artykuły

Test 15 laptopów konwertowalnych

Mistrzostwa w „gimnastyce” laptopowej

7 25 lipca 2016, 15:28 Mateusz Skrycki, Arkadiusz Piasek

Lenovo Yoga 3 Pro

Lenovo Yoga 3 Pro za sprawą najniższej wagi (1,2 kg) i najcieńszej obudowy (13 mm grubości) należy do najbardziej kompaktowych urządzeń w teście. Parametry te robią tym większe wrażenie, że Yoga została wyposażona w ekran o przekątnej 13,3 cala, więc do małych nie należy. Już raz mieliśmy okazję ją testować, więc spragnionych dodatkowych informacji odsyłamy do pełnego artykułu.

 

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Procesor Intel Core M-5Y70
2 rdzenie, 1,1 GHz + HT (Turbo do 2,6 GHz)
Pamięć 8 GB
Ekran 13,3 cala (3200 × 1800), IPS, dotykowy, 16 : 9
Układ graficzny Intel HD Graphics 5300
Nośnik danych SSD 256 GB (200 GB dostępne)
Napęd optyczny Brak
Wymiary i waga 330 mm × 228 mm × 13 mm
1,2 kg
Łączność Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia

2 USB 3.0, USB 2.0 (współdzielone z gniazdem zasilania), mikro-HDMI, SD, audio

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10
Cena

około 4200 zł


Dostępne konfiguracje

Na rynku bardzo trudno byłoby znaleźć model o takiej samej konfiguracji jak testowana przez nas. Główną różnicą jest procesor: dostępne wersje korzystają z Core M-5Y71, któremu towarzyszy nośnik SSD o pojemności 256 GB lub 512 GB. Ich ceny wynoszą, odpowiednio, 4200 zł i 4600 zł.

Wygląd, wykonanie

Laptop przykuwa wzrok od pierwszego momentu za sprawą niecodziennego zawiasu, który może się nieco kojarzyć z bransoletkami od zegarków na rękę.

Ta niecodzienna budowa zawiasu może budzić obawy o stabilność ekranu, ale będą one nieuzasadnione. Sztywność została świetnie dobrana, więc nie ma ryzyka, że ekran będzie zmieniał kąt nachylenia na przykład podczas przenoszenia.

Nie mamy również większych zastrzeżeń co do jakości wykonania pokrywy oraz samego ekranu. Dopiero mocniejszy nacisk powoduje uginanie się konstrukcji i delikatne skrzypienie, ale bez obaw o trwałość urządzenia.

Powierzchnia wokół klawiatury została pokryta tworzywem z domieszką gumy, w dotyku trochę przypominającym skórę. Zapewnia to bardzo przyjemne odczucia i wygodne podparcie nadgarstków.

Złącza

Złącza rozmieszczono na bocznych krawędziach. Do dyspozycji są dwa porty USB 3.0, jeden USB 2.0, współdzielony z gniazdem zasilania, wyjście obrazu mikro-HDMI, slot na karty SD oraz gniazdo audio. Ponadto na prawej krawędzi umieszczono wyłącznik, przyciski do regulacji głośności oraz blokadę obrotu ekranu.

Klawiatura

Klawiatura w modelu Lenovo Yoga 3 Pro spisuje się bardzo dobrze, a ponadto jest podświetlana. Cechuje się znakomicie dobraną sprężystością oraz świetnie wyczuwalną informacją zwrotną.

Płytka dotykowa jest wykonana z tworzywa z niewielką domieszką gumy, dzięki czemu bardzo przyjemnie się z niej korzysta. Pod płytką znalazły się dwa przyciski.

Wyświetlacz

Lenovo Yoga 3 Pro został wyposażony w matrycę o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości 3200 × 1800, której w ogólnym rozrachunku wystawilibyśmy czwórkę z plusem. Ma bardzo wysoką rozdzielczość i bardzo dobrze wyświetla kolory (pokrycie palety sRGB wynosi 85%), ale rozczarowuje w niej maksymalna jasność podświetlenia, 285 cd/m2, i odwzorowanie czerni, czego efektem jest kontrast statyczny nieprzekraczający 476 : 1.

Tak wysoka rozdzielczość ekranu jest przydatna w niektórych zastosowaniach, na przykład podczas oglądania zdjęć czy filmów, również Windows 10 dobrze radzi sobie ze skalowaniem interfejsu. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że nie musi to dotyczyć innego oprogramowania. Obsługa tak wysokich rozdzielczości pozostaje w kwestii programistów, a nie wszyscy poświęcają temu zagadnieniu wystarczająco dużo uwagi przy projektowaniu interfejsów.

Matryca LCD (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 13,3"/IPS/dotykowa
Rozdzielczość 3200 × 1800
Kąty widzenia b. szerokie
Maksymalna jasność 285 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 85%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 95,3/94,9/95,7%
Kontrast statyczny 476 : 1

Wydajność

Sercem modelu Lenovo Yoga Pro 3 jest dwurdzeniowy (ale czterowątkowy) układ Intel Core M-5Y70, którego bazowe taktowanie wynosi 1,1 GHz i w trybie Turbo może być zwiększane do 2,6 GHz. Procesor charakteryzuje się dobrą wydajnością, ale należy zwrócić uwagę na agresywny mechanizm zapobiegający przegrzaniu się układu pod obciążeniem, przez co taktowanie w tym scenariuszu jest dość szybko spowalniane. Ze względu na niewielkie wymiary laptopa i zastosowanie procesora o obniżonym TDP wydajność w większości zastosowań jest gorsza niż w przypadku jednostek niskonapięciowych (z serii U), choć nie można tu mówić o niekomfortowym użytkowaniu na co dzień. Wyraźnie odznacza się za to niska wydajność w grach.

Temperatury

Niewielka grubość obudowy modelu Lenovo Yoga 3 Pro powoduje, że skuteczne schłodzenie pracujących wewnątrz podzespołów nie jest łatwym zadaniem. Na szczęście układ chłodzenia całkiem nieźle radzi sobie z utrzymaniem bezpiecznych warunków wewnątrz urządzenia. W najbardziej wymagającym scenariuszu (czyli podczas maksymalnego obciążenia procesora), temperatura obudowy osiągała 43 stopnie Celsjusza, a więc przekraczała umowną granicę dyskomfortu.

Głośność

Szum generowany przez układ chłodzenia staje się słyszalny jedynie pod obciążeniem. Zmierzyliśmy wtedy 31 dB. W spoczynku urządzenie jest chłodzone w pełni pasywnie – wentylatory są zatrzymywane.

Głośność
Spoczynek Bezgłośny
Pełne obciążenie

31 dB

Czas działania

Wbudowany akumulator o pojemności 44 Wh (5100 mAh) zapewnia dobre osiągi. Pozwala na 5 godzin godzin typowego użytkowania (średnia jasność podświetlenia ekranu, włączone Wi-Fi, przeglądanie stron internetowych) i o 1,5 godziny dłuższe odtwarzanie filmu HD. Nie jest to zły wynik, jednak daleko mu do rekordzistów naszego zestawienia.

Czas działania
Maks. oszczędność energii (?) 580 min
Typowe użytkowanie (?) 300 min
Film HD (?) 385 min

Podsumowanie

Lenovo Yoga 3 Pro to ciekawy laptop konwertowalny, który na tle konkurencji wyróżnia się przede wszystkim bardzo zwięzłą konstrukcją. Obudowa o grubości 13 mm i waga 1,2 kg robią tym większe wrażenie, że mamy do czynienia z urządzeniem wyposażonym w ekran o przekątnej 13,3 cala. Na uwagę zasługuje matryca o rozdzielczości 3200 × 1800, która bardzo dobrze wyświetla kolory. Z drugiej strony rozczarowuje niskim kontrastem, wynikłym ze słabego odwzorowania czerni.

Lenovo Yoga 3 Pro
Zalety
  • bardzo lekka i smukła konstrukcja
  • dobra jakość wykonania
  • bardzo cichy układ chłodzenia
  • świetny wyświetlacz (z wyjątkiem głębi czerni)
  • wygodna, podświetlana klawiatura
Wady
  • Obudowa potrafi dość mocno się nagrzać pod obciążeniem
  • Głębia czerni ekranu mogłaby być lepsza
Do testów dostarczył:Lenovo
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 4200 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
1799 zł
Mall.pl
2269 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
14