artykuły

Samsung Galaxy Note 7 – test najbardziej zaawansowanego smartfona na rynku

Władca notatek: Powrót króla

85
29 sierpnia 2016, 07:30 Mieszko Krzykowski

Czas działania – jak zwykle nieprzewidywalny

Ach, ten czas działania smartfonów Samsunga... Tak trudno go przewidzieć i ocenić, bo zależy od tak wielu czynników i od tego, z której z miliona dodatkowych funkcji się korzysta… Czas działania Galaxy Note 7 jest bardzo zbliżony do osiągów Galaxy S7, przeważnie wystarczająco dobry, ale w skrajnych przypadkach energia z akumulatora znika, jakby była zasysana przez czarną dziurę. 

W trakcie testów modelu Note 7 udawało nam się wycisnąć 3,5–5,5 godziny przy włączonym ekranie (SoT – Screen on Time). Tej dolnej wartości należy się spodziewać, gdy telefon jest użytkowany głównie w słoneczny dzień poza zasięgiem sieci Wi-Fi (a wykonanie kilku zdjęć i nagranie kilku minut filmu może szybko skrócić ten czas do około 3 godzin). Górnej zaś można oczekiwać, gdy smartfon przez większość czasu jest połączony z Wi-Fi i użytkowany w pomieszczeniach. Tym, którzy chcieliby maksymalnie wydłużyć czas działania, tradycyjnie zalecamy, by korzystali z ciemnego motywu interfejsu, przełączyli profil kolorystyczny wyświetlacza na Podstawowy i wyłączyli funkcję Always On Display, która w ciągu dnia zużywa dodatkowe kilkanaście procent energii zmagazynowanej w ogniwach telefonu. Ci, którzy szukają jeszcze większych oszczędności, mogą zgłębić menu ustawień oszczędzania energii, w którym można ograniczyć wydajność procesora, zmniejszyć maksymalną jasność ekranu (w zakresie 80–95% w krokach co 5%), zdezaktywować połączenia z internetem nawiązywane przez narzędzia działające w tle oraz... zmniejszyć rozdzielczość renderowania interfejsu z QHD do Full HD lub HD. Zresztą włączenie dwóch ostatnich opcji na stałe też nie jest złym pomysłem. Niewiele zmieniają w jakości użytkowania sprzętu, a zapewniają dość łatwo dostrzegalną różnicę w zapotrzebowaniu na energię.


   


Reasumując, pod względem czasu działania Galaxy Note 7 jest lepszy od podstawowej odmiany Galaxy S7, ale gorszy od Galaxy S7 Edge i zasadniczo daleko mu do rekordzistów na tym polu, na przykład Huawei Mate 8. Posiadaczom starszych Note'ów może też dokuczać brak wymiennego akumulatora, który w smartfonach obsługujących funkcję szybkiego ładowania (a Galaxy Note obsługuje zarówno bezprzewodową, jak i przewodową jego odmianę i przez kabel od zera do 100% ładuje się w niecałą godzinę) zużywa się szybciej niż zwykle (szczególnie jeśli użytkownik ma w zwyczaju rozładowywać ogniwa do zera).

Testy akumulatora
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, żeby otworzyć wykres)
Czas intensywnego surfowania przez Wi-Fi Test akumulatora GFXBench

6