artykuły

Asus RT-AC5300 – jak strumieniować, przeglądać internet i grać bez problemów

Sposób na sieciowe wąskie gardło

39
22 czerwca 2016, 14:23 Redakcja

W dobie sieci bezprzewodowych większość problemów z transmisją danych, na które narzekają gracze, wbrew pozorom nie jest winą dostawcy internetu. Może je rozwiązać zmiana routera zapewnionego przez dostawcę na model wyższej klasy, na przykład Asus RT-AC5300.

Spis treści

Wielozadaniowość w oczach gracza – jak strumieniować, przeglądać internet i grać tak, by nie mieć problemów

Miłośnicy rozgrywek sieciowych, którzy nie mieszkają sami, często narzekają na „problemy z internetem”. Narzekają na przykład na to, że muszą „odłączyć bratu lub siostrze komputer od internetu”. Cała tajemnica tkwi w tym, że najczęściej problemy w postaci dużego opóźnienia (ping), strat pakietów (kiedy to część informacji przesłanych do serwera lub z serwera po prostu nie dociera do celu), a nawet dłuższych przerw w połączeniu dotyczą nie samego łącza internetowego, lecz osprzętu sieciowego w domu gracza. Dzisiaj już nikt nie ma cierpliwości ani siły na zabawę z przewodami i prawie cała komunikacja odbywa się za pośrednictwem połączenia bezprzewodowego Wi-Fi. I nie ma co ukrywać: w czasach kiedy w jednym domu z internetu może korzystać nawet kilkanaście różnych urządzeń, router staje się ostatnią deską ratunku. Zapewniane przez samych dostawców internetu urządzenia sieciowe są skrojone na miarę bardzo przeciętnego użytkownika, któremu nie będzie przeszkadzał wysoki ping lub duże straty pakietów, ale ci wymagający od razu dostrzegą takie problemy. Wszystkie może rozwiązać jedno urządzenie: Asus RT-AC5300, czołowy model routera w ofercie tego tajwańskiego producenta. 

Asus RT-AC5300 z zewnątrz

Od razu po rozpakowaniu zestawu nabywca czuje, że RT-AC5300 to produkt nietuzinkowy, bo sama forma obiecuje wiele. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to czarna kostka wysoka na mniej więcej 6 cm, której bok ma długość około 25 cm. Całość ma ciekawe kształty w stylu „stealth”, do czego Asus już nas przyzwyczaił w różnych urządzeniach. Z kolei czarno-czerwone barwy to swego rodzaju klasyka w produktach dla graczy i choć to połączenie spotyka się w wielu miejscach, po prostu nie sposób go nie lubić. W górnej części routera znajduje się kwadratowa część z ciekawym wzorem, a w centralnej części umieszczono małe, srebrne logo producenta.

Na przedniej ściance zamontowano sześć diod, które informują użytkownika o działaniu RT-AC5300. Zapewniają między innymi informacje o zasilaniu, stanie sieci 2,4 GHz i 5 GHz, aktywności portu WAN (internet) oraz LAN (połączenie lokalne), a także WPS (funkcję pozwalającą bardzo łatwo łączyć urządzenia). Na lewej ścianie znalazł się port USB, pod który można podłączyć na przykład pendrive’a lub dysk zewnętrzny (i skonfigurować taki sprzęt jako dysk sieciowy za pomocą funkcji AiDisk), oraz trzy mechaniczne przyciski. Pierwszy z tych przycisków wyłącza i włącza diody LED na przedniej ściance, ale szczerze mówiąc, są one tak małe, a ich światło tak słabe, że przeszkadzać może chyba tylko dziewczynom i żonom, które nie mogą oderwać swoich mężczyzn od gier komputerowych ;) Drugi przycisk służy do uruchamiania transmisji WPS (Wi-Fi Protected Setup), czyli szybkiego połączenia zabezpieczonego za pomocą kodu PIN (zamiast skomplikowanego hasła). Trzeci przycisk, o nazwie Wi-Fi, po prostu włącza i wyłącza sieci bezprzewodowe i jest przydatny na przykład wtedy, gdy użytkownik zamierza na dłużej wyjechać.

Trzecia ścianka skrywa przycisk resetowania, pozwalający łatwo przywrócić fabryczne ustawienia routera, cztery 1-gigabitowe porty LAN (do podłączenia czterech różnych urządzeń za pomocą przewodów), 1-gigabitowe złącze WAN (tutaj podłączamy źródło dostępu do internetu), port USB 3.0 (dla dysku zewnętrznego lub pendrive'a), gniazdo zasilania oraz wyłącznik.

Tym wszystkim portom i przyciskom towarzyszy aż osiem anten, do zamocowania po dwie na każdej ściance. Asus RT-AC5300 po złożeniu nieco przypomina przez to pająka i jest to kolejny sprzęt tego producenta, który zwróci uwagę nie tylko domowników, ale również gości.

Strona:
Boris_DimeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Boris_Dime2016.06.22, 14:46
18#1
Czekam na testy tych 'przełomowych' funkcjonalności...
...bo w poprzednich im to średnio wyszło i włączenie Adaptive QoS pogarsza mi zarówno pingi jak i obniża max transfer.
Nie mówiąc że wzbudza mi to cholerstwo wszystkie drukarki w sieci co godzinę, od dobrych kilku wersji FW i jedyna metoda na to, to customowy asuswrt-merlin.
KenjiroZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kenjiro2016.06.22, 15:07
Ogólnie i tak Asus jest jednym z lepszych obecnych producentów routerów sieciowych, a to z powodu całkiem dobrego oprogramowania układowego (w porównaniu do Linksysa/Cisco czy Netgeara, nie mówiąc o D-Linkach czy innych Pentagramach).
Mimo tego, Merlin (jak to kolega wyżej pisze) poprawia niektóre uciążliwe błędy i zwiększa stabilność rozwiązania, dlatego też szczerze polecam zakup takiego routerka, który jest wspierany przez Merlina, a resztę lepiej sobie darować.
kamilordZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kamilord2016.06.22, 15:09
oczywistym jest, ze ten qos nigdy nie dzialal i nie bedzie dzialal dobrze
sam router ciekawym jest ale w podobnej cenie zdecydowanie bardziej polecam bardziej praktyczny bo az z 8 portami lan gigabit RT-AC88U za 1500zl choc nadal jest to duzo za duzo ;)
iwanmeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
iwanme2016.06.22, 15:12
Trochę szkoda, że nie ma zestawienia z jakimś budżetowym modelem. Np. kosztującym 1/4 tego Archerem C9, czy mniej niż połowę tego TP-LINK AC3200, czy tańszym ale już z wifi AD Talonem.
Wiem, wiem Tp-link to taka bieda firma trochę, ale mimo wszystko dobrze byłoby pokazać za co się tyle płaci.
TelvasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Telvas2016.06.22, 15:13
24#5
Hardware za 200-300 zł + oprogramowanie za 1800 zł.
Moim zdaniem ten soft w tym ruterze jest wart może 1/10 tej ceny.
jarecki3460Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jarecki34602016.06.22, 15:33
-7#6
ASUS/RT AC-1200 G+ ja mam i nie narzekam. Choć tylko korzystam tam z internetu LTE.
.:Proxy:.Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
.:Proxy:.2016.06.22, 15:52
15#7
Pierwsza myśl po spojrzeniu na miniaturkę, a jeszcze przed przeczytanie nagłówka - Asus wziął się za robienie kuchenek turystycznych? :o

Przypomina mi palnik gazowy / kuchenkę turystyczną i na tych wystających rusztach (antenach) stawia się garnek z zupą :lol2:

Na szczęście nie korzystam z WiFi, wiec nie muszę instalować takiej kuchenki, znaczy rutera u siebie ;)
________________________________________

iwanme @ 2016.06.22 15:12  Post: 983980
Trochę szkoda, że nie ma zestawienia z jakimś budżetowym modelem. Np. kosztującym 1/4 tego Archerem C9, czy mniej niż połowę tego TP-LINK AC3200, czy tańszym ale już z wifi AD Talonem.
Wiem, wiem Tp-link to taka bieda firma trochę, ale mimo wszystko dobrze byłoby pokazać za co się tyle płaci.


Bo w tym przypadku chodzi o to, aby skupić uwagę czytelnika na konkretnym produkcie i marce :) To nic innego jak taka zmyślna forma reklamy w postaci recenzji/testu. Często producent dostarczający sprzęt, zastrzega sobie taką formę prezentacji bez konfrontacji z innymi urządzeniami.
Czasami dostaje się sprzęt na chwilę i nie ma czasu skompletować współzawodników.
Generalnie powodów i usprawiedliwień takiej sytuacji, gdzie występuje tylko jeden produkt konkretnej marki jest naprawdę wiele - to też daje ogromne pole do polisu na odpieranie zarzutów ze strony czytelników ;)

Generalnie takie testy, bez innych produktów do konfrontacji, lub tworzonej bazy do porównań - są kompletni nic niewarte. Fajnie, że są - to oczywiste, ale bez bazy do porównania możliwości, i ceny - to nic innego jak forma reklamy :)
Zresztą piszę na ostatniej stronie, że to tylko reklama :)
barwniakZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
barwniak2016.06.22, 16:30
Też się zastanawiałem nad szybszym routerem, aby podłączyć do niego dysk zewnętrzny, ale taniej wyszedł Synology, który ma Download station.
chocoboboZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
chocobobo2016.06.22, 16:45
17#9
Do grania przez sieć tylko kabel...
jarecki3460Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jarecki34602016.06.22, 16:57
-6#10
Żaden router WiFi nie nadaje się do grania przez sieć(chodzi o połączenie bezprzewodowe)
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1