Technologie i wydarzenia
Artykuł
Marek Kowalski, Czwartek, 19 maja 2016, 14:09

Drony, drony z każdej strony

W jednej z targowych hal na wielu stoiskach już z daleka było widać piętrzące się autonomiczne wielowirnikowce, czyli zdalnie obsługiwane pojazdy latające, powszechnie nazywane dronami.

Oczywiście, ze względu na charakter targów wszystkie urządzenia były przedstawiane w kontekście usprawnienia procedur bezpieczeństwa, monitoringu z powietrza, szybkiego reagowania na zdarzenia, na przykład zarejestrowane przez czujniki obecności, czy patrolowania dużych obszarów (ciągów komunikacyjnych, tras kolejowych itp.).

Na powyższym zdjęciu widoczna jest konsola sterująca dronem, wyposażona w podgląd na żywo obrazu rejestrowanego przez dwie kamery zamocowane na wielowirnikowcu. Oprócz samych urządzeń firmy mające w ofercie drony promowały certyfikowane szkolenia UAVO (Unmanned Aerial Vehicle Operator), wymagane przy profesjonalnej obsłudze bezzałogowych pojazdów latających. Taki certyfikat według polskiego prawa jest niezbędny, żeby operator drona mógł wykonywać jakiekolwiek inne zadania niż loty sportowe i rekreacyjne. Jest oczywiste, że wykorzystanie dronów jako urządzeń zintegrowanych z innymi systemami bezpieczeństwa i nadzoru znacznie wykracza poza to, co rozumiemy przez loty sportowe i rekreacyjne.

Parking pod elektronicznym nadzorem

Przechadzając się po stoiskach, staraliśmy się wychwycić produkty wyróżnione na targach. Jednym z nich było coś, co na pierwszy rzut oka wyglądało jak skrzyżowanie modelu UFO z lampą sufitową.

Widoczne na powyższym zdjęciu urządzenie to aktywny element systemu wskazywania i lokalizacji wolnych miejsc parkingowych Park Assist. Rozwiązanie to prezentowała firma C&C Solution Partner. Cóż to takiego? Z pewnością wiele osób zauważyło obecny już na wielu miejskich parkingach, w centrach handlowych i innych punktach użyteczności publicznej, którym towarzyszą duże parkingi, system zliczania zaparkowanych pojazdów czy powiadamiania o zajętych i wolnych miejscach. Najczęściej stosowane są proste sygnalizatory diodowe, które barwą światła (czerwone/zielone) informują o tym, czy dane miejsce jest zajęte czy wolne. W niektórych placówkach, na przykład w warszawskiej galerii Mokotów nieopodal naszej redakcji, dodatkowo wbudowany jest system automatycznego odczytywania i rejestrowania tablic oraz monitorowania czasu postoju. 

To, co pokazała firma C&C Solutions Partner, idzie o krok dalej w tej dziedzinie. Przede wszystkim miejsca parkingowe są monitorowane nie za pomocą czujników, lecz kamer. Przy czym widoczne na fotografii urządzenie, wyposażone właśnie w kamery, obejmuje swoim zasięgiem nie pojedyncze miejsce parkingowe, ale cztery. Dzięki rejestracji obrazu system umie na przykład przekazywać uprawnionym użytkownikom parkingu obraz pojazdu bezpośrednio na smartfon. Rozwiązanie to można w pełni zintegrować z innymi funkcjonującymi w danym miejscu systemami kontroli dostępu czy automatyką budynkową.

 

Bezprzewodowy monitoring na duże odległości

Z kolei na stoisku firmy Camsat znaleźliśmy – również wyróżniony medalem targów Securex 2016 – produkt usprawniający monitoring wielkopowierzchniowy, którego zasięg obejmuje nie tyle pojedyncze obiekty, co całe dzielnice.

Tym nagrodzonym produktem jest bezprzewodowy system transmisji obrazu w technice HDCVI (jest to technika cyfrowa umożliwiająca przesył obrazu o rozdzielczości do Full HD) o nazwie QARA-CVI. Jeżeli wierzyć zapewnieniom firmy Camsat, produkt przedstawiony na targach był pierwszym na świecie bezprzewodowym systemem transmisji obrazu Full HD w tej technice. Umożliwia on przesłanie nawet 64 obrazów z kamer CVI na odległość do 2000 m. Dane przesyłane są przez 16 kanałów w bezpłatnym paśmie ISM 5,6 GHz, mało znanym użytkownikom Wi-Fi. Oczywiście, transmisja radiowa jest kodowana. Widoczne na zdjęciu nadajniki mogą być montowane w dowolnym miejscu – są całkowicie odporne na warunki atmosferyczne.

Ocena artykułu:
Ocen: 3
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane