Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Radek Stanisławski, Mateusz Brzostek, Wtorek, 12 lipca 2016, 13:37
Gigabyte X99-Ultra Gaming
Cena od 1461.90 zł do 1461.90 zł

Gigabyte X99-Ultra Gaming

Gigabyte X99-Ultra Gaming to jedna z trzech nowych płyt Gigabyte'a z tą podstawką. Pozostałe modele różnią się wyposażeniem. Z jednej strony można uznać, że żaden z nich nie jest kompletny: nie ma takiego, który miałby wszystkie funkcje niższych modeli, jak MSI X99 Godlike Gaming. Z drugiej strony to dobrze, bo każdemu pozwala wybrać płytę z funkcjami, na których mu zależy, i nie dopłacać niepotrzebnie do tych, których nie wykorzysta.

 

Model Gigabyte X99-Ultra Gaming
Format płyty E-ATX
Podstawka LGA2011-v3
Układ logiki Intel X99
Rodzaj pamięci operacyjnej 8 slotów DDR4 (maks. 64 GB)
Liczba portów PCI Express 5 (2 ×16, 2 ×8, 1 ×1)
Liczba portów PCI Brak
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 10 SATA 6 Gb/s 
Liczba złączy SATA Express
Liczba złączy M.2

1 M.2 (typ 22110, 2280, 2260, 2242)

Łączność sieciowa

2 Gigabit LAN (Intel i Killer E2400)

Układ dźwiękowy Realtek ALC1150
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O)

1 USB 3.1 typ A

1 USB 3.1 typ C

6 USB 3.0

Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 0
Liczba portów USB 3.0 (wnętrze obudowy)
Liczba portów USB 2.0 (wnętrze obudowy) 4
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 8 USB (w tym 6 USB 3.0, 1 USB 3.1 typ C, 1 USB 3.1 typ A), PS/2, optyczne wyjście S/PDIF, 2 LAN, 5 audio
Cena ok. 1300 zł

X99-Ultra Gaming ma format ATX; całe wyposażenie zmieszczono bez poszerzania laminatu. Rzucają się w oczy przezroczyste wypełnienia przestrzeni między slotami DDR4: plastikowe wstawki są rozpraszaczami światła z umieszczonych pod spodem diod RGB. Podświetlono również plastikową osłonę na lewej krawędzi płyty, złącza PCI-E oraz radiator na układzie zasilania CPU; podświetleniem można sterować z UEFI, można je też całkiem wyłączyć.

Cztery sloty PCI-E mają układ ×16, ×16, ×8, ×8; między dwoma PCI-E ×16 są dwa sloty przerwy, dzięki czemu karty graficzne połączone w konfiguracji SLI lub CrossFire mają więcej miejsca na efektywne i ciche chłodzenie.

Między slotami PCI-E umieszczono dwa złącza M.2, jedno z kluczem M do podłączenia nośnika SSD (od 42 mm do 110 mm) i drugie z kluczem B, do podłączenia dowolnej karty rozszerzeń (np. Wi-Fi) o długości 30 mm.

W układzie zasilania procesora wykorzystano ośmiofazowy zasilacz impulsowy z komponentów International Rectifier. Przy górnej krawędzi płyty oprócz ośmiopinowego gniazda zasilania CPU zamontowano dwa złącza wentylatorów, z których jedno ma zwiększoną wydajność prądową i jest przeznaczone do podłączenia pompy układu chłodzenia cieczą. Wokół podstawki CPU jest sporo elementów, między innymi niecodziennie umieszczone gniazdo wentylatora procesora. 

Złącza nośników danych to 10 SATA, z których dwa tworzą opcjonalne złącze SATA Express oraz jedno U.2 (nieaktywne, jeśli procesor ma 28 linii PCI Express). Obok umieszczono też header umożliwiający podłączenie karty z portem Thunderbolt, ale sama karta nie jest dostępna w Polsce.

System dźwiękowy jest oparty na układzie Realtek ALC1150. Poza kondensatorami Nichicona nie zastosowano żadnych wyjątkowych komponentów. Na dolnej krawędzi płyty umieszczono też drugie wysokoprądowe gniazdo wentylatora oraz złącze do taśmy wielokolorowych diod LED (samej taśmy nie ma w zestawie, jest tylko przedłużka).

Na panelu wejścia-wyjścia jest sześć portów USB 3.0, dwa USB 3.1 (typu A i typu C, podłączone do kontrolera Intela), dwa LAN (Intel oraz Killer E2400), jeden PS/2 i komplet pozłacanych wyjść audio. Biały port USB 3.0 można wykorzystać do aktualizacji UEFI. Jest też ramka do zamontowania wyjść antenowych Wi-Fi, choć karty ani anten nie ma w zestawie.

Wśród akcesoriów są srebrne kable SATA, mostki SLI (podwójny i potrójny), rzepy do kabli, osłona na panel wejścia-wyjścia. Jest też przejściówka pozwalająca podłączyć trzy ośmiopinowe wtyczki ATX 12 V do jednego gniazda – nie wiemy po co, bo jedna wtyczka jest zupełnie wystarczająca, a do tego przejściówka z cienkimi kablami wcale nie zwiększa możliwości przenoszenia prądu przez to złącze.

GALERIA UEFI

Program konfiguracyjny UEFI na tej płycie to pod pewnymi względami krok naprzód, a pod innymi – w miejscu. Wreszcie zrezygnowano z trzech różnych widoków; teraz wszystko jest ujednolicone, jak w płytach konkurencji. Układ menu pozostał zbliżony do tego, który znamy z poprzednich płyt, czyli jest niezbyt wygodny. Pokrewnych opcji trzeba szukać na zagnieżdżonych poziomach menu, co wymaga dużo klikania przy podkręcaniu. Na szczęście menu reaguje dość szybko i współpracuje z myszkami dla graczy. Tylko czasem zdarzają się lekkie „zacięcia”: kłopoty sprawia szczególnie regulacja pozycji, które mogą przyjmować bardzo dużo wartości, za pomocą klawiszy „plus” i „minus”. Tak czy inaczej, zmiany idą w dobrym kierunku. Jeszcze kilka generacji – i UEFI Gigabyte'a dorówna konkurencji.

Ocena artykułu:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane