Technologie i wydarzenia
Artykuł
Marek Kowalski, Czwartek, 19 maja 2016, 14:09

Inteligentna wkładka do zamka

Na stoisku firmy Winkhaus zobaczyliśmy coś, co na pierwszy rzut oka wyglądało jak zwykła wkładka do zamka, tyle że z trochę nietypowymi kluczykami. Całość okazała się dość wyrafinowanym systemem kontroli dostępu, niewymagającym absolutnie żadnych instalacji w budynku (poza montażem wkładek, oczywiście). To właśnie system blueCompact.

Niepozorny zestaw składa się z wkładki, kilku kolorowych kluczyków z wytrzymałego tworzywa oraz aplikacji mobilnej zarządzającej całym systemem. Jeden z kluczy to tak zwany klucz master, pozostałe klucze są kluczami użytkowników. Klucz master jest najważniejszym elementem tego systemu: służy do programowania pozostałych kluczy, jak i wkładek. Ma on własną pamięć, w której przechowywane są wszystkie dane systemu. Wszystkie komponenty: klucz master, klucze użytkowników i wkładki, a także urządzenia przenośne z zainstalowanym narzędziem kontrolnym systemu, komunikują się pomiędzy sobą z wykorzystaniem powszechnie stosowanego interfejsu Bluetooth.

Sama wkładka wygląda niemal dokładnie jak zwykłe wkładki do zamków w drzwiach. Musi tak wyglądać, bo właśnie do tych zamków powinna pasować. Inteligencja ukryta jest wewnątrz tego urządzenia. Z boku (widoczne na zdjęciu charakterystyczne czarne kółko) umieszczono baterię, której moc – wedle zapewnień przedstawiciela firmy – wystarcza na mniej więcej 25 tysięcy cykli otwarcia/zamknięcia zamka, jednak nawet jeśli bateria się rozładuje, zamek będzie można otworzyć kluczem master, który również jest wyposażony we własną baterię i może tymczasowo zasilić rozładowaną wkładkę, co umożliwia otwarcie zamka i wymianę baterii.

Za pośrednictwem narzędzia kontrolnego systemu blueCompact można programować wszystkie klucze. Na przykład danemu kluczowi można przypisać dostęp do wybranych pomieszczeń w firmie (oczywiście, zamki do tych pomieszczeń muszą być wyposażone we wkładki systemu blueCompact) w ściśle określonych godzinach. Jeżeli ktoś spróbuje się dostać do pomieszczenia poza wyznaczonym czasem, zamek się nie otworzy. 

Wszystkie próby wejścia do pomieszczeń chronionych przez system blueCompact są odnotowywane, bez względu na to, czy były to próby udane (dostęp zapewniony) czy nie (zabronione wejście). Oczywiście, widoczne na ekranie nazwy-kolory to kwestia umowna; mogą to być na przykład nazwiska uprawnionych osób czy dowolne inne wpisy.

Ciekawostką jest to, że operator systemu może zdalnie nadać innemu kluczowi użytkownika nowe uprawnienia. Wystarczy, że wyśle odpowiednio spreparowany e-mail. Użytkownik klucza odbiera wiadomość na swoim smartfonie, z którego następnie dane są bezprzewodowo przekazywane na należący do niego klucz. System ten na targach Securex prezentowany był po raz pierwszy w Polsce.

 

Ocena artykułu:
Ocen: 3
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane