artykuły

Xbox One S – konsola Microsoftu w odświeżonej wersji

Xbox One S – mniejszy, ładniejszy, energooszczędny, gotowy na 4K

76
13 września 2016, 09:37 Mateusz Brzostek

Xbox One S, odświeżona wersja konsoli do gier Microsoftu, pojawia się powoli w polskich sklepach. Nowy Xbox jest smuklejszy, ładniejszy i ma większe możliwości. Sprawdziliśmy je w praktyce.

Spis treści

Jeśli chodzi o konsole obecnej generacji, Xbox One nie cieszy się u nas dużą popularnością. Wielkość, cena, gry i usługi na wyłączność oraz drobne uciążliwości w użytkowaniu przekonały wielu graczy konsolowych do wyboru PlayStation 4. Czy odświeżony Xbox zdobędzie dla platformy Microsoftu nowych zwolenników?

Kogoś, komu nie spodobał się któryś z głównych użytkowych aspektów Xboksa One, Xbox One S też nie przekona: to po prostu odświeżona wersja starszej konsoli, obarczona konsekwencjami tych samych decyzji projektowych.

Dobrze znana esencja Xboksa...

Centralny procesor z układem graficznym konsoli są właściwie tak samo wydajne jak w modelu bez S w nazwieŻarty rodem z „Chłopaki nie płaczą” są nie na miejscu.; nieco przyspieszono układ graficzny, co jednak nie ma zasadniczego wpływu na wydajność. Xbox One S został przygotowany do współpracy z nowoczesnymi telewizorami: obsługuje rozdzielczość 4K oraz tryb HDR, w którym kontrast i rozpiętość tonalna obrazu są większe i bliższe rzeczywistości.

Z rozdzielczości 4K skorzystamy głównie podczas oglądania filmów z płyt Blu-ray lub strumieniowanych z internetu. Układ graficzny nowego Xboksa nie jest dość wydajny, żeby wyświetlać gry w 4K.

Xbox One S

Microsoft zrezygnował z dodawania do każdej konsoli czujnika ruchu Kinect: nowy Xbox nie ma nawet złącza do podłączenia Kinecta, ale można dokupić specjalny adapter, pozwalający podłączyć czujnik do nowej konsoli przez USB. Ktoś, kto jest właścicielem starego modelu konsoli, nowego modelu konsoli oraz Kinecta, może zgłosić się do Microsoftu i otrzymać taki adapter za darmo.

...w nowym opakowaniu

Natomiast Xbox One S ma ogromną szansę przekonać do siebie kogoś, kto nie miał zastrzeżeń co do samej koncepcji Xboksa One, a po prostu uważał ten sprzęt za nieatrakcyjny. Dzięki nowej technice produkcji procesora (proces technologiczny klasy 16 nm) znacznie zmniejszono pobór energii, zasilacz wbudowano wewnątrz konsoli, a całe urządzenie zmniejszono prawie o połowę. Xbox jest smukły i zgrabny: w porównaniu ze starszym modelem robi takie wrażenie jak... PlayStation 4 w porównaniu z oryginalnym Xboksem One.

Xbox One S i Xbox One – porównanie wielkości

Pozbyto się też kilku irytujących cech starszego modelu. Dotykowe przyciski Xboksa One, zbyt czułe, żeby były wygodne, zostały porzucone – przyciski włączania i wysuwania płyty są teraz mechaniczne i mają bardzo dobrze wyczuwalny punkt zadziałania. Konsola może wreszcie działać w pionie, choć tylko w jednej orientacji. Wymagana jest do tego specjalna podstawka, która jest dołączana tylko do najdroższej wersji Xboksa One S. 

Zaktualizowano też kontroler: ten ma niemal taki sam kształt jak wprowadzony w zeszłym roku kontroler Elite. Powierzchnia jest lekko chropowata, żeby lepiej leżała w rękach. Kontroler można podłączyć do peceta bez użycia dodatkowego odbiornika – z wykorzystaniem zwykłego protokołu Bluetooth.

Xbox One S będzie dostępny w trzech wersjach: z dyskiem twardym o pojemności 2 TB, 1 TB lub 500 GB.

Xbox One S i PlayStation 4

Stary Xbox zostaje w tyle

Microsoft, żeby dać Xboksowi możliwość wyświetlania rozdzielczości 4K i 10-bitowej głębi kolorów oraz odtwarzania filmów Blu-ray UltraHD, musiał go nieco przeprojektować – tych możliwości nie da się dodać przez aktualizację oprogramowania. Rozdzielczość 4K teoretycznie może wyświetlać także układ graficzny w starszym modelu konsoli, ale tylko w 30 kl./sek.; ponadto Xbox One bez S w nazwie nie obsługuje trybu szyfrowania HDCP 2.2, którego wydawcy treści 4K wymagają do wyświetlania filmów. To samo dotyczy generowania obrazu z gier w HDR: teoretycznie jest możliwe, ale podsystem wyświetlania w starszym Xboksie One nie jest na to przygotowany.

Żeby można było odtwarzać płyty Blu-ray UltraHD, potrzebny jest też odpowiedni napęd, który poradzi sobie z płytami o większej gęstości zapisu. Płyty Blu-ray UltraHD mają dwie albo trzy warstwy z danymi, o większej gęstości zapisu niż w zwykłych Blu-rayach. Zamiast 25 GB każda warstwa mieści 33 GB, a płyty mogą mieć pojemność 66 GB lub 100 GB. Do odczytywania takich płyt wystarczy taki sam laser jak dotychczas stosowany, ale konieczne jest dostosowanie układu optycznego i kontrolera napędu. To kolejna funkcja, która wymagała zmian sprzętowych w konsoli.

Strona:
ClawZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Claw2016.09.13, 10:03
15#1
No niestety bez znacznego wzrostu wydajności nie wróżę dużego sukcesu. Ale sam sprzęt przyjazny dla oka :).
operatorkomputeraZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
operatorkomputera2016.09.13, 10:04
-9#2
PC vs konsola?

Ja sobie kartę graficzna podkrece o 7% w pare minut. A tu trzeba kupic nowa konsole.

Jak sprzedać 2 raz to samo. Powinny kur.. Iść pozwy. Xbox one miał wyciągać 30 fps na sztywno a nie żeby do tego kupować nowa konsole.

operatorkomputeraZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
operatorkomputera2016.09.13, 10:04
28#3
4k na konsolach juz za 10 lat hahahaha
SunTzuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SunTzu2016.09.13, 10:07
21#4
Może tak zrobić by recenzje 1060@3GB, Titana X, schładzaczy, past, PSU....
neee Xbox One S!

Recenzja oczywiście fajna tylko ile trzeba czekać na reckę konsoli, a ile na podstawowych (z naciskiem podstawowych) komponentów PC.
Co do ciekawostek...
16nm finfet TSMC vs 14nm GF -> właśnie nie widać tu istotnej przewagi TSMC,
Widać, że zegary w desktopie są mocno kręcone vs pascale. Powinny być koło 1GHz
... taka powinna być cena. Paradoksalnie w mobile może być szansa dla AMD. 1080m ma TDP 180W to dla AMD szansa- jeśli vega będzie mieć wydajność między 1080/TitanX to bez trudu mogą osiągnąć lepszą wydajność w mobile.
Co do pamięci esram to z tego co pamiętam to właśnie pamięć najlepiej skalowała się z nowym procesem. Najgorzej jednostki w CPU, lepiej GPU, jeszcze lepiej cache, czy pamięć flash.
Pawelek6Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pawelek62016.09.13, 10:09
18#5
To po prostu odświeżona i pomniejszona wersja zwykłej One, takie samo założenie dotyczy przecież PS4 Slim. Szybszy będzie tzw. Project Scorpio, który będzie miał walczyć z PS4 Pro i pewnie tak jak PS będzie większy. Z poprzednią generacją było podobnie, że po paru latach doczekaliśmy się pomniejszonych odmian X360 i PS3. Normalna kolej rzeczy.
Przypuszczam, że obydwie pomniejszone wersje, zarówno X i PS zastąpią po prostu obecne zwykłe modele.
Kriss_HietalaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kriss_Hietala2016.09.13, 10:12
22#6
Jakim cudem Wam wyszło, ze ps4, które wyje.nawet 65 decybeli a w nowszych rewizjach 55 jest cichsze od xboxa? Noni xoneS jest lekko cichszy od zwykego.xa a u Was jakieś rewelacyjne wyniki :D
Pawelek6Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pawelek62016.09.13, 10:14
20#7
@up

To jest ciekawe, bo też zwróciłem na to uwagę. Wszyscy podają, że to Xbox jest cichszy od PS'a, tylko Lab jakiś odmienny.
piobzoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
piobzo2016.09.13, 10:19
-3#8
Granie w HDR jest najbardziej promowaną funkcją nowego Xboksa, i jedyną, jakiej nie mogliśmy sprawdzić w praktyce

Demoko forzy jest już dostępne...
barwniakZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
barwniak2016.09.13, 10:32
10#9
'Nowy dekoder i enkoder wideo umożliwiają odtwarzanie materiałów kodowanych standardem HEVC/H.265 (Blu-ray, Netflix, Amazon Prime czy Youtube w 4K)'

Niestety Youtube nie jest w HEVC/H.265, tylko w AVC lub VP9, a pewnie niedługo tylko w VP9.
mbrzostekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjimbrzostek2016.09.13, 10:35
Artykuł został przez pomyłkę opublikowany za wcześnie. Za chwilę podmienimy filmy na właściwe. Przepraszamy za pomyłkę :)
Zaloguj się, by móc komentować
1