artykuły

OnePlus 3 – test godnego następcy OnePlus One

OnePlus wraca do formy

69
4 lipca 2016, 07:42 Mieszko Krzykowski

NFC, poprawny dual-SIM i powrót USB typu C

OnePlus 2 został mocno skrytykowany za brak NFC. Bez NFC da się żyć (miliony użytkowników iPhone'ów są dowodem ;)), a wiele osób nawet nie wie, co to jest i do czego służy, jednak bywa to przydatne i w połączeniu z Androidem 6.0 oraz skanerem linii papilarnych pozwala korzystać z usługi AndroidPay. Dlatego bardzo nas cieszy, że w przypadku OnePlus 3 nie cięto ponownie kosztów w ten sposób i że NFC jest tu na swoim miejscu. 

Za to wraca inna rzecz, którą lekko skrytykowaliśmy w OnePlus 2: port USB typu C, za którym umieszczono zwykły kontroler USB 2.0. Czyli w OnePlus 3 wsuwa się nowsze i łatwiejsze w użyciu wtyczki USB, lecz nie wiążą się z tym żadne nowinki techniczne typowe dla USB 3.1, takie jak szybszy transfer danych i kompatybilność z DisplayPort. Szkoda, bo choć symetryczna wtyczka USB typu C jest wygodna, to jeszcze trochę poczekamy na moment, gdy będzie ona tak popularna, że wyjazd na weekend bez ładowarki z odpowiednim przewodem nie będzie oznaczał utraty kontaktu ze światem. A oczekiwanie na ten moment jest trudniejsze, jeśli w międzyczasie nie można korzystać z możliwości USB 3.1.

W szufladce wysuwającej się z prawego boku OnePlus 3 mieszczą się dwie karty nano-SIM, a oprogramowanie i sprzęt poprawnie obsługują tryb dual-SIM. W ustawieniach systemowych da się wybrać domyślną kartę służącą do wysyłania wiadomości i nawiązywania połączeń telefonicznych, w dialerze znajdują się dwie słuchawki rozpoczynania rozmowy, klient SMS wyświetla informację o tym, na który numer została wysłana dana wiadomość, i tak dalej. Czyli jest tu wszystko to, co niezbędne do efektywnego korzystania z dwóch kart SIM.


 


Moduł Wi-Fi obsługuje standard ac, moduł Bluetooth jest zgodny z wersją 4.2 tego standardu, a modem LTE łączy się z sieciami kategorii 6. Nie zauważyliśmy żadnych problemów z ich działaniem ani z siłą sygnału. Jakość słuchawki i połączeń telefonicznych jest dobra. W bardzo głośnym otoczeniu niektóre telefony radzą sobie lepiej, ale w zdecydowanej większości sytuacji słuchawka OnePlus 3 jest wystarczająco głośna, a rozmówcę słychać wystarczająco wyraźnie.


Smartfony sprawdzamy w działaniu w sieci Plus LTE.

Świetny skaner odcisków

Czytnik odcisków palców umieszczono w OnePlus 3 pod ekranem i nie mamy większych zastrzeżeń co do sposobu jego działania. Jest on cały czas aktywny i gotowy do użycia, więc nie trzeba najpierw wciskać mechanicznego przycisku na boku obudowy, żeby odblokować ten telefon, co jest bardzo wygodne.

Z drugiej strony rozwiązanie to ma pewną wadę. Kilka razy nasz OnePlus 3, znajdując się w kieszeni, próbował zeskanować... udo, przez co musieliśmy się nauczyć, że najlepiej wkładać go do kieszeni ekranem skierowanym na zewnątrz. Z rozpoznawaniem tych części ciała, do których rozpoznawania został stworzony, radzi sobie jednak bardzo dobrze – odczytywanie linii papilarnych jest szybkie i bezproblemowe.

Multimedialne cięcia kosztów

OnePlus 3 nie był tworzony z myślą o tych, którzy nie umieją się obyć w podróży bez multimediów. Podstawowa funkcjonalność preinstalowanego oprogramowania służącego do oglądania filmów, słuchania muzyki i wyświetlania zdjęć jest bardzo uboga i większość użytkowników tego telefonu zapewne szybko zainstaluje jakieś alternatywne narzędzia ze Sklepu Play. Funkcje sprzętowe również nie zachwycają: nie ma tu portu podczerwieni ani fizycznego wyjścia obrazu, głośnik jest tylko jeden i jest umieszczony w najgorszym możliwym miejscu (choć jeśli akurat nie jest zasłonięty dłonią, gra całkiem głośno i wyraźnie). Dobrze, że przynajmniej Miracast nie jest zablokowany, jak w Nexusach i kilku innych smartfonach z czystym Androidem.

Także wyjście słuchawkowe nie rozpieszcza uszu. OnePlus 3 korzysta ze standardowego przetwornika cyfrowo-analogowego Qualcomma, który nie jest wspomagany dodatkowym wzmacniaczem słuchawkowym. Tor audio OnePlus 3 jest więc bardzo podstawowy, jak na sprzęt tej klasy, i to czuć – wystarczy mieć trochę bardziej wymagające słuchawki i uszy. Większość osób jakość i moc wyjścia słuchawkowego uzna za wystarczające, ale nie jest to smartfon dla audiofilów.

3