Myszki, klawiatury
Artykuł
Łukasz Pilarczyk, Piątek, 23 września 2016, 11:28

Zalman ZM-K900M – ergonomiczność

K900M to klawiatura pozbawiona podpórki pod nadgarstki. Jednak krawędź przy pierwszej linii klawiszy jest dość wąska. Zarówno podczas gry, jak i w trakcie pisania można ułożyć nadgarstki na tyle blisko spacji, by dało się korzystać z urządzenia bez żadnych niedogodności.

k900m

W tylnej części znajdują się rozkładane stopki. Po rozłożeniu zwiększają wygodę użytkowania, chociaż gdy są złożone, i tak powierzchnia klawiszy jest ustawiona pod lekkim skosem. Poziomy pochylenia są tak dobrane, że każdy powinien być zadowolony.

Przełączniki Kailh Blue w testowanym Zalmanie działają bardzo sprawnie. Odznaczają się płynnym ruchem i charakterystycznym kliknięciem w momencie aktywacji. Moment ten w oryginalnych Cherry wydaje się jednak jakby minimalnie lepiej wyczuwalny, ale różnica jest na poziome placebo. Zauważyliśmy przy tym, że spacja wciska się odrobinę lżej od pozostałych klawiszy.

k900m

Zalman ZM-K900M – oprogramowanie

Niestety, Zalman nie zapewnił specjalnego oprogramowania do tej klawiatury. Konfigurację makr, jak i podświetlenia należy więc przeprowadzić bezpośrednio z poziomu klawiatury za pomocą określonych kombinacji klawiszy.

Podczas testów udało nam się opanować nagrywanie makr, chociaż nieporównanie przyjemniej robiłoby się to za pomocą oprogramowania. Problem mieliśmy z podświetleniem. Bez każdorazowego użycia instrukcji ze strony producenta jego konfiguracja była praktycznie niemożliwa. Zresztą nawet z instrukcją w ręku jest to niezbyt proste.

Zaletą tych rozwiązań jest możliwość przenoszenia wszystkich ustawień zapisanych w pamięci klawiatury. My jednak zdecydowanie wolimy konfigurację z użyciem oprogramowania.

Zalman ZM-K900M – podświetlenie

Dość oryginalną funkcją jest czujnik ciśnienia akustycznego, dzięki któremu podświetlenie może się zmieniać zgodnie z dźwiękami w pomieszczeniu. Jeśli nie gra muzyka, equalizer działa zależnie od głośności dźwięku wydawanego przez klawisze podczas pisania.

Ocena artykułu:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane