Tablety
Artykuł
Mateusz Skrycki, Piątek, 4 listopada 2016, 11:48

Lenovo Yoga Book – oprogramowanie

Lenovo Yoga Book działa pod kontrolą Androida 6.0.1, zmodyfikowanego przez nakładkę producenta. Dodano oczywiście narzędzia zdolne wykorzystać potencjał rysika, na przykład cyfrowy notatnik, który jest automatycznie uruchamiany po przełączeniu tabletu w tryb rysowania. Bardzo przydatną funkcją jest możliwość rozpoczęcia pisania, gdy ekran tabletu jest wyłączony. Gdy użytkownik położy obok tradycyjną kartkę i zacznie na niej pisać, tablet niejako „przy okazji” stworzy mu cyfrową kopię notatki.

Ekran domowy Yoga Booka również został zmodyfikowany. Na dolnym pasku pojawiają się ikony uruchomionych narzędzi, a więc bardzo podobnie jak w Windows, i nie zabrakło skrótów klawiszowych, takich jak Alt + Tab. Warto dodać, że klawiatura w standardowej konfiguracji jest ustawiona w tryb autokorekty i uczenia się. Teoretycznie ma wtedy działać na wzór klawiatur ekranowych, czyli powinna się dopasować do stylu pisania użytkownika, jednak w praktyce mieliśmy więcej problemów z tą funkcją niż pożytku z niej.

Wybrane narzędzia (lista jest bardzo krótka i brakuje na niej m.in. Play Store i YouTube'a) można pomniejszać i w formie niewielkich okienek umieszczać nad aktywnym narzędziem. Niestety, do wyboru jest tylko opcja pomniejszenia okienek – nie można regulować ich wielkości.

Program do sporządzania notatek umożliwia, rzecz jasna, również ich edycję. Oprócz możliwości przełączania między różnymi rodzajami narzędzi piszących jest dostępna gumka czy opcja zmiany koloru cyfrowego tuszu. Do notatek tworzonych za pomocą Yoga Booka można wstawiać także zdjęcia, grafiki czy pola tekstowe, które będą już uzupełniane „normalnym” tekstem. Nie zabrakło też narzędzia pozwalającego wyrazić swoją malarską duszę. Na jednym z ostatnich zrzutów ekranu, które umieściliśmy poniżej, widać, że malować każdy może (choć nie każdy powinien). Oczywiście, można się przełączać między różnymi rodzajami pędzli czy zmieniać kolory. 

Wspominaliśmy na poprzedniej stronie, że ekran Yoga Booka nie współpracuje z rysikiem. Może wydawać się to oczywiste, ponieważ z myślą o tym zaprojektowano dolną część tabletu, jednak wielokrotnie zdarzało nam się odruchowo kliknąć rysikiem w ekran, na przykład przy próbie zmiany narzędzia. Dlatego interakcja z powierzchnią tabletoklawiatury wymaga nieco przyzwyczajenia i może być to początkowo trudne dla tych, którzy nie zajmują się grafiką (tam to rozwiązanie jest standardem).

Rysik wykazuje opóźnienie (wprowadzana treść nie pojawia się na ekranie od razu) i do tego również trzeba się przyzwyczaić. Naszym zdaniem opóźnienie jest nieco zbyt duże; z drugiej strony do tworzenia prostych notatek sprzęt w zupełności się nadaje.

Ocena artykułu:
Ocen: 3
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane