Karty graficzne
Artykuł
Łukasz Marek, Czwartek, 25 sierpnia 2016, 08:42

Nvidia GeForce GTX 1060 Founders Edition – taktowanie rdzenia i temperatura

Przygotowując niniejszy artykuł, postanowiliśmy nieco powiększyć pakiet testowy i przedstawić wyniki, które zbieraliśmy już od jakiegoś czasu. Na początek jednak tabelka z podstawowymi parametrami karty:

Nvidia GeForce GTX 1060 Founders Edition
Taktowanie bazowe rdzenia 1506 MHz
Realne taktowanie rdzenia w grach 1797-1810 MHz
Taktowanie pamięci 2000 MHz
Pamięć –
ilość/rodzaj

6144 MB / GDDR5
Spoczynek (pulpit):
Temperatura rdzenia
Prędkość wentylatora

34°C
1330 obr./min
Obciążenie (Wiedźmin 3):
Temperatura rdzenia
Prędkość wentylatora

76°C
2035 obr./min

Nvidia GeForce GTX 1060 Founders Edition ma zapewniać bazową wydajność, najniższą, jakiej może oczekiwać nabywca GTX-a 1060. Jak dotąd model Founders Edition jest najwolniejszy spośród wszystkich dostępnych kart z układem GP106. Taktowanie bazowe rdzenia wynosi 1506 MHz, ale za sprawą techniki GPU Boost 3.0 w praktyce jest znacznie szybsze i wynosi... No właśnie, ile? By pokazać, jak działa GPU Boost 3.0 oraz sam GeForce GTX 1060 Founders Edition, przeprowadziliśmy dodatkowe testy uwzględniające obciążenie w grze Wiedźmin 3 i jak najniższą temperaturę rdzenia na początku testu. W ten sposób doskonale można zaprezentować działanie techniki GPU Boost i uświadomić, że taktowanie bazowe, taktowanie „Boost” prosto z pudełka i realne taktowanie w grach to trzy zupełnie różne wartości.

Oto przykładowy wykres, którego poszczególne elementy wyjaśniamy poniżej:

Kliknij, żeby powiększyć!

Wszystkie wartości na wykresie były zapisywane co sekunda w czasie 15-minutowego wygrzewania. Czarna linia przedstawia taktowanie rdzenia w ciągu całego obciążenia. Wyróżniamy na niej dwa punkty. Punkt oznaczony zielonym trójkątem wraz z wartością obok to najszybsze zanotowane taktowanie rdzenia podczas testu. W przypadku kart graficznych GeForce będzie to wartość z samego początku testu, kiedy samo GPU jest jeszcze chłodne, a GPU Boost przyspiesza jego taktowanie pełną parą. Jeśli bylibyśmy w stanie utrzymać temperaturę rdzenia na poziomie 40 stopni Celsjusza przez cały czas, to nawet GeForce GTX 1060 Founders Edition byłby niezmiennie taktowany z częstotliwością prawie 1900 MHz.

Te idealne warunki nie panują jednak długo, a każdy producent ustawia pewien próg temperaturowy, do którego osiągnięcia ma dążyć karta graficzna. W przypadku GTX-a 1060 jest to około 75–76 stopni Celsjusza. Prędkość wentylatora na karcie będzie regulowana automatycznie tak, żeby rdzeń nie osiągnął zbyt wysokiej temperatury, a zarazem głośność konstrukcji cały czas była choćby przeciętna. W czerwonym kwadracie na wykresie przedstawiamy najwyższą temperaturę zanotowaną w ciągu całego testu. Karta GeForce GTX 1060 Founders Edition osiągnęła ją w 8. minucie obciążenia. 

Czerwony trójkąt to minimalna częstotliwość taktowania karty graficznej podczas dużego obciążenia. Jest to najbardziej interesująca dla gracza wartość, ponieważ to właśnie takie taktowanie będzie utrzymywane podczas dłuższej rozrywki. Jest ono o 5% wolniejsze od tego, które było ustawiane na samym początku testu, i pojawia się po raz pierwszy w 7. minucie testu. Później obserwujemy już wahania w granicach 1797–1810 MHz.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 17
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Forum
Facebook
Ostatnio komentowane