artykuły

SteelSeries Apex M500 kontra Roccat Suora – porównanie dwóch klawiatur mechanicznych

Pojedynek wagi ciężkiej

36
19 października 2016, 14:33 Łukasz Pilarczyk

SteelSeries Apex M500 – materiały, jakość wykonania

apex m500

Obudowa modelu Apex M500 składa się z dwóch głównych elementów: wierzchu, który tworzy jeden element z brzegami, i spodu. Wierzch jest wykonany z lekko połyskującego chropowatego plastiku. Jego powierzchnia wydaje się dość odporna na zabrudzenia i zarysowania, chociaż wygląda on raczej przeciętnie.

apex m500

Spód także zrobiono z plastiku, ale mamy wrażenie, że użyto lepszego tworzywa niż w wierzchniej części. Zastosowano w nim kanały, które pozwalają wyprowadzić przewód z dowolnej strony klawiatury. Kanały dość dobrze trzymają wciśnięty w nie kabel.

apex m500

Na spodzie M500 producent umieścił gumowe stopki oraz rozkładane tylne nóżki. Na nich również znajduje się warstwa przeciwpoślizgowej gumy. Mogłyby rozkładać się pod nieco większym kątem; teraz potrafią się złożyć w wyniku lekkiego przesunięcia klawiatury do tyłu.

apex m500

Jakość spasowania tych elementów jest wzorowa.

apex m500

Przełączniki Cherry MX Red umieszczono w metalowej płycie pomalowanej na niebiesko. Zrobiono to bardzo precyzyjnie – nie stwierdziliśmy żadnego luzu. Dzięki dobremu spasowaniu obudowy i zastosowaniu metalowej płyty konstrukcja jest bardzo sztywna. Nie skrzypi podczas „wykręcania” i nie ugina się nawet wtedy, gdy się ją mocno naciśnie na środku.

apex m500

SteelSeries Apex M500 jest wyposażona w nieodłączany przewód o długości 2 m. Nie ma on dodatkowego oplotu, ale jest całkiem gruby i elastyczny. 

apex m500

Kapsle (nasadki klawiszy) są dość standardowe. Wydają się dobrze wykonane i trwałe. Znaki wypalono laserem, co zapewnia im dużą trwałość.
apex m500

Stabilizatory dużych klawiszy znalazły się pod płytą (Cherry – bezpośrednio pod nasadką). Ułatwia to zakładanie nasadek, na przykład po czyszczeniu klawiatury.

apex m500

Podświetlenie w modelu Apex M500 jest jednokolorowe. Diody dobrze doświetlają zarówno znaki główne, jak i dodatkowe. Dzięki niebieskiemu kolorowi płyty podświetlenie wygląda dość efektownie. Jego kolor wpada jednak lekko w fiolet i przy mocnym natężeniu światła może być męczący dla oczu.

apex m500

2