCI Express i protokołu NVMe.

Wersja o pojemności 512 GB umie zapisywać w optymalnych warunkach około 1300 MB/sek., co jest wystarczającą wartością. Trochę szkoda, że mieści tylko 8,5 minuty nieskompresowanego wideo, ale cóż, nie można mieć wszystkiego...

Ostatnim elementem systemu są kable HDMI 2.0 i rozdzielacz (splitter) kompatybilny z sygnałem 4K. Jedne i drugie łatwo znaleźć w sklepach internetowych, ale nie wszystkie z nich są odpowiednio dobrej jakości. Teoretycznie do przesyłania sygnału 4K w 60 Hz wystarczą kable oznaczone napisem „High Speed HDMI with Ethernet”, ale spośród znalezionych w redakcji prawie jedna trzecia sprawiała mniejsze lub większe kłopoty. Cienkie i długie kable lepiej podłączać za rozdzielaczem, który wzmacnia sygnałowanie. Ostatecznie użyliśmy kabli i rozdzielacza marki Delock.

 

 

Rozdzielacz HDMI UHD oraz kable HDMI High Speed dostarczyła firma Impakt.

2