artykuły

Corsair K70 RGB Rapidfire – test klawiatury mechanicznej z podświetleniem RGB

Konkurencja? Brak!

39 21 czerwca 2016, 16:34 Łukasz Pilarczyk

Ergonomiczność

Tu nie ma żadnych zmian. Mała ramka pod linią spacji, duża odczepiana podkładka pod nadgarstki i możliwość zmiany nachylenia płaszczyzny klawiszy pozwalają na wygodną pracę i dostosowanie klawiatury do indywidualnych potrzeb.

K70 Rapidfire

K70 Rapidfire

Z naszego punktu widzenia podkładka mogłaby być jeszcze z 0,5 cm głębsza, choć to już kwestia przyzwyczajeń. Przydałaby się też możliwość ustawienia tyłu klawiatury w trzech pozycjach za pomocą podwójnych nóżek. Mimo to wszystkie K70 są bardzo wygodne, a powyższe zastrzeżenie to w gruncie rzeczy czepianie się na siłę.

Przełączniki

Elementem, którym ostatnio Corsair chwali się najgłośniej, są przełączniki projektowane przez niego wspólnie z Cherry i obecnie niedostępne dla innych producentów. Całkiem niedawno testowaliśmy pokrótce przełączniki MX Silent w klawiaturze Strafe RGB. Zgodnie z obietnicą okazały się one znacznie cichsze od standardowych. K70 RGB Rapidfire jest wyposażona w przełączniki srebrne, chociaż sam producent nazywa je MX Speed. Siła potrzebna do ich wciśnięcia jest taka sama jak w przypadku Red, czyli 45 g. Inne podobieństwo to w pełni liniowy skok bez odczuwalnego momentu aktywacji. Aktywacja klawisza następuje po wciśnięciu go na zaledwie 1,2 mm (zamiast 2 mm), a maksymalny skok to 3,4 mm (zamiast 4 mm).

K70 Rapidfire

Różnica w użytkowaniu w porównaniu z Red jest bardzo duża. Podczas pisania skok maksymalny odczuwalnie się skrócił, a moment aktywacji przypada zauważalnie wcześniej. W trakcie gry również czuliśmy, że skok maksymalny jest niższy. A jak wcześniejsza aktywacja przekłada się na wyniki w grze? Naszym zdaniem różnica będzie zauważalna jedynie dla wyczynowych graczy, którzy mają najwyższej klasy pozostały sprzęt. Warto tu jednak zauważyć, że ktoś, kto stanie przed wyborem: Cherry MX Red czy Speed w zbliżonej cenie, lepiej zrobi, jeśli wybierze model wyposażony w technicznie lepszą wersję przełączników.

Dodatki

Nareszcie! Wszystkie K70 i K65 były wyposażone w przewód z podwójnym wtykiem USB. Do tej pory nie wykorzystano tego nigdzie z wyjątkiem K70 v1. Na szczęście K70 RGB Rapidfire także ma dodatkowe wejście USB na tylnej ściance. Obok wejścia umieszczono przełącznik BIOS-u, pozwalający na zmianę częstotliwości taktowania USB.

K70 Rapidfire

Podświetlenie ze względu na zmienione nasadki klawiszy wygląda nieco efektowniej. Świeci jasno i dobrze doświetla nie tylko znaki główne, ale też dodatkowe. Niestety, uzyskanie czystej barwy białej nadal jest niemożliwe. Biel wpada minimalnie w błękit/zieleń.

Corsair K70 RGB Rapidfire
źródło zdjęcia: corsair.com

W najnowszym modelu, podobnie jak w poprzednikach, Corsair zastosował dodatkowe przyciski multimedialne, w tym rolkę do zmiany głośności. 

K70 Rapidfire

 

2