Technologie i wydarzenia
Artykuł
Marek Kowalski, Czwartek, 19 maja 2016, 14:09

Pod koniec kwietnia w Poznaniu mieliśmy okazję gościć na targach Securex 2016. Choć nie są to targi typowo konsumenckie, to jak wiadomo, technika komputerowa wdziera się dziś do każdej dziedziny życia, a w branży takiej jak monitoring i bezpieczeństwo cyfrowe systemy ochrony i przetwarzania stosowane są już od dawna. 

Securex Poland – Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń 2016 to impreza, która odbyła się na terenie MTP w Poznaniu w dniach 25–28 kwietnia tego roku. Według danych organizatora były to najbardziej prestiżowe targi branży zabezpieczeń w Polsce i w Europie Środkowej. Zaprezentowano kompleksową ofertę wielu producentów oraz dostawców produktów i usług z zakresu ochrony mienia, informacji, systemów alarmowych, monitoringu wizyjnego itp. Z jednej strony targi te są raczej mało komputerowe, ale z drugiej, skoro dostaliśmy zaproszenie od firmy Axis, trudno było z niego nie skorzystać. W końcu to doskonała okazja do tego, by się przekonać, że profesjonalny sprzęt do monitoringu i ochrony to coś znacznie więcej niż kamerka w laptopie i linka przeciwkradzieżowa.

Monitoring z każdej strony

Wizytę na targach ze zrozumiałych względów zaczęliśmy od stoiska firmy, która nas zaprosiła. Axis Communications, bo tak brzmi jej pełna nazwa, nie jest popularnym producentem urządzeń przeznaczonych na typowy rynek konsumencki, czy też amatorski. Katalog marki tworzą w większości profesjonalne systemy bezpieczeństwa, monitoringu, komunikacji przemysłowej – aż po elementy infrastrukturalne wpisujące się w ideę inteligentnych miast. Inteligentne miasto na stoisku targowym się nie zmieści, ale kamery zdolne takie miasto monitorować – owszem. 

Na początek przedstawiciele firmy zademonstrowali nam kamery Axis z serii F. To produkty o szerokiej gamie zastosowań, możliwe do użycia również w monitoringu domów i niewielkich firm, ale z powodzeniem stosowane także w punktach handlowych, bankomatach czy wewnątrz pojazdów (komunikacja miejska, pojazdy ratunkowe itp.). Od strony technicznej kamery te są wyposażane – w zależności od potrzeb i wymagań klienta – w bardzo różne obiektywy: standardowe, otworkowe, rybie oko, zmiennoogniskowe, kopułkowe itd. Kamery zapewniają dwukierunkową komunikację audio, możliwość lokalnego przechowywania nagrań, zasilanie PoE (Power over Ethernet).

Widoczny na powyższej ilustracji model kamery jest o tyle ciekawy, że jest to urządzenie PTZ (czyli, w uproszczeniu, kamera ruchoma), zdolne do rejestrowania obrazu w „medialnej” dziś rozdzielczości 4K i w 30 klatkach na sekundę. Szybkość obrotu kamery wynosi 700° na sekundę, a dodatkowo jest ona wyposażona w 12-krotny zoom optyczny. To urządzenie montowane na zewnątrz, odporne na wszelkie warunki atmosferyczne (klasa IP66 i NEMA 4X), jak również na uderzenia (klasa IK08). Dodatkowo w razie próby wandalizmu automatycznie wysyła alarm do wcześniej skonfigurowanej placówki nadzoru.

Tutaj widzimy inny model z tej samej serii. Ciekawie działa funkcja Speed Dry. W razie deszczu trudno wyobrazić sobie, by jakiś pracownik ręcznie czyścił obiektyw kamery zamocowanej w trudno dostępnym miejscu. Nie ma takiej potrzeby: urządzenie wykrywa deszcz czy śnieg i automatycznie „otrząsa” się – dosłownie wygląda to jak w przypadku czworonoga, który dopiero co wyszedł z kąpieli :) Rozwiązanie może i śmieszne, ale działa.

Pokazane kamery to nie tylko sprzęt rejestrujący obraz w zakresie widzialnego pasma promieniowania elektromagnetycznego. Widoczny powyżej model Axis Q1941-E jest urządzeniem termowizyjnym, działającym w podczerwieni.

A tutaj widzimy obraz rejestrowany właśnie przez kamerę termowizyjną. Przedstawiciele firmy podkreślali też, że Axis to nie tylko sprzęt, ale również wydajne oprogramowanie analityczne, dostępne w ramach opracowanej przez tego producenta platformy ACAP (Axis Camera Application Platform). Warto zaznaczyć, że jest to platforma otwarta – narzędzia mogą być i są tworzone przez wiele różnych firm.

Możliwości platformy są w zasadzie ograniczone wyłącznie wyobraźnią twórców narzędzi przetwarzających, a nie możliwościami technicznymi. Obecnie Axis już udostępnia oprogramowanie realizujące m.in. takie funkcje, jak: wykrywanie ruchu (zarówno w całym kadrze, jak i w jego dowolnym fragmencie, z uwzględnieniem wirtualnych obszarów aktywnych, wirtualnych linii, których przekroczenie jest odnotowywane), śledzenie obiektu (w przypadku kamer PTZ, czyli ruchomych z zoomem), analiza tłumu (zliczanie ludzi w danym obszarze, informowanie o gromadzeniu się ludzi w konkretnym miejscu itp.), monitoring obecności (opuszczenie na przykład stanowiska pracy generuje alarm), analityka demograficzna (rozpoznawanie twarzy, płci pieszych, kierunku i sposobu poruszania się itp.), analiza transportu (zliczanie pojazdów z rozróżnieniem ich typu: rowery, samochody osobowe, ciężarówki, wykrywanie korków, zatorów, zdarzeń drogowych itd.), automatyczne wykrywanie nieautoryzowanych prób wejścia do chronionej strefy (np. uprawniony pracownik, posługując się właściwą kartą, wpuszcza osoby nieuprawnione), analiza zachowania klientów (z tego typu narzędzi korzystają m.in. sklepy: gdzie tworzą się kolejki, gdzie ludzie częściej się zatrzymują itd.), automatyczna rejestracja pojazdów (z uwzględnieniem typu, odczytem tablic itp.). A jest tego o wiele więcej. Osoby bliżej zainteresowane możliwościami narzędzi współpracujących ze sprzętem monitorującym, który został nam przedstawiony, dużo informacji znajdą w udostępnianej przez firmę Axis Galerii Aplikacji.

Oczywiście, nie mogło zabraknąć akcentu mobilnego: obraz rejestrowany przez kamery Axis może być w czasie rzeczywistym oglądany również na ekranie urządzenia przenośnego.

Błyszcząca metalowa obudowa tej kamery to nie tyle zabieg wizualny, co konieczność w przypadku sprzętu przeznaczonego do miejsc o dużym zagrożeniu pożarowym. Axis XF40-Q1765 to certyfikowana, iskroszczelna kamera, która może działać na przykład w kopalniach przy wysokich stężeniach metanu, w rafineriach, przemyśle wydobywczym i wszędzie tam, gdzie nawet najmniejsze przebicie elektryczne czy ładunek elektrostatyczny oznaczałyby katastrofę.

Axis to nie tylko kamery, to również kompleksowe systemy kontroli dostępu czy... megafony. Ten widoczny na zdjęciu to model IP (protokół SIP/ VoIP) z zasilaniem PoE. Głośnik może na przykład automatycznie odtworzyć zarejestrowane wcześniej nagranie audio (sprzęt dostarczany jest z pakietem nagrań, oczywiście użytkownik może dodać własne) po wystąpieniu jakiegoś zdarzenia wykrytego przez współpracujące na danym obszarze kamery monitoringu. Ciekawostką jest funkcja autotestu: głośnik może sam sprawdzić swój stan techniczny przez dostarczenie dźwiękowej informacji zwrotnej do systemu. Ten model to jeden z nagrodzonych na targach produktów: otrzymał złoty medal MTP – Securex Poland 2016.

Kamery do monitoringu mają zupełnie odmienną charakterystykę działania od kamer w smartfonach czy filmowych. Ponieważ muszą pracować w miejscach o różnym stopniu oświetlenia (dzień/noc), często wymaga się od nich znacznie szerszego zakresu kompensacji jasności. Na stoisku przygotowano ekspozycję demonstrującą zdolności adaptacyjne kamery do jasności otoczenia. W zaciemnionej komorze umieszczono kilka obiektów, silną lampę LED oraz kamerę rejestrującą te obiekty. Na zdjęciu komora to czarna plama; umieszczona w niej kamera radzi sobie bardzo dobrze mimo znikomej jasności.

Lampa się zapala – i efekt od razu jest widoczny. Nasz aparat znowu poległ, tym razem zdjęcie jest prześwietlone, ale kamera natychmiast dostosowuje się do zmienionych warunków i przekazuje czytelny obraz.

Transmisja obrazu o coraz wyższej rozdzielczości (transmisje HD i Full HD to już standard, w perspektywie mamy przecież 4K) to istotne obciążenie linii przesyłowych danymi. Axis w swoich kamerach korzysta z własnej techniki ZipStream, umożliwiającej kompresję przesyłanego strumienia danych bez pogorszenia jakości obrazu. W przypadku mało zróżnicowanych scen, takich jak ta na powyższym obrazku, gdy ZipStream był włączony, przekaz (Full HD 25 kl./s) wymagał 2293 kb/s, a gdy był wyłączony – 4102 kb/s. Nie zauważyliśmy żadnych różnic w jakości obrazu, zresztą jakiekolwiek artefakty na obrazie skompresowanym dyskwalifikowałyby przecież urządzenia przeznaczone do monitoringu, w którym szczegółowość rejestrowanego wideo ma bardzo duże znaczenie. 

W przypadku bardziej zróżnicowanych obrazów, zawierających wiele szczegółów, zysk z użycia techniki ZipStream jest już mniejszy, ale wciąż znaczący: potrzebny strumień bitów przy włączonym i wyłączonym ZipStreamie to w tym przypadku odpowiednio 3190 kb/s i 3690 kb/s.

No dobrze, targi to jednak nie tylko jedna firma – co jeszcze udało nam się zaobserwować?

 

Ocena artykułu:
Ocen: 3
Zaloguj się, by móc oceniać
aszu (2016.05.19, 14:47)
Ocena: 4

0%
Oftopicznie: czy redakcja PCLab otrzymała jakiś nakaz ograniczania newsów o Google? Wczoraj rozpoczęła się konferencja Google I/O, zapowiedziano masę rzeczy, a na portalu nie ma najmniejszej wzmianki. Tak samo gdy AlphaGo dokonywalo największego od dekad przełomu w AI, tutaj panowała kompletna cisza w tym temacie.

Za to mamy wysyp banalnych newsów o grach i regularny spam wpisów o 'nowościach' Samsunga (tak więc to obalić można potencjalny argument, że zabawki Google nie pasują do profilu serwisu)
SambaVerde (2016.05.20, 11:16)
Ocena: 1

0%
Ciekawe kiedy utworzy się rynek automatów do zestrzeliwania dronów?
=-Mav-= (2016.05.20, 12:45)
Ocena: 1

0%
SambaVerde @ 2016.05.20 11:16  Post: 974214
Ciekawe kiedy utworzy się rynek automatów do zestrzeliwania dronów?

Pewnie już niedługo, wystarczy komputer sprząc z tym: http://arstechnica.com/information-technol...t-pesky-drones/ :E
Sławekpl (2016.05.23, 02:12)
Ocena: 2

0%
skromna ta relacja, jak na tak duże targi i tylu wystawców wspomnienie o tylko kilku sprzętach jest zbyt selektywne
Duchu (2016.05.23, 13:43)
Ocena: 0

0%
=-Mav-= @ 2016.05.20 12:45  Post: 974250
SambaVerde @ 2016.05.20 11:16  Post: 974214
Ciekawe kiedy utworzy się rynek automatów do zestrzeliwania dronów?

Pewnie już niedługo, wystarczy komputer sprząc z tym: http://arstechnica.com/information-technol...t-pesky-drones/ :E

Już jest... Na kilku dużych lotniskach wynajęto kilku sokolników i pilotażowo trenują duże drapieżne ptaki do łapania dronów. :)

Pozdr.
doopan (2016.05.29, 13:31)
Ocena: 0

0%
A to wszysto hakowalne jak się patrzy
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane