artykuły

Test 15 laptopów konwertowalnych

Mistrzostwa w „gimnastyce” laptopowej

7
25 lipca 2016, 15:28 Mateusz Skrycki, Arkadiusz Piasek

Laptopy konwertowalne już od dłuższego czasu powoli, ale systematycznie zdobywają udziały w rynku komputerów przenośnych. Co ciekawe, ekspansja ta przebiega raczej niepostrzeżenie, ponieważ urządzenia te nie różnią się zbyt mocno od standardowych laptopów. Różnica tkwi, jak to zwykle bywa, w szczegółach. Żeby sprawdzić, które spośród konstrukcji konwertowalnych szczególnie zasługują na uwagę, zebraliśmy w swoim laboratorium aż 15 takich modeli. Oto ich test.

Spis treści

Laptop konwertowalny, czyli jaki?

Laptopy konwertowalne to w istocie... zwykłe laptopy z jedną dodatkową funkcją. Jest nią możliwość obrócenia ekranu (który jest, oczywiście, dotykowy) o 360 stopni w taki sposób, że trafia on na spód urządzenia. Po odwróceniu laptopa otrzymujemy zatem pełnoprawny tablet z systemem Windows, który można obsługiwać za pomocą dotyku. 

Żeby wyeliminować prawdopodobieństwo przypadkowego wciśnięcia klawiszy w sytuacji, gdy urządzenie działa w trybie tabletu, producenci laptopów konwertowalnych zwykle dodają funkcję automatycznego blokowania klawiatury po obróceniu ekranu. W niektórych modelach, na przykład w ThinkPadach firmy Lenovo, specjalny mechanizm powoduje dodatkowo wysunięcie niewielkiej ramki wokół klawiatury, dzięki czemu sprzęt może spokojnie spoczywać na powierzchni biurka, nie dotykając do niej klawiszami.

Lenovo ThinkPad X1 Yoga
Źródło zdjęcia: lenovo.com

 

Istnieje również druga grupa laptopów, które mogą być używane w taki sam sposób jak tablet. Mowa o konstrukcjach hybrydowych (często zwanych 2w1). Różnica pomiędzy obiema grupami polega na tym, że o ile w laptopach konwertowalnych ekran jest nierozłącznym, integralnym elementem urządzenia, to w hybrydach jest on po prostu odłączany. Wady i zalety tego drugiego rozwiązania opisaliśmy w teście 15 laptopów hybrydowych.

Przyczynę bardzo szybko rosnącej popularności laptopów konwertowalnych należy upatrywać w tym, że zapewniają nową funkcjonalność (czyli działanie w trybie tabletu) bez szkody dla wydajności czy jakichkolwiek innych parametrów, takich jak czas działania lub wielkość ekranu. Producent takiego urządzenia musi jedynie zamontować w nim odpowiednie zawiasy, które pozwolą obrócić ekran o 360 stopni, wspomnianą blokadę klawiatury oraz, oczywiście, dotykowy wyświetlacz. Mechanizmy umożliwiające automatyczne obracanie zawartości ekranu są już wbudowane w system Windows 10.

Skoro laptopy konwertowalne to w gruncie rzeczy standardowe komputery przenośne, nie dotyczą ich ograniczenia, na które zwracaliśmy uwagę w teście laptopów hybrydowych. Użytkownik modelu z obracanym ekranem może liczyć na taką samą wydajność jak w przypadku zwykłego laptopa. Projektanci nie muszą też ograniczać ani wielkości wyświetlacza (w naszym zestawieniu znalazły się nawet konstrukcje 17-calowe), ani pojemności obudowy, która ma ogromny wpływ na skuteczność układu chłodzenia. Innymi słowy, obowiązują tu dokładnie te same zasady co przy projektowaniu standardowych laptopów.

Który laptop konwertowalny wybrać?

Odpowiedź na to pytanie jest dokładnie taka sama jak wtedy, gdy dotyczy ono standardowego laptopa. Wszystko zależy od tego, do czego sprzęt ma być używany. Osoby często podróżujące ze swoim komputerem, które będą jedynie korzystać z narzędzi biurowych, przeglądać internet i ewentualnie od czasu do czasu włączą jakiś film, wybiorą raczej urządzenie cienkie i lekkie, z 13-calowym ekranem. Ci, którzy wymagają od swojego komputera przenośnego większej wydajności, zwrócą się raczej ku modelom z procesorem mocniejszym niż ultraenergooszczędny Core-M. Dla jednych najważniejsza będzie trwałość, niezawodność i możliwość zastosowania w środowisku korporacyjnym, a dla innych – jasny, nasycony obraz na ekranie, pozwalający komfortowo oglądać filmiki z YouTube. Przykłady można by mnożyć w nieskończoność. 

Co więcej, jak pokazuje choćby wykres przedstawiający porównanie średniej wydajności, najdroższy nie zawsze znaczy najwydajniejszy. Cena zależy od wielu różnych czynników: od materiałów, z których wykonana jest obudowa, poprzez stopień skomplikowania konstrukcji (zaprojektowanie cienkiego laptopa w taki sposób, żeby zachować skuteczność układu chłodzenia, może być nie lada wyzwaniem) i zamontowane wewnątrz podzespoły, aż po obsługę techniczną i warunki gwarancji.

Do naszego laboratorium trafiło 15 laptopów z odchylanym ekranem, kosztujących od 1500 zł do 8600 zł. Jak widać, rozrzut jest ogromny. Sprzęt podzieliliśmy na trzy kategorie cenowe: do 3000 zł, od 3000 zł do 4500 zł oraz powyżej 4500 zł.

W tym miejscu czujemy się zobowiązani zastrzec, że ceny testowanych urządzeń potrafią zmienić się dosłownie z dnia na dzień, podobnie jak ich dostępność. Może więc się zdarzyć tak, że laptop, który zakwalifikowaliśmy, dajmy na to, do kategorii „do 3000 zł”, już następnego dnia będzie pasował do wyższego przedziału. Niestety, nie mamy wpływu na szalejący kurs dolara, który powoduje takie zawirowania cenowe.

Do 3000 zł

W tej kategorii znalazły się tylko trzy najtańsze urządzenia:

Wszystkie to laptopy z niewielkim, 11-calowym ekranem. Jak można się spodziewać, są wyposażone w niezbyt wydajne procesory (za wyjątek można uznać Della 3158 z jego Core i3-6100U) i talerzowe nośniki danych (dyski twarde). Konstrukcji HP należy też wytknąć kiepski wyświetlacz TN, choć trzeba pamiętać, że to właśnie Pavilion x360 jest najtańszym modelem w naszym zestawieniu (jest aż o 500 zł tańszy od drugiego w kolejności Della 3157). 

Laptopy z tej kategorii sprawdzą się jako niezłe narzędzia do pracy mobilnej (szczególnie że osiągają całkiem sensowne wyniki w testach czasu działania), o ile tylko praca ta nie będzie wymagać dużej wydajności. 

Spośród wymienionych urządzeń najlepszym wyborem w kategorii do 3000 zł jest, w naszej opinii, Dell Inspiron 3158 (przejdź do strony z jego szczegółowym opisem lub sprawdź aktualną cenę). Ten 11-calowy laptop może się pochwalić bardzo dobrą jakością wykorzystanych materiałów oraz wykonania, stosunkowo wydajnym (jak na ten przedział cen) procesorem Core i3-6100U i niezłym wyświetlaczem o rozdzielczości Full HD. Cieszy również skuteczność i niezła kultura działania układu chłodzenia.

Dell Inspiron 3158

dla modelu Dell Inspiron 3158

 

Od 3000 zł do 4500 zł

W tym przedziale cen znalazło się aż sześć urządzeń. Były to:

Tutaj mamy już do czynienia z większą różnorodnością niż w poprzedniej, niższej kategorii cenowej. Wśród laptopów kosztujących od 3000 zł do 4500 zł znalazły się trzy modele z ekranem o przekątnej 13,3 cala (Dell 7348 i 7359 oraz Yoga 3 Pro), jeden 14-calowiec (Yoga 3 14) oraz dwa urządzenia z 15-calowymi wyświetlaczami (Dell 7568 i Yoga 500).

W pięciu z sześciu laptopów z tego przedziału cen zamontowano procesory Core i5 oraz Core i7 z energooszczędnych serii Broadwell-U oraz Haswell-U, po które, jak widać, producenci komputerów przenośnych chętnie sięgają. Wyjątkiem jest Lenovo Yoga 3 Pro, którego sercem jest układ Core M-5Y70, mniej wydajny, za to generujący znacznie mniej ciepła (jego współczynnik TDP wynosi jedynie 4,5 W), co w tak cienkim laptopie jest szczególnie istotne dla skuteczności układu chłodzenia.

Paradoksalnie, to nie Yoga 3 Pro będzie najlepszym wyborem w tej kategorii dla osób poszukujących laptopa do pracy mobilnej. Chyba że przyszłego nabywcę interesują wyłącznie niewielkie wymiary i mała masa urządzenia. Yoga 3 Pro przy 13 mm grubości waży jedynie 1,2 kg. Nie powinien więc być zbyt dużym obciążeniem dla użytkownika nawet w długiej podróży.

Laptopem, który naszym zdaniem sprawdzi się poza domem czy biurem lepiej niż Yoga 3 Pro, jest Dell Inspiron 7348. Model ten może się pochwalić bardzo długim czasem działania. Ponad 9 godzin typowego użytkowania z dala od gniazdka elektrycznego to najlepszy wynik w naszym dzisiejszym zestawieniu. 

Dell Inspiron 7348 (przejdź do strony ze szczegółowym opisem) również może się pochwalić znakomitą jakością wykonania, wykorzystaniem solidnych materiałów, bardzo dobrą (jak na ten przedział cen) wydajnością, dobrym wyświetlaczem o rozdzielczości Full HD oraz lekką obudową (1,4 kg). I to właśnie ten model jest zwycięzcą naszego zestawienia laptopów konwertowalnych w kategorii od 3000 zł do 4500 zł.

Dell Inspiron 7348

dla modelu Dell Inspiron 7348

Powyżej 4500 zł

W tej kategorii cenowej również znalazło się sześć laptopów:

Za kwotę powyżej 4500 zł można już kupić laptop konwertowalny naprawdę wysokiej klasy. Połowa modeli z tego segmentu, które znalazły się w naszym zestawieniu, jest wyposażona w procesor Core i5 (w wariancie 5200U lub 6300U), a w pozostałych działają Core i7-6500U. W żadnym z laptopów kosztujących powyżej 4500 zł nie mogło zabraknąć nośnika SSD, a rozdzielczość ekranu to co najmniej Full HD (Acer R13 może się pochwalić wyświetlaczem o rozdzielczości 2560 × 1400 pikseli, a Yoga 900 – aż 3200 × 1800 pikseli!). Co ciekawe, w tym segmencie znalazły się raczej niewielkie konstrukcje z ekranem o przekątnej 13,3 cala. Odstępstwem są tylko Yoga 260 (12,5 cala) oraz ThinkPad S3 Yoga 14 (14 cali). 

Najlepszym, naszym zdaniem, laptopem konwertowalnym kosztującym ponad 4500 zł jest Lenovo ThinkPad X1 Yoga (przeczytaj jego pełny opis lub sprawdź aktualną cenę). Co prawda jest to zarazem najdroższy laptop z naszego zestawienia (kosztuje aż 8600 zł), ale tak wysoka cena jest w pełni uzasadniona, przede wszystkim fenomenalną jakością wykonania, smukłością i lekkością obudowy, dobrą wydajnością oraz bogatym wyposażeniem. Jak na ThinkPada przystało, X1 Yoga może się także pochwalić bliską ideału klawiaturą. Trzeba również pamiętać, że ThinkPad X1 Yoga został stworzony z myślą o środowisku korporacyjnym, więc będzie on doskonałym narzędziem dla kadry menadżerskiej.

Lenovo ThinkPad X1 Yoga

dla modelu Lenovo ThinkPad X1 Yoga

Strona:
jarecki3460Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jarecki34602016.07.25, 15:59
Ja to bym się nie pakował w laptopy z procesorami Pentium i Celeron.
motiffZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
motiff2016.07.25, 17:01
Istotnie nie pakowalbym sie w Atomy. Minimum to core m lub pentium u, szkoda ze odpuscili telefony, core m tam powinno uderzac, ale kasa..
wuzetkowiecZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wuzetkowiec2016.07.25, 19:37
Każą sobie słono płacić za możliwość obrotu ekranu o 360°. W wielu przypadkach, taniej wyjdzie kupno lapka i tableta. Taniej i praktyczniej.

motiff @ 2016.07.25 17:01  Post: 992740
szkoda ze odpuscili telefony, core m tam powinno uderzac, ale kasa..

Wiesz ile Intel żąda za Core M?
fineashZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
fineash2016.07.25, 20:47
-8#4
Nadal czekam na wyjasnienie wydajnosci GTX 980
http://screenshot.sh/m3elrmEUHoDNw
Dalej brak popularnych gier online w testach odnosnie mobilnych sprzetów. LoL, HOTS, Diablo 3 itd.
GorillaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gorilla2016.07.25, 22:54
fineash @ 2016.07.25 20:47  Post: 992811
Nadal czekam na wyjasnienie wydajnosci GTX 980
http://screenshot.sh/m3elrmEUHoDNw
Dalej brak popularnych gier online w testach odnosnie mobilnych sprzetów. LoL, HOTS, Diablo 3 itd.

Zmienili miejsce testowe i wydajność spadła wszystkich kart, Radeonów też
operatorkomputeraZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
operatorkomputera2016.07.26, 02:11
Zbędny bajer.
losarturosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losarturos2016.07.26, 10:48
Poniżej 3 tysi to można kupić Toshiba Satellite Radius P55W-C5200X - 240GB SSD z wykręcalnym ekranem dotykalskim i podświetlaną klawą.
Zaloguj się, by móc komentować
1