Karty graficzne
Artykuł
Łukasz Marek, Czwartek, 25 sierpnia 2016, 08:42

Ciśnienie akustyczne (głośność) – progi temperaturowe

W ramach zestawienia GTX-ów 1060 nie tylko wykonaliśmy standardowy pomiar głośności w trybie automatycznym, ale też oceniliśmy efektywność układów chłodzenia poszczególnych producentów oraz możliwości regulacji działania karty graficznej przez samego użytkownika. Niektórzy bowiem mogą nie akceptować fabrycznych ustawień – a to przez nadgorliwość niektórych producentów. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Gigabyte w poprzednich seriach swoich kart graficznych ustawiał bardzo agresywnie prędkość obrotową wentylatora w zamian za niską temperaturę rdzenia, a przecież użytkownik może chcieć poświęcić kilka–kilkanaście stopni Celsjusza w zamian za mniejszą głośność. Działa to również w drugą stronę: niektórzy nie czują się komfortowo, gdy karta graficzna pracuje w temperaturze około 80 stopni Celsjusza, nawet jeśli BIOS karty został celowo zaprogramowany tak, by zapewnić rozsądny kompromis pomiędzy temperaturą a głośnością.

Dodatkową korzyścią jest możliwość bezpośredniego porównania układów chłodzenia poszczególnych producentów, co może mieć znaczenie, gdy takiego porównania nie da się przeprowadzić w trybie automatycznym. Przykład: 

  • Karta graficzna X osiąga temperaturę 75 stopni, a jej głośność to 40 dB.
  • Karta graficzna Y osiąga temperaturę 80 stopni, a jej głośność to 45 dB;
  • Karta graficzna Z osiąga temperaturę 70 stopni, a jej głośność to 35 dB. 

W tym porównaniu niewątpliwie to karta Z jest najlepsza (osiąga najniższą temperaturę i zarazem jest najcichsza), ale co z kartami X oraz Y? Trudno jednoznacznie powiedzieć, który układ chłodzenia jest lepszy. Właśnie dlatego nasze dodatkowe testy polegały na zrównaniu taktowania wszystkich kart graficznych (+/– 20 MHz) i długim wygrzewaniu sprzętu w Wiedźminie 3 w rozdzielczości 2560 × 1440. Założyliśmy sześć różnych progów temperatury: ustawiamy kartę tak, żeby była to ustalona temperatura po dłuższym wygrzewaniu, a następnie mierzymy głośność komputera. W ten sposób uzyskujemy realne wyniki, pozwalające porównać wszystkie układy chłodzenia. 

Najpierw wykonaliśmy pomiary przy najwyższej temperaturze. Jak łatwo zauważyć, na wykresie zabrakło trzech konstrukcji: Asus Strix, MSI Gaming X oraz Zotac AMP!. Nie bez powodu: nie dało się zmierzyć głośności tych kart przy 85 stopniach Celsjusza przez wbudowany mechanizm, który znacznie spowalniał taktowanie, gdy próg temperaturowy był ustawiony na 85 stopni. Spośród pozostałych łatwo jednak wyłonić zwycięzcę: Gigabyte GeForce GTX 1060 G1 Gaming może bez problemu pracować w 85 stopniach i generuje wtedy dźwięk o ciśnieniu 23 dB. 

Po ustawieniu progu temperaturowego na 80 stopni Celsjusza do gry wchodzą modele MSI Gaming X oraz Zotac AMP! – wtedy ich wbudowane mechanizmy przestają spowalniać taktowanie. Niestety, dla Asusa z serii Strix 80 stopni to wciąż za dużo. MSI Gaming X okazuje się tak samo efektywny w chłodzeniu układu graficznego jak Gigabyte GeForce GTX 1060 G1 Gaming – obie karty wygrywają ex aequo w tej konkurencji.

W temperaturze rzędu 75 stopni Celsjusza mogą już pełną parą pracować wszystkie karty graficzne z naszego zestawienia. Na prowadzenie powoli wysuwa się MSI Gaming X, na drugim miejscu jest Gigabyte G1 Gaming, a Asus Strix pomimo bardzo rozbudowanej i masywnej konstrukcji zajmuje dopiero trzecie. Najgorsze w tej rywalizacji są konstrukcje korzystające z rozwiązań typu wentylator promieniowy (inaczej turbina lub blower). 

W przypadku pozostałych progów temperaturowych (70 stopni oraz 65 stopni) przewaga niereferencyjnych konstrukcji nad modelami Founders Edition i Asus Turbo zwiększa się jeszcze bardziej. Co ciekawe, Zotac AMP!, który do tej pory radził sobie nieźle, coraz gorzej znosi zbijanie temperatury rdzenia do niskich wartości i zaczyna osiągać głośność na poziomie modeli referencyjnych, zamiast trzymać się blisko pozostałych konstrukcji niereferencyjnych.

Temperatury rdzenia graficznego pod obciążeniem na poziomie zaledwie 60 stopni Celsjusza niektóre karty nie pozwolą osiągnąć ze względu na zbyt słaby układ chłodzenia, nawet przy maksymalnej prędkości obrotowej wentylatorów. Efektywność układu okazała się zbyt mała, by zapewnić temperaturę rdzenia na poziomie 60 stopni, w przypadku trzech modeli: GeForce GTX 1060 Founders Edition, Asus Turbo oraz... Zotac AMP!.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 17
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane