artykuły

Test 15 laptopów hybrydowych

Laptop czy tablet? A może 2w1?

30
25 maja 2016, 18:18 Arkadiusz Piasek, Mateusz Skrycki

Urządzenia 2w1, zwane również laptopami (lub tabletami) hybrydowymi, to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów rynku komputerów przenośnych. Wielu analityków właśnie w błyskawicznie rosnącej popularności hybryd upatruje jedną z głównych przyczyn gwałtownego wyhamowania sprzedaży tabletów, które jeszcze niedawno były prawdziwym czarnym koniem rynku mobilnych urządzeń elektronicznych. Postanowiliśmy sprawdzić, które z hybryd zasługują na zainteresowanie. Oto test 15 takich urządzeń.

Spis treści

Laptop czy tablet? A może 2w1?

Laptopy 2w1, zwane również hybrydowymi, to jeden z dwóch rodzajów komputerów przenośnych, które mogą być wykorzystywane zarówno jako laptop, jak i tablet. Różnica pomiędzy nimi tkwi w zastosowanej metodzie konwersji na tryb tabletu. W hybrydach (2w1) ekran jest po prostu odłączany od klawiatury, a użytkownik otrzymuje w ten sposób tradycyjny tablet z systemem Windows. Druga metoda polega na odchyleniu ekranu (od użytkownika) o 360 stopni w taki sposób, że trafia on na spód urządzenia. Klawiatura zwykle jest wtedy automatycznie blokowana i można po obróceniu komputera korzystać z niego jak z tabletu, czyli obsługiwać go wyłącznie za pomocą dotyku. Sprzęt tego typu określa się jako laptop konwertowalny.

W niniejszym artykule skupiliśmy się na tej pierwszej grupie urządzeń, czyli laptopach hybrydowych (zamiennie będziemy nazywać je 2w1). Laptopami konwertowalnymi zajmiemy się niedługo w oddzielnym materiale.Źródło zdjęcia: Acer.com

Za sukcesem laptopów 2w1 stoi przede wszystkim ich funkcjonalność, łącząca najlepsze cechy tabletów i tradycyjnych komputerów przenośnych: mobilność i sterowanie dotykiem, jak to w tablecie, oraz wydajność, mechaniczną klawiaturę i wygodę użytkowania, które zapewnia laptop.

Już pobieżny przegląd urządzeń, które zebraliśmy do przetestowania, pozwala bardzo szybko wysnuć jeden wniosek: hybrydy zwykle są projektowane głównie z myślą o mobilności. Dość wspomnieć, że przekątne ekranu urządzeń sprowadzonych do testów mieszczą się w przedziale 10,1–12,5 cala, najcięższe z nich waży tylko 1,7 kg, a znakomita większość ma grubość poniżej 20 mm.

Smukłość i lekkość testowanych urządzeń 2w1 jest okupiona względnie niską wydajnością (w porównaniu z osiągami standardowych laptopów). Jest tak, ponieważ producenci, żeby maksymalnie wydłużyć czas działania na zasilaniu akumulatorowym, montują w hybrydach energooszczędne, a przy tym stosunkowo mało wydajne procesory, pokroju Intelowskich Atomów czy Core M. Dodatkowo pozwala to zredukować niedogodności spowodowane przegrzewaniem się podzespołów.

W rezultacie urządzenia 2w1 z zasady lepiej sprawdzą się w podróży czy po prostu poza domem lub biurem niż jako rzadko zabierane z biurka „woły robocze”. Nie oznacza to jednak, że hybrydy nie znajdą zastosowania w domu. Naszym zdaniem są to jednak urządzenia typowo „kanapowe”, służące głównie do konsumpcji treści (internet, wideo), które dzięki dołączanej klawiaturze w razie potrzeby mogą szybko się zamienić w poręczną maszynę do pisania. 

Powiedzmy też sobie od razu jasno: laptopy 2w1 nie nadają się do gier. Oczywiście, wyjątkowo uparci użytkownicy mogą się pokusić o uruchomienie jakiejś starszej i mało wymagającej dla sprzętu produkcji, jednak nawet wtedy trudno będzie liczyć na komfortową rozgrywkę. Naturalnie, od tej reguły są wyjątki, choćby Microsoft Surface Pro 4, który z powodzeniem może być wykorzystywany jako platforma do uruchamiania takich gier jak Counter-Strike: Global Offensive.

Którą hybrydę wybrać?

Do naszego laboratorium trafiło 15 laptopów z odłączanym ekranem. Podzieliliśmy je na trzy kategorie: do 1500 zł, od 1500 zł do 3500 zł oraz powyżej 3500 zł. W tym miejscu czujemy się zobowiązani zastrzec, że ceny testowanych urządzeń potrafią zmienić się dosłownie z dnia na dzień, podobnie jak ich dostępność. Może więc zdarzyć się tak, że laptop, który zakwalifikowaliśmy, dajmy na to, do kategorii „do 1500 zł”, już następnego dnia będzie pasował do wyższego przedziału. Niestety, nie mamy wpływu na szalejący kurs dolara, który powoduje takie zawirowania cenowe.

Do 1500 zł

W tym przedziale cen znalazło się sześć najtańszych urządzeń. Od modeli z tej kategorii nie można wymagać zbyt wiele. Komputery te nie są zbyt szybkie, mają niewielkie ekrany (o przekątnej 10–11,6 cala), wyposażono je w niewielką ilość pamięci operacyjnej (RAM) i nieduże nośniki danych. Nie należy traktować laptopów hybrydowych za mniej niż 1500 zł jako podstawowych narzędzi pracy. Powinny być raczej bardziej mobilnym uzupełnieniem większego i mocniejszego komputera (albo laptopa). To może być też bardzo dobry pierwszy komputer dla dziecka. Przetestowaliśmy sześć niedrogich laptopów hybrydowych, z których najtańszy kosztował zaledwie 699 zł:

 • Asus Transformer Book T100HA
 • GoClever Insignia 2 1010 Win
 • HP Pavilion 10 x2
 • Kiano Intelect X1 FHD
 • Kruger&Matz Edge 1084
 • Kruger&Matz Edge 1160.

Spośród wymienionych urządzeń najlepszym wyborem jest, w naszej opinii, Asus Transformer Book T100HA (przejdź do strony artykułu z jego szczegółowym testem lub sprawdź aktualną cenę). Ta 10-calowa hybryda może się pochwalić świetnym, bardzo jasnym wyświetlaczem, solidnym i wygodnym mechanizmem konwersji na tryb tabletu, niezłą (jak na sprzęt tej klasy) wydajnością oraz długim czasem działania na zasilaniu wewnętrznym. Cieszy również bardzo dobra jakość wykonania części tabletowej (klawiaturze, niestety, przydałyby się pewne poprawki).

 

dla modelu Asus Transformer Book T100HA

 

Od 1500 zł do 3500 zł

Ten przedział cen objął cztery urządzenia, w których przekątna ekranu mierzy od 10 cali do 12,5 cala. Co prawda wybór laptopów hybrydowych jest tu skromniejszy, ale obejmuje już modele, które mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjny laptop i stać się narzędziem codziennej pracy (zwłaszcza dotyczy to konstrukcji wyposażonych w ekran o przekątnej 12 cali). Przetestowaliśmy następujące cztery komputery z tej kategorii:

 • Acer Aspire Switch 10V
 • Asus Transformer Book T300F
 • HP Pavilion 12 x2
 • Kruger&Matz Edge 1161.

Najlepszym wyborem w tym przedziale cen będzie HP Pavilion 12 x2 (przeczytaj jego pełny test lub sprawdź aktualną cenę), który jest też, niestety, najdroższy z wymienionej czwórki (kosztuje około 3000 zł). Jego najmocniejsze strony to: bardzo dobra jakość wykonania, niskie temperatury działania, i to pomimo użycia pasywnego układu chłodzenia (sprzęt jest zatem bezgłośny), oraz niezły 12-calowy wyświetlacz o nietypowych proporcjach długości boków (3 : 2), ułatwiających przeglądanie stron internetowych i pracę nad dłuższymi dokumentami.


 

dla modelu HP Pavilion 12 x2

 

Powyżej 3500 zł

Obecnie za 3500 zł i więcej można kupić naprawdę dobrej klasy laptop. A co z modelami hybrydowymi? Okazuje się, że ich wybór jest całkiem bogaty. Do naszej redakcji trafiło aż pięć urządzeń wycenianych na przynajmniej 3500 zł. Parametry niektórych są na tyle dobre, że mogą rywalizować wydajnością nawet ze stacjonarnymi pecetami! Wszystkie mają ekrany o porównywalnych rozmiarach (ich przekątna mierzy od 11,6 cala do 12,3 cala) i wysokiej rozdzielczości (4K w hybrydzie Della!). Do tego dochodzą szybkie procesory (nawet Core i5 lub Core i7), dużo pamięci operacyjnej i pojemne nośniki danych. Komputery dostępne w tym przedziale cen są też naprawdę świetnie wykonane. Jeśli szukasz profesjonalnej maszyny do pracy, która w mgnieniu oka może stać się wydajnym tabletem pozbawionym klawiatury, masz w czym przebierać. Oto przetestowane przez nas konstrukcje:

 • Acer Aspire Switch 12S
 • Dell XPS 12
 • Lenovo ThinkPad Helix
 • Lenovo X1 Tablet
 • Microsoft Surface Pro 4.

W naszej opinii najlepszym urządzeniem w grupie „drogich tabletów hybrydowych” jest Microsoft Surface Pro 4 (przeczytaj jego pełny test lub sprawdź aktualną cenę). Uwodzi on przede wszystkim znakomitą jakością wykonania i fenomenalnym wyświetlaczem. Również jego wydajność, głównie dzięki zastosowaniu procesora Intel Core i5-6300U, pozostaje poza zasięgiem którejkolwiek z konkurencyjnych konstrukcji uwzględnionych w naszym zestawieniu, o czym obszerniej piszemy na stronie poświęconej osiągom przedstawionych komputerów. Aktywny rysik i wygodna klawiatura to tylko wisienki na torcie. Niestety, za tak świetne urządzenie, jakim jest Surface Pro 4, trzeba słono zapłacić, jednak nie od dziś wiadomo, że jakość musi swoje kosztować. 

dla modelu Microsoft Surface Pro 4

Strona:
fineashZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
fineash2016.05.25, 18:36
-5#1
Testy gier to DNO. Calkiem fajne te laptopy. Podobają mi się. Szukam takiego do neta, excela, wordów itp. Cos co moge zabrac na uczelnie. Waznym kryterium jednak dla mnie sa popularne gry. POPULARNE - słowo klucz. Grywam w league of legends, HOTS-a, Diablo III. Po tej obfitej recenzji nadal nie wiem co mam kupić. Dlaczego nie mozecie sie nauczyc w co ludzie chca zagrac na takim laptopie? Serio mysliscie ze bedzie ktos chcial na tym w skyrima zagrac? Jak tak to dorzuccie jeszcze Crysis 3, Batllefielda 4 i Project Cars.
tomasterZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tomaster2016.05.25, 18:44
fineash @ 2016.05.25 18:36  Post: 975680
Testy gier to DNO. Calkiem fajne te laptopy. Podobają mi się. Szukam takiego do neta, excela, wordów itp. Cos co moge zabrac na uczelnie. Waznym kryterium jednak dla mnie sa popularne gry. POPULARNE - słowo klucz. Grywam w league of legends, HOTS-a, Diablo III. Po tej obfitej recenzji nadal nie wiem co mam kupić. Dlaczego nie mozecie sie nauczyc w co ludzie chca zagrac na takim laptopie? Serio mysliscie ze bedzie ktos chcial na tym w skyrima zagrac? Jak tak to dorzuccie jeszcze Crysis 3, Batllefielda 4 i Project Cars.

A czemu nie? Skyrim ma długi żywot poprzez mody.
Smerf z bananemZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Smerf z bananem2016.05.25, 18:46
fineash @ 2016.05.25 18:36  Post: 975680
Testy gier to DNO. Calkiem fajne te laptopy. Podobają mi się. Szukam takiego do neta, excela, wordów itp. Cos co moge zabrac na uczelnie. Waznym kryterium jednak dla mnie sa popularne gry. POPULARNE - słowo klucz. Grywam w league of legends, HOTS-a, Diablo III. Po tej obfitej recenzji nadal nie wiem co mam kupić. Dlaczego nie mozecie sie nauczyc w co ludzie chca zagrac na takim laptopie? Serio mysliscie ze bedzie ktos chcial na tym w skyrima zagrac? Jak tak to dorzuccie jeszcze Crysis 3, Batllefielda 4 i Project Cars.


test gier co prawda mało obfity jednak ukazuję moc tych jednostek więc każdy troszke myślący człowiek już sobie o podobnych wymaganiach gierki z tamtego okresu porówna:). Ale to nie laptop tylko urządzenie 2w1 z crysisem 3 i bf 4 czy project cars pojechałeś, bo to dalej tylko tablet z klawiaturą :).
Czyli pograć pograsz ale np w borderlads 1, lola, dirt 3, grid autosport, czy też FEAR 1. do project cars to co najmniej jakiś gt 940m a tego nie ma w tabletach :)
Co do twojego pytania sam w podróży pocinam na asusie t100TA w skyrim więc napewno nie jestem jedyny :).

Co do testu dziwnie wypada właśnie asus t100ha w cs go gdyż u mnie na potencjalnie słabszym Z3775 trzyma jednak około 30fps
fineashZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
fineash2016.05.25, 18:59
-4#4
Smerf z bananem @ 2016.05.25 18:46  Post: 975685
fineash @ 2016.05.25 18:36  Post: 975680
Testy gier to DNO. Calkiem fajne te laptopy. Podobają mi się. Szukam takiego do neta, excela, wordów itp. Cos co moge zabrac na uczelnie. Waznym kryterium jednak dla mnie sa popularne gry. POPULARNE - słowo klucz. Grywam w league of legends, HOTS-a, Diablo III. Po tej obfitej recenzji nadal nie wiem co mam kupić. Dlaczego nie mozecie sie nauczyc w co ludzie chca zagrac na takim laptopie? Serio mysliscie ze bedzie ktos chcial na tym w skyrima zagrac? Jak tak to dorzuccie jeszcze Crysis 3, Batllefielda 4 i Project Cars.


test gier co prawda mało obfity jednak ukazuję moc tych jednostek więc każdy troszke myślący człowiek już sobie o podobnych wymaganiach gierki z tamtego okresu porówna:). Ale to nie laptop tylko urządzenie 2w1 z crysisem 3 i bf 4 czy project cars pojechałeś, bo to dalej tylko tablet z klawiaturą :).
Czyli pograć pograsz ale np w borderlads 1, lola, dirt 3, grid autosport, czy też FEAR 1. do project cars to co najmniej jakiś gt 940m a tego nie ma w tabletach :)
Co do twojego pytania sam w podróży pocinam na asusie t100TA w skyrim więc napewno nie jestem jedyny :).

Co do testu dziwnie wypada właśnie asus t100ha w cs go gdyż u mnie na potencjalnie słabszym Z3775 trzyma jednak około 30fps

chyba nie wyczules ironi z tym Crysis, project cars

Wlasnie o to chodzi ze sobie nie porownam. Mam w skyrimie w lesie na niskich 40 fps. Jaka bedzie srednia przez cały mecz hotsa lub lola? Mam zadzwonic do wrozbity Macieja czy co.. Sa to tak popularne gry, ze przy slabszych układach powiny byc testowane. Jaki jest % ludzi ktorzy zagraja na tym w skyrima a jaki ktorzy zagraliby w lola? Rozumiem jak najbardziej pomijanie ich w tescie kart graficznych, bo mija sie to z celem. Ale przy laptopach, urzadzeniach moblilnych powinien byc to test obligatoryjny.
WaltherZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Walther2016.05.25, 19:02
Od dawna czekałem na taki fajny artykuł :)
Wreszcie nie komórki a typowe PC!!!
Jeszcze tylko przegląd drukarek bądź urządzeń AIO do 600 zł.

Btw. Świetna robota :)
nietopyrzZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
nietopyrz2016.05.25, 19:10
Walther @ 2016.05.25 19:02  Post: 975691
...
Jeszcze tylko przegląd drukarek bądź urządzeń AIO do 600 zł.
...
Z atramentowych: po długich rozważaniach i paru mniej lub bardziej udanych zakupach mogę polecić Canona z serii G.
WaltherZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Walther2016.05.25, 19:45
nietopyrz @ 2016.05.25 19:10  Post: 975693
Walther @ 2016.05.25 19:02  Post: 975691
...
Jeszcze tylko przegląd drukarek bądź urządzeń AIO do 600 zł.
...
Z atramentowych: po długich rozważaniach i paru mniej lub bardziej udanych zakupach mogę polecić Canona z serii G.Już kupiłem.
Moja poprzednia HP 5525 padła skaner oraz przestała drukować czerń.
Szybki przegląd testów na sieci a tu totalna lipa a skanera potrzebowałem przysłowiowo na wczoraj.
Więc w samochód i pędem do najbliższego sprzętowego...
A tam w sumie 7 urządzeń AIO z różnego pułapu cenowego.
Więc szybka analiza i kupiłem wersje wyśrodkowaną cenowo czyli HP deskjet 4675.
O urządzeniu co prawda za wiele powiedzieć nie mogę oprócz tego, że spelnia swoją rolę.
Czy kupiłem najlepszy sprzęt za ta cenę ? nie wiem
Czy jest to przyszłościowy model ? Również nie wiem

Ja kupowałem na szybko i z musu ale sądzę, że innym takie testy mogłyby naprawdę pomóc.
spark13Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
spark132016.05.25, 20:12
-1#8
Lechpol zapłacił za wstawienie do testów sprowadzane przez nich urządzenia?Czy z własnego dobrego serca promujecie ten chłam?
gofer87Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
gofer872016.05.25, 21:15
Jak tablet to tylko z wagą poniżej 0,5 kg, cięższy nie da się wygodnie używać w łóżku, fotelu itp. Jak laptop to ekran ma nie latać, a u niektórych hybryd wręcz wylatuje. Nie rozumiem osób które kupują takie coś.
Jurek-OwsiakZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Jurek-Owsiak2016.05.25, 21:40
Robi ktoś jeszcze dotykowe ekrany z matrycą pół-matową w urządzeniach 2w1?
Coś jak w Dell XT3 albo X1 Carbon.
Zaloguj się, by móc komentować
1