Myszki, klawiatury
Artykuł
Łukasz Pilarczyk, Czwartek, 1 grudnia 2016, 08:50

Shark Zone M50 – ergonomiczność

Shark Zone M50 to mysz o symetrycznej konstrukcji, ale z przyciskami bocznymi tylko z lewej strony. Wyważenie to: przód – 45%, tył – 55%. Jest przeznaczona do trzymania w ułożeniu palców 1 + 2 + 2, ewentualnie 1 + 3 + 1, całą dłonią (palm) lub szponem (claw). Najwyższy punkt grzbietu, podobnie jak w Zowie ZA, jest nieco przesunięty ku tyłowi, dzięki czemu mysz układa się dość przyjemnie w dłoni, mocno wypełniając śródręcze. Gwarantuje to dobry poziom kontroli, ale minimalnie ogranicza ruch do tyłu.

sharkzone m50
Boki Shark Zone M50 są ustawione pod lekkim skosem do podłoża i rozszerzają się ku dołowi. Zapewnia to nieco lepszą wygodę, ale oznacza też odrobinę gorszą kontrolę. Na szczęście boki w przedniej części obudowy są ustawione odwrotnie niż z tyłu, więc unoszenie myszy nie jest szczególnie problematyczne, a kontrola jest dobra.

sharkzone m50

W zestawie z Shark Zone M50 użytkownik otrzymuje dodatkowe boczne nakładki. Są szersze od tych, które założono w fabrycznej konfiguracji. Dla niektórych mogą być wygodniejsze, ale naszym zdaniem te standardowe zapewniają lepsze doznania podczas gry.

sharkzone m50

Shark Zone M50 – przyciski

Przyciski główne Shark Zone M50 charakteryzują się średnio głębokim skokiem maksymalnym. Punkt aktywacji znajduje się w połowie skoku, a moment kliknięcia jest bardzo dobrze wyczuwalny, zwłaszcza że przyciski te pracują dość miękko. Są średnio hałaśliwe, przy czym prawy jest nieco głośniejszy od lewego. Niewielka siła potrzebna do aktywowania przełącznika oraz kąt nachylenia przycisków powodują, że klikanie podczas przesuwania myszy nie wpływa na precyzję ruchu.

Przyciski główne standardowo przetestowaliśmy w grze Battlefield 3.

  • M416 – bez najmniejszego problemu mogliśmy wystrzelić serię pojedynczych pocisków.
  • M16A3 – podczas normalnej gry strzelanie do oddalonego celu najczęściej kończyło się wypuszczeniem dwóch pocisków na jedno kliknięcie. Jeśli skupiliśmy się tylko na strzelaniu, najczęściej lufę opuszczał tylko jeden pocisk.
  • AEK917 – ta broń ze względu na swoją szybkostrzelność jest najlepszym testerem przycisków myszy. Jak można było przypuszczać, wystrzelenie pojedynczej kuli zdarza się sporadycznie. Jest tak dlatego, że przełączniki odbijają niezbyt dynamicznie.

sharkzone m50

Przyciski boczne Shark Zone M50 ze względu na spore rozmiary tyłu myszy mogłyby być cofnięte o mniej więcej 8 mm. Są dobrze wyprofilowane i można bez trudu wyczuć przerwę między nimi. Użycie przycisku „w przód” wymaga lekkiego wyciągnięcia palca i w momencie użycia go minimalnie pogarsza się kontrola. Wszystkie wciskają się dość głęboko, ale dobrze odbijają, więc bez problemu można wykonywać nimi szybkie powtórzenia. Są równie głośne co przyciski główne.

Rolka w modelu Shark Zone M50 działa dobrze. Ma bardzo wyraźnie wyczuwalne punkty aktywacji podczas przekręcania i wciska się na tyle lekko, że w momencie kliknięcia nie przekręca się. Pozwala wykonywać szybkie wielokrotne kliknięcia. W trakcie bardzo szybkiego przekręcania słychać lekkie terkotanie, ale nadal rolka jest wyjątkowo cicha.

Nad rolką znajdują się przyciski do zmiany ustawienia dpi. Mogłyby być umieszczone nieco bliżej rolki, ale na szczęście są świetnie wyczuwalne. Bez problemu można ich użyć wiele razy w krótkich odstępach czasu, więc nadają się do przeprogramowania z użyciem makra.

Ocena artykułu:
Ocen: 1
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane