artykuły

SteelSeries Apex M500 kontra Roccat Suora – porównanie dwóch klawiatur mechanicznych

Pojedynek wagi ciężkiej

36
19 października 2016, 14:33 Łukasz Pilarczyk

SteelSeries Apex M500 oraz Roccat Suora – ergonomiczność, testy

SteelSeries Apex M500 oraz Roccat Suora to klawiatury o bardzo prostej konstrukcji. Obie mają bardzo wąskie ramki, są wolne od wszelkich ozdobnych wstawek i nie zapewniają podpórki pod nadgarstki. Obie mają z tyłu wysuwane nóżki, które ustawiają powierzchnię klawiszy pod zbliżonym kątem. Różnią się dwoma szczegółami: funkcjami dodatkowymi klawiszy oraz rodzajem przełączników.

W Apex M500 klawisze F5–F12 mają przypisane dodatkowe funkcje kontroli podświetlenia i multimedialne. Jak widać na poniższym zdjęciu, nie ma w nich nic nadzwyczajnego.

apex m500

Nieco lepiej wygląda to w modelu Suora. Tutaj również F5–F12 mają podwójną funkcję, ale Roccat dodatkowo przypisał po dwie funkcje klawiszom nad strzałkami.

suora

Ponadto nad blokiem numerycznym umieszczono cztery dodatkowe klawisze, również oparte na przełącznikach mechanicznych, służące do kontroli głośności i blokowania klawisza „Windows” (Game Mode).

suora

Przełączniki zastosowane przez SteelSeries, klasyczne Cherry MX Red, są znane wielu zwolennikom klawiatur mechanicznych. Cechują się liniowym skokiem i bardzo małym oporem. Przełączniki TTC, zastosowane przez Roccata, są natomiast dość rzadko spotykane. My zetknęliśmy się z nimi po raz pierwszy. Brązowy kolor tłoczka sugeruje, że powinny mieć podobną charakterystykę działania jak Cherry MX Brown. I rzeczywiście – chociaż nie w stu procentach. Podczas pisania zapewniają minimalnie wyraźniej wyczuwalny moment aktywacji i są trochę głośniejsze.

Gdybyśmy na skali 1–10 na jednym końcu postawili MX Brown (1), a na drugim MX Blue (10), to przełączniki TTC trzeba by umieścić gdzieś w okolicach trójki. Zawsze gdy na rynek trafia jakikolwiek zamiennik oryginału, pojawia się obawa o jakość. Gdy przyjrzeliśmy się dokładniej tłoczkom oraz sposobowi, w jaki pracują, musieliśmy przyznać, że zrobiono je wzorowo. Tłoczki nie mają luzów, a podczas wciskania poruszają się płynnie, każdy z takim samym oporem.

4