Myszki, klawiatury
Artykuł
Łukasz Pilarczyk, Czwartek, 1 grudnia 2016, 08:50

Shark Zone M51+ – ergonomiczność

Shark Zone M51+ to mysz wyprofilowana pod kątem osób praworęcznych. Jej wyważenie to: przód – 40%, tył – 60%. Jest przeznaczona głównie do trzymania w ułożeniu palców 1 + 2 + 2, chociaż 1 + 3 + 1 też nie jest złe. Ze względu na spore rozmiary najwygodniej trzyma się ją całą dłonią (palm). Za sprawą silnego wyprofilowania i wysokiego grzbietu bardzo dobrze wypełnia dłoń i nie męczy jej nawet przy długim użytkowaniu.

sharkzone m51

Boki Shark Zone M51+ są bardzo mocno profilowane pod palce. Na lewym wszystkie elementy zostały dobrze ułożone i nie ma tu nic, co mogłoby uwierać Na prawym boku, gdy mysz jest chwytana całą dłonią, brzeg dodatkowego przycisku uwiera w palec serdeczny. Gumowe maty pod spoconymi dłońmi mogą być dość śliskie, a przez głębokie użebrowanie cały czas czuć je pod palcami.

sharkzone m51

Shark Zone M51+ – przyciski

Przyciski główne charakteryzują się bardzo głębokim skokiem maksymalnym. Punkt aktywacji znajduje się w połowie skoku, a moment kliknięcia jest dobrze wyczuwalny. Przyciski pracują wyjątkowo miękko – od razu stwierdziliśmy, że dynamika odbijania jest słaba. Są średnio hałaśliwe. Niewielka siła potrzebna do aktywowania przełącznika oraz kąt nachylenia przycisków powodują, że klikanie podczas przesuwania myszy nie wpływa na precyzję ruchu.

Przyciski główne standardowo przetestowaliśmy w grze Battlefield 3:

  • M416 – bez najmniejszego problemu mogliśmy wystrzelić serię pojedynczych pocisków.
  • M16A3 – podczas normalnej gry strzelanie do oddalonego celu najczęściej kończyło się wypuszczeniem dwóch pocisków na jedno kliknięcie. Jeśli skupiliśmy się tylko na strzelaniu, najczęściej lufę opuszczał tylko jeden pocisk.
  • AEK917 – ta broń ze względu na swoją szybkostrzelność jest najlepszym testerem przycisków myszy. Jak można było przypuszczać, wystrzelenie pojedynczej kuli jest właściwie niemożliwe.

sharkzone m51

Przyciski boczne z lewej strony Shark Zone M51+ są umieszczone we właściwym miejscu. Są dobrze wyprofilowane i można bez trudu wyczuć przerwę między nimi. Dostęp do nich jest szybki, a w momencie wciśnięcia nie traci się kontroli nad myszą. Wciskają się dość głęboko i lekko, ale całkiem nieźle odbijają. Są minimalnie cichsze od przycisków głównych.

Rolka w modelu Shark Zone M51+ działa dobrze. Co więcej, poza mechanizmem obrotowym ma wbudowane aż trzy przyciski, a nie jeden. Ma bardzo wyraźnie wyczuwalne punkty aktywacji podczas przekręcania. Wciska się na tyle lekko, że w momencie kliknięcia nie przekręca się, ale na tyle płytko, że zdarza się jej lekkie wychylenie na bok i aktywacja dodatkowego przycisku. Średnio nadaje się do wykonywania szybkich wielokrotnych kliknięć przez stosunkowo płytki skok. Nawet w trakcie bardzo szybkiego przekręcania jest wyjątkowo cicha.

Nad rolką znajduje się suwak do zmiany ustawienia dpi. Mógłby leżeć minimalnie bliżej rolki. Przez to, że jest przeznaczony nie do wciskania, a tylko do przesuwania w tył i w przód, czułość zmniejsza się („w tył”) szybko i bezproblemowo, natomiast by ją zwiększyć („w przód”), trzeba bardzo mocno podkurczyć palec.

Na prawym boku Shark Zone M51+ znajduje się dodatkowy przycisk. Jego ułożenie sprawia, że można go szybko użyć. Jednak siła potrzebna do jego aktywacji oraz położenie na samym przodzie obudowy powodują, że nie można użyć go tak, by przy okazji nie dochodziło do znacznego przesunięcia myszy.

sharkzone m51

Ocena artykułu:
Ocen: 1
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane