artykuły

SteelSeries Apex M500 kontra Roccat Suora – porównanie dwóch klawiatur mechanicznych

Pojedynek wagi ciężkiej

36
19 października 2016, 14:33 Łukasz Pilarczyk

Roccat Suora – materiały, jakość wykonania

suora
Obudowa modelu Roccat Suora składa się z dwóch głównych elementów: wierzchu, który tworzy jeden element z brzegami i płytą nośną, oraz spodu. Wierzch wykonano z metalu, który wygląda na anodyzowane aluminium. O dziwo, jest dość odporny na zarysowania.

suora

Spód zrobiono z plastiku, ale mamy wrażenie, że jest on dość przeciętnej jakości, zwłaszcza na tle porządnego wierzchu. Zamontowano na nim przeciwpoślizgowe stopki, a w tylnej części znajdują się rozkładane nóżki z gumą na końcach.

suora

Jakość spasowania tych elementów jest bardzo dobra. Co prawda jest widoczny uskok, ale linia łączeń jest regularna, a krawędzie – precyzyjnie wykończone.

suora
Suora jest wyposażona w nieodłączany przewód o długości 2 m. Biegnie on w ochronnym oplocie, co zwiększa jego odporność na zużycie. Pomimo niewielkiej grubości jest bardzo sztywny.

suora

Kapsle (nasadki klawiszy) są dość standardowe. Wydają się dobrze wykonane i trwałe. Znaki wypalono laserowo, co zapewnia im dużą trwałość.
suora
Przełączniki TTC umieszczono w metalowej płycie, która zarazem jest górną częścią obudowy. Wygląda to całkiem oryginalnie, chociaż z tym rozwiązaniem spotkaliśmy się już wielokrotnie. Przełączniki zamontowano w gniazdach bardzo precyzyjnie, bez żadnego luzu.

suora

Stabilizatory dużych klawiszy znajdują się, niestety, na zewnątrz, nad płytą (Costar – bezpośrednio pod nasadką). Utrudnia to zakładanie nasadek, na przykład po czyszczeniu klawiatury.

suora

Podświetlenie jest jednokolorowe. Diody dobrze doświetlają zarówno znaki główne, jak i dodatkowe. Dzięki umieszczeniu diod wyżej, niż znajduje się płyta z przełącznikami, wokół klawiatury pojawia się ciekawie wyglądająca poświata. Podświetlenie w tym modelu ma jednak wadę, związaną z brakiem kontrolek klawiszy Lock. I tak, gdy dany klawisz pozostaje nieaktywny, nie jest podświetlany, a po aktywowaniu świeci się jak pozostałe. Dlatego podczas normalnego użytkowania najczęściej dwa–trzy klawisze będą ciemne (Caps, Ins, Scr).

suora

3